Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smůly bylo dost! Sobotka už vyhlíží svou pozdní reprezentační premiéru

Vladimír Sobotka | foto: Profimedia.cz

7 2014
Krátce se zamyslel a pak se hned rozesmál: "Sbírat puky tady, doufám, nebudu!" Tato neoblíbená činnost náleží tradičně hokejovým nováčkům. Vladimír Sobotka brzy zažije zvláštní, pozdní reprezentační premiéru. Univerzál ze St. Louis, který si v NHL vysloužil skvělé renomé, se v národním týmu ukáže poprvé až ve svých 26 letech – v pátek, při startu mistrovství světa v Bělorusku.

"Musím to zaklepat, snad už se mi tu nic nestane," říkal Sobotka na srazu před úvodním tréninkem. Dnes hráči míří na východ Evropy do dějiště šampionátu. "Už jsem si prošel řadou nepříjemných věcí, smůly bylo dost."

Největší pech zažil letos v únoru – místo aby odjel na olympiádu do Soči, naštvaně zůstal doma se zraněnou nohou. I tehdejší kouč Alois Hadamczik hodně litoval, že se musel obejít bez Sobotkova umu: skvělý je na buly i v oslabeních, zároveň však umí být i produktivní. "Naštvalo mě to. Špatně se mi vzpomíná," přiznává Sobotka.

A vedle olympijského zklamání staví i aktuální smutek. St. Louis, jeden z nejsilnějších klubů NHL, vypadlo hned v prvním kole play-off.

"Další rána, další klacek pod nohy," souhlasí útočník. "V zámoří se čekalo, že vyhrajeme Stanley Cup, místo toho nás vyřadilo Chicago. Taky jsem přišel o svou první olympiádu... Snad uděláme pořádný výsledek teď. Snad se mi to do třetice podaří."

Reprezentovat bude Sobotka už pod Vladimírem Růžičkou, který se po nezdaru v Soči vrátil do role kouče národního týmu. Pro Sobotku je to výhodné – vždyť právě Růžička ho ve Slavii hokejově vychovával. Navíc je stejný i asistent, tedy Ondřej Weissmann.

"To je pro mě jedině dobře. Oba vědí, co ode mě můžou očekávat. Já zase vím, co po mně budou chtít," těší Sobotku, jenž by teoreticky mohl nastupovat ve "slávistické lajně" vedle Červenky a Hertla. Tedy s parťáky ze šatny z loňské sezony, kdy se Sobotka vrátil do Evropy při výluce NHL.

"Už jsem přemýšlel, jestli mi tahle zkušenost pomůže s adaptací na širší led," líčí. "Pár tréninků mi to vezme, ale doufám, že to překážka nebude. Hrozně se těším, reprezentovat byl vždycky můj sen. V St. Louis jsem odvedl dobrou práci a doufám, že v tom budu pokračovat. Prostě půjdu na led, a co mi trenér řekne, to udělám."

Bude-li plnit povinnosti tak jako v zámoří, může být Sobotkova premiéra natolik úspěšná, aby tomuto dříči vynahradila předchozí absence.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze