Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Světový pohár v hokeji může zamířit tým světa i mladíci

ilustrační foto | foto: Reuters

19 2014
Jak to tak bývá, jedna zpráva je horší a druhá lepší. Takže postupně: to, zda se v roce 2018 na zimní olympiádě v Pchjongčchangu představí hokejisté NHL, je neodhadnutelné. „Zatím o tom vůbec nepřemýšlíme,“ řekl šéf ligy Gary Bettman, což nezní slibně.

Poté, co hrály hvězdy NHL na posledních pěti hrách, totiž roste vzdor. V Soči se zranili Tavares, Zetterberg či Barkov, klubům vadí i to, že se olympiáda koná uprostřed ročníku, a obavy vzbuzuje i místo konání a malá tradice hokeje v Jižní Koreji.

Olympiáda je tedy v mlze, zato se rýsuje jiná výjimečná událost. Má jí být obnovený Světový pohár, souboj velmocí okořeněný o speciální účastníky. Tradice, která navazuje na Kanadský pohár, by měla být obnovena v září 2016, a byť ještě termín nebyl schválen oficiálně, Bettmanova slova hovoří za vše: „Světovému poháru věnujeme veškerou pozornost a jednáme společně s hráčskou asociací.“

Událost to má být velká nejen proto, že by dle propočtů mohla vygenerovat až 100 milionů dolarů, či proto, že by na ní nastoupili Crosby, Ovečkin a všechny další hokejové celebrity. Unikátní by mohla být i samotným obsazením – počítá se s pochopitelně s „velkou šestkou“ ve složení Kanada, USA, Rusko, Finsko, Švédsko a Česko. Jenže Světový pohár je pro osm mužstev.

A tady začíná to nejzajímavější. NHL na jedno místo zvažuje sestavit jakýsi „výběr světa“ z hráčů ostatních zemí. Mohli by tak v něm být Slovinec Kopitar, Rakušan Vanek, zástupci Slovenska... Na poslední účastnickou pozici pak dle Yahoo připadají dvě varianty ze Severní Ameriky: buď tým mladíků, nebo společný výběr Kanady a USA z těch, kteří neprošli do nominací jednotlivých zemí. Každá z variant by byla v hokeji nová – a mimořádně atraktivní.

Světový pohár se zatím hrál dvakrát a Češi na něj mají silné vzpomínky. Při premiéře v roce 1996 tým po potupné porážce 1:7 v Německu skončil poslední a vypískaný. Zato rok 2004 patřil k nejlepším reprezentačním výkonům v dějinách samostatného Česka. Památné bylo hlavně semifinále v Torontu, kde hokejisté přehrávali domácí Kanadu a padli až v prodloužení.

Jak by mohla vypadat třetí česká účast?Najdete na iDNES.czmobilní verze