Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej teď sleduje rekordní počet lidí

5 2004
Praha - Doteď to byla docela legrace. Jenže jde do tuhého. Na středeční klíčový zápas, který může posunout Česko blíž hře o zlato, se pečlivě chystají hostinští i fanoušci. Majitelé hostinců a sportbarů ještě narychlo přiobjednávají další várky piva a zkoumají, jestli jsou naložené hermelíny a utopence správně rozleželé. Ve středu večer totiž hokejové šílenství propukne naplno. Jde o hodně. Už nad vítězstvím Česka nad Kanadou jásaly davy lidí.

Podle České televize to byl každý čtvrtý obyvatel země. Poslední třetinu dokonce sledovaly tři čtvrtiny všech diváků, kteří měli v té době zapnutou televizi, což je rekord šampionátu.

A mezi nimi statisíce žen. Nadšených fanynek totiž přibývá. „Když běží hokej, praštím vařečkou, nechám pračku pračkou a nezajímají mě ani vnoučata. Musím vidět všechny zápasy a rodina se s tím prostě musela smířit,“ říká Eliška Valová z Prahy, jedna z mnoha žen, které teď žijí hokejem.

Ženy se přestaly stydět
Totéž přiznávají i barmani. „Je to půl na půl. Fotbal je pořád víc chlapská věc, ale když běží hokej, je tu plno žen. Chodí i samotné, bez partnerů. Ne balit chlapy, ale prostě je to baví,“ říká barmanka z pražského Nonstop baru v Nekázance.

„Vidím to i na sobě: fotbal je nuda, hokej ne. S kamarádkama už jsem byla na třech zápasech v aréně.“

Mluvčí Sazky míní, že ženy v hledištích jsou trendem doby. „Počítali jsme s tím, už než jsme začali halu stavět. Proto tu přibudou i butiky s módou,“ říká Zdeněk Zikmund.

„Doby, kdy na stadion ženy nechodily, jsou pryč. Z hokeje jsou gladiátorské zápasy pro široké publikum. A reklama na to reaguje,“ potvrzuje i Jan Mikeš, šéf asociace komunikačních agentur. Reklamy, které v přestávkách běží, už totiž nejsou jen o pivu a autech, ale přiblížily se ženám: propagují třeba džusy.

Čím to, že hokej ženy tak přitahuje? Podle sociologa Jaroslava Sýkory jde o další důkaz rovnoprávnosti. „Není pravda že by sport ženy nebavil. To jsou předsudky. Ženy se kvůli nim styděly chodit na zápasy, ale to už neplatí. Svět mužů a žen se začíná prolínat,“ míní sociolog.

Ať už půjdou závěrečné boje mistrovství do haly Sazky sledovat muži nebo ženy, všichni se musí připravit na potíže. Zápasy se totiž musí hrát tak dlouho, dokud se nerozhodnou. To znamená, že se často prodlouží.

„Mezi zápasy musíme halu vyklidit a zkontrolovat, nejde to jinak. Chtěli jsme po hokejové federaci prodloužit dobu mezi začátky zápasů, ale nepovedlo se kvůli reklamním časům,“ tvrdí mluvčí.

Pro diváky to znamená, že večerní utkání mohou začít bez nich. Pořadatelé však najali víc lidí ke kontrole a postaví víc bezpečnostních rámů, aby dokázali diváky rychleji odbavit. 

PŘÍPRAVA NA HOKEJOVÉ MISTROVSTVÍ. Obsluha v královéhradeckém Sport Café baru připravuje obří televizi.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze