Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tým Evropy na hokejovém Světovém poháru 2016? Souhlas i kritika

Pokud se brankář Jaroslav Halák objeví na Světovém poháru v roce 2016, nebude to v barvách Slovenska, ale v dresu Týmu Evropy. | foto: AP

25 2015
Rozdílné názory mají fanoušci, ale i samotní hokejisté z evropských zemí, které nebudou mít své reprezentační výběry na Světovém poháru v roce 2016 v Torontu a budou se muset spokojit s účastí ve společném Týmu Evropy. "Nedává to moc smysl. Vůbec se mi to nelíbí," nechal se slyšet švýcarský obránce Mark Streit z Philadelphie.

„Myslím, že to je turnaj národních týmů a každý chce hrát za svou zemi. S hrdostí nastupujete na každé olympiádě i mistrovství světa. O tom to je. Já rád reprezentuju Švýcarsko, stejně jako další kluci Slovensko, Česko nebo Švédsko,“ dodal Streit.

Největší nevoli vyvolávala podoba turnaje, který se nakonec bude hrát za účasti Kanady, USA, Česka, Ruska, Finska, Švédska, Týmu Evropy a Týmu severoamerických hráčů do 23 let, od samotného počátku hlavně na Slovensku a ve Švýcarsku. Rozhodnutí organizátorů NHL a NHLPA se jim ale nepodařilo zvrátit.

Pro některé hráče je možné působení v mezinárodním týmu hodně zvláštní, ale například slovenský brankář Jaroslav Halák z New York Islanders měl pro takový krok při malém počtu zástupců jeho země v NHL pochopení. „Je to jiné než před deseti lety. Při předcházejících turnajích NHL mělo Slovensko na výběr okolo 40 hráčů z NHL. Teď je jich maximálně dvanáct a z toho se těžko tvoří tým,“ prohlásil Halák.

„Je to turnaj, který organizuje NHL a Hráčská asociace NHLPA. Oni si určili pravidla. Bohužel nemáme v NHL tolik hráčů, abychom poskládali celý tým. Takhle můžou fandit všichni evropští fanoušci z menších hokejových zemí, které tam budou mít zastoupení,“ řekl oficiálním stránkám Slovenského svazu ledního hokeje jeho generální sekretář Otto Sýkora, který se spolu s prezidentem SZLH Igorem Nemečkem zúčastnil posledních jednání před sobotním zveřejněním akce v Columbusu.

S dalšími slovenskými hvězdami v čele se Zdenem Chárou a Mariánem Gáboríkem by při doplnění o osobnosti ze Švýcarska, Německa a dalších zemí včetně Slovince Anžeho Kopitara či Rakušana Thomase Vaneka podle Haláka mohli vytvořit kvalitní tým. „I pro fanoušky by mohlo být zajímavé vidět hráče různých zemí v jednom týmu a sledovat jejich souboje proti ostatním reprezentacím,“ myslí si.

„Tahle myšlenka se mi líbí. Hrát proti Kanadě v plné síle v týmu, který má šanci, je velice lákavé. Když se podíváte na nejsilnější výběry Kanady, USA nebo Švédska, tak samotné Dánsko proti nim nemá žádnou šanci,“ prohlásil dánský útočník Frans Nielsen, Halákův spoluhráč z Islanders. „Chtějí udělat vyrovnaný a nejlepší možný turnaj. Tak to prostě je. Zahrát si Světový pohár bude fajn zkušenost,“ podotkl Kopitar, který by jinak se Slovinskem neměl šanci startovat.

„Mladé hvězdy ze Severní Ameriky a tým nejlepších evropských hráčů z ostatních zemí než čtyř velmocí z Evropy nám umožňuje zařadit více výborných hokejistů, kteří by jinak mohli na turnaji chybět,“ prohlásil komisionář NHL Gary Bettman.

Organizátoři navíc přiznali, že ani na kvalifikační turnaj dalších evropských zemí není prostor. „Uvidíme, jak se to vyvine. Věříme, že turnaj bude mít dobrý začátek a pak na tom budeme dál stavět,“ nastínil Bettman. Podle spekulací zámořských médií ale není vyloučena tato varianta i v roce 2019, pokud se Světový pohár opět uskuteční.

V plánu je prý navíc ještě i další zajímavá akce v podání hvězd NHL. V roce 2018 by se mohly ve stylu golfového Ryder Cupu utkat v sérii na tři či čtyři vítězné zápasy pětadvacetičlenné výběry severoamerických hráčů proti zbytku světa. Tam by údajně mohli hrát severoameričtí hráči, kteří jsou původem z Evropy. Předpokládá se, že se bude hrát na Starém kontinentu jako náhrada za zápasy NHL na evropské půdě, které se konaly naposledy na startu sezony 2011/12.

Další myšlenka do budoucna je údajně i taková, že daleko volnější pravidla v možnosti reprezentovat zemi svých předků by mohla IIHF dát v případné kvalifikaci na Světový pohár i zemím jako Anglie, Irsko, Itálie či Francie.

Autoři: ,


Témata: Jaroslav Halák
Najdete na iDNES.czmobilní verze