Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tichonov byl stejně přísný i k sobě, vzpomíná trenér Neveselý

Ruský hokejový trenér Viktor Tichonov před utkáním CSKA Moskva v Liberci. (9. srpna 2002) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

25 2014
Trenér Viktor Tichonov, který v pondělí zemřel, se často potkával s hráči Dukly Jihlava. Začínal podobně jako jihlavský kouč Stanislav Neveselý - u mládežnické reprezentace. Neveselý se střetl se sovětskou nebo ruskou sbornou mnohokrát. Oba se potkali i v Jihlavě na stadionu.

„Zatímco Tarasov to dělal podle osobního citu, Tichonov už byl více zasvěcený,“ říká Neveselý.

Jak na Viktora Tichonova vzpomínáte?
My jsme stáli proti sobě na střídačkách řadu let. Když tady vedli reprezentaci Kostka s Pitnerem, tak já jsem dělal „třiadvacítku“ (v letech 1973-1979 - pozn. redakce). To bylo takové B-mužstvo, rezervní tým. A Tichonov dělal to samé, co já v Rusku, když Tarasov byl hlavním trenérem.

Takže těch vašich setkání bylo hodně…
Dost jsme proti Tichonovovi hráli i se stýkali. On také trénoval klub v Rize a já v Dukle Jihlava, proto jsem se asi třikrát podíval do Rigy. Tichonov tam ty zápasy reprezentací „tlačil“. Je to krásné město... No a když bych se měl podívat na osobnost Viktora Tichonova, tak už jeho předchůdce Tarasov byl hodně tvrdý k hráčům. Zatímco Tarasov to dělal podle osobního citu, Tichonov už byl více zasvěcený, znal fyziologii a procesy. Jeho metody vůči hráčům byly už trošku kultivovanější než Tarasovovy.

Jak mám ten rozdíl mezi Tichonovem a Tarasovem přesně chápat?
Metoda trenéra Tarasova byla „do padnutí“ - že hráči musí být zničení. U Tichonova měly tréninky už nějaký řád, byla tam postupnost dávek.

K hráčům byl tvrdý, jaký byl sám trenér Viktor Tichonov k sobě?
Také byl k sobě přísný. Když jsme byli na různých akcích, tak ráno chodil běhat, nikdy neseděl a nepopíjel.

Trenér Viktor Tichonov su dělá poznámky.
Ruský trenér Viktor Tichonov při utkání Švédsko - Rusko na hokejovém...

On byl kdysi i osobně přímo v Jihlavě. Potkali jste se v roce 2001 na Horáckém zimním stadionu, když tu byl spolu s CSKA Moskva?
Samozřejmě.

Uvolnil třeba někdy tu jeho pověstnou kamennou tvář?
Já si ho dobře pamatuju, když jsme seděli po Poháru mistrů v Tampere ve Finsku. Tam jsme bydleli ve stejném hotelu. On měl ale opravdu i sám svůj režim. Ten výraz takový měl, byl i k sobě přísný a strohý.

Byl Tichonov stratég, co se týče přesilovek, herních situací? Čím vás jako soupeře překvapil?
Detaily jsem tak nesledoval. On měl velký výběr hráčů. Z té Rigy postupem času přešel do Moskvy. Samozřejmě že měl silné mužstvo. To už se trenérovi pracuje lépe.

A Fetisova, Makarova, Larionova a další, ty on vychoval? Nebo už je dostal z klubů jako skvělé hráče?
Je to také práce trenérů. Tichonov vychoval silnou generaci hráčů, kteří se prosadili i ve světovém hokeji a v NHL. To je zkrátka neoddiskutovatelné.

Jaké jste měli spolu vztahy?
Já jsem nebyl jeho krevní skupina. Ale vážil jsem si ho, že on byl pro ty hráče i v osobním životě vzor - strohý, přísný, ale mělo to kulturu.Najdete na iDNES.czmobilní verze