Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stojím za Růžou. A sestup Slavie mě hodně bolí, řekl Hertl po příletu

Tomáš Hertl přiletěl do Prahy, kde ho čeká účast na domácím mistrovství světa | foto: ČTK

18 2015
V kraťasech, žabkách a s nezbytným úsměvem dorazil do Prahy hokejový útočník Tomáš Hertl, jedna z největších posil pro blížící se mistrovství světa. Když se však rozpovídal a řeč přišla na jeho mateřskou Slavii, hned zvážněl.

Hertl dosedl na ruzyňské letiště přesně ve chvíli, kdy končil barážový duel červenobilých v Chomutově, který rozhodl o jejich sestupu z extraligy. „Celou dobu jsem to sledovat. Na přestupu v Mnichově jsem viděl, že Slavia prohrává 2:1. Když jsem vystoupil z letadla v Praze, bylo to 2:2 a po chvíli jsem viděl, že prohráli v prodloužení.“

Co na to říkáte?
Není to nic veselýho, je mi to hodně líto, protože jsem tam hrál od dětství. Byl jsem během sezony v kontaktu s Dominikem Furchem a Jardou Bednářem. Psali jsme si a vím, že to pro ně byla hodně těžká sezona.

Co podle vás bude sestup pro Slavii znamenat, protože dostat se zpátky asi nebude jednoduché, co?
Těžko říct, já nevím... Určitě to hodně bolí, protože Slavia vždycky patřila k top týmům, a najednou je dole. Jako úplně, spadla do druhý ligy. Nevím, nevím... Není to nic příjemného ani pro mě a kluci nebudou moc nadšení, že budou muset hrát o soutěž níž.

O úmrtí Holíka

"Je to hrozně smutný, že zemřel. Když jsem přiletěl do Mnichova, tak jsem si to přečetl. Vyjadřuju celé rodině upřímnou soustrast. Byla to naše ohromná legenda, neskutečně válel v Jihlavě, byl to Pan hokejista. Já si ho osobně tolik nevybavuju, ale znám jeho vnuka Davida z reprezentace."

Navíc vypukla aféra kolem trenéra Vladimíra Růžičky. Jak jste ji na dálku vnímal?
Já to moc neřešil a nechci se k tomu vyjadřovat. Pro nás pro všechny, i pro Růžu, je důležité mistrovství světa. Je to událost, na kterou se dlouho čeká a stejně všichni hráči stojíme při Růžovi. Vůbec na to nebudeme myslet, pro nás jsou důležité jenom výsledky.

Mistrovství jste zažil už dvakrát, čekáte, že to bude doma něco jiného?
Bude to větší tlak, už je skoro vyprodaný každý zápas. Lidi jsou natěšení a budou očekávat výsledky a my je musíme naplnit. To je jasné. Pamatuju si, jak jsem v roce 2004 sledoval všechny zápasy, teď si to zahraju. Je to obrovský zážitek, navíc v hale, kde jsem začínal profesionální kariéru.

Byl jste se v roce 2004 podívat na zápasy?
Lístky jsem tehdy nesehnal, ale byl jsem párkrát ve stanu hned vedle haly. Tam jsem to sledoval, to si pamatuju. Koukal jsem na Jágra jako na modlu, ale úžasné to bylo celkově. Je to doma a celá republika tím žije. Už tady na letišti je to jedna reklama za druhou.

Těšíte se na partu, v níž budou staří hráči jako Ručinský, Jágr, ale i mladší?
Ale jo, plno kluků znám. S Vorasem se znám, byl jsem s ním na večeři, když jsme hráli u nich ve Philadelphii. Popovídali jsme si. Parta byla vždycky dobrá a věřím, že dobrá bude zase.

Co očekáváte na mistrovství sám od sebe a jakou budete mít roli v týmu?
To je těžko říct. Myslím, že to bude stejné jako předtím.

S jakou náladou jste se vůbec vrátil domů?
Sezona nedopadla zrovna dobře: nedařilo se mně a hlavně týmu. Neudělali jsme play-off, což se od nás očekávalo a San Jose v něm chybí poprvé po 11 letech. Nebylo to nic příjemné zahrát si 82 zápasů jen tak pro nic.

Fotogalerie

Vy jste navíc sešívaný a plný jizev...
Pár jich mám, asi 50 stehů z téhle sezony. Doufám, že mě doma ještě poznají. Ale zranění se na mistrovství nebojím. Na to nemyslím. Když přijde nějaká jizva, tak přijde. To k tomu patří.

Co vám vůbec říkali po sezoně trenér a manažer?
Já jsem je ani nenechal mluvit a řekl jsem to sám. Start sezony nebyl úplně dobrý, to jsem sám cítil. Kolem Vánoc se to celkem zlomilo, začal jsem na ledě víc tvořit a mít aspoň tři střely za zápas. Akorát mi tam nepadaly góly, na tom musím pořád zapracovat. Ale závěr sezony byl lepší a posunuli mě do druhé lajny.

Neměl jste problém u výstupní prohlídky vzhledem k množství těch zranění?
Vůbec, jenom jsem podepsal papír, protože jsem věděl, že mi nic není. Ale když jsem viděl seznam těch zranění, tak jsem docela koukal. Bylo jich celkem hodně. Oni zapisujou všechno, i když máte třeba nastřelený kotník, pak ty šrámy, nějaké fotky jsem viděl...

Co vás teď čeká?
V sobotu a v neděli jdu na led v Letňanech a v pondělí nebo v úterý se připojím k týmu. Určitě budu chtít co nejdřív hrát, abych si zvyknul na širší kluziště. A hlavně se budu muset rychle přehodit na evropský čas.

Náročná bude asi také aklimatizace, protože žabky tady asi moc neužijete...
No, když jsem odjížděl, bylo v Kalifornii 29 stupňů. Budu si muset zvyknout, nic jiného mi nezbývá. Ale příští týden má být hezky, tak to snad bude dobrý.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze