Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažer Šatan: Slováci budou tvořit kostru Evropanů na Světovém poháru

Slováci vlastní tým na Světovém poháru dohromady nedají, proto budou fandit tomu evropskému. Ten bude dávat dohromady také manažer Miroslav Šatan (vpravo nahoře) | foto: Reuters

15 2015
Slovensko nebude mít příští rok v září na Světovém poháru v hokeji svůj vlastní tým, přesto budou mít tamní fanoušci komu fandit. Manažerem evropského výběru, ve kterém se přestaví borci z druhořadých hokejových zemí, se stal totiž Miroslav Šatan, který krátce nato prohlásil: "Kostru týmu budou tvořit Slováci."

Právě Šatan bude společně s Franzem Reindlem, šéfem Německé hokejové federace, jenž byl jmenovaný prezidentem evropského výběru, zodpovědný za nominaci, výběr realizačního týmu a celou přípravu týmu.

V něm by se měli kromě Slováků objevit hokejisté z dalších evropských zemí, které by jinak nebyly schopné poskládat vlastní konkurenceschopný tým. Ten společný evropský povede bývalý kouč Edmontonu nebo švýcarské reprezentace Ralph Krueger.

„S ním máme vytipovaných zhruba 50 hráčů. Samozřejmě, že Slováci a Švýcaři by měli mít největší zastoupení. Potom hokejisti z Dánska, Německa, Norska a dalších zemí,“ řekl Šatan.

Reálně to vypadá, že v konečném výběru by se mohlo objevit minimálně pět nebo šest Slováků. Potvrzují to slova Franze Reindla: „Slovenský hokej je v Evropě silný, manažerem týmu je navíc Slovák, kterého hráči stoprocentně akceptují.“

Je jasné, že největší šanci prosadit se do výběru na tak prestižní akci budou mít jen ta největší jména. Ze Slováků tudíž připadají v úvahu borci jako Marián Hossa, Marián Gáborík nebo Zdeno Chára.

Mají šanci hokejisté mimo NHL?

Ten prohlásil: „Složení týmu bude na manažerech, kteří si určitě vyberou správné hráče. Bude se hrát v Severní Americe, na severoamerických rozměrech hřiště a podle pravidel NHL. Neznamená to sice, že se do výběru musí dostat jen hokejisti z NHL, na druhou stranu to však dává smysl. Ale kdo ví? Možná dostanou šanci i hráči působící v Evropě, i když je systém hry v zámoří úplně jiný.“

Tu variantu ostatně nezavrhl ani Šatan. „Není to vyloučené. Může se stát, že někomu z hráčů v Evropě vyjde parádně sezona a na základě toho se dostane na Světový pohár.“

Popravdě je to však hodně nepravděpodobné, zvlášť když v evropském výběru s téměř stoprocentní jistotou nebudou chybět hvězdy jako Slovinec Anže Kopitar, Rakušan Thomas Vanek, Bělorus Michail Grabovskij, Němec Dennis Seidenberg, Litevec Dainius Zubrus, Nor Mats Zuccarello či Švýcaři Roman Josi a Mark Streit.

„V nejbližší době musíme vytvořit tým skautů, který bude sledovat potenciální posily,“ plánuje Šatan.

Soupisky do 1. června 2016

Konečný výběr bude čítat 23 hráčů (z toho tři brankáře). Prvních 16 vyvolených musí týmy oznámit do 1. března 2016 a změny na soupiskách se mohou dělat nejpozději do 1. června.

Světový pohár 2016 se uskuteční od 17. září do 1. října. Všechny zápasy se odehrají v Torontu, na turnaji bude startovat osm mužstev - Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Finsko, Česko, tým Evropy a výběr mladých severoamerických hvězd.

Ze dvou základních skupin, jejichž duely se odehrají od 17. do 22. září, první dva týmy postoupí do semifinále, které je na programu 24. a 25. září. Následné finále se bude hrát na dva vítězné zápasy, přičemž první se uskuteční 27. září, druhý 29. a případný rozhodující 1. října.

V základní skupině A se střetnou Kanada, Česko, USA a tým Evropy, v skupině B se představí Rusko, Finsko, Švédsko a výběr mladých severoamerických hvězd. Manažerem tohoto výběru byl zvolený Peter Chiarelli z Edmontonu spolu se Stanem Bowmanem z Chicaga.Najdete na iDNES.czmobilní verze