Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když si NHL žádá extrémní úsilí. V Detroitu chválí dalšího Čecha

23 2017
Hodně hokejistů by na jeho místě nevydrželo mrhat nejlepší roky na farmě s vrtkavou a místy až pochybnou nadějí, jestli se nakonec dokážou prosadit do NHL. Někdy však nestačí obří trpělivost, někdy si svou příležitost musíte vyloženě vytrpět.

Český talent Tomáš Nosek doufá v šanci v NHL už tři sezony. Poslušně se rve na farmě za tým Grand Rapids, dokonce během té doby odmítá finančně lákavou nabídku z ruské KHL.

Nechce se vzdát svého snu, když už mu tolik obětoval. Věří, že se nakonec dokáže prosadit do základní sestavy Detroitu. Neztrácí víru, ani když nedostává příležitost celou sezonu, v níž se legendární klub neskutečně trápí.

Posila pro MS?

Tomáš Nosek patří mezi borce, které pozorně sleduje reprezentační kouč Josef Jandač. Tedy spíše jeho spolupracovník Jiří Fischer, který má pardubického odchovance coby zaměstnanec Detroitu neustále na očích. Vzhledem k tomu, že se Red Wings nedostanou do play-off, je legitimní otázka: bude nominovaný do Paříže?

A když se mu vedení ozve, je ochotný absolvovat hotové galeje. Jen si to poslechněte.

„V pátek jsem hrál v Grand Rapids, po zápase řídil do Detroitu, kde jsem si dopoledne dal s týmem rozbruslení před zápasem. Pak mi řekli, že musím letět do Chicaga na utkání Grand Rapids. Po něm jsem jel autobusem do Milwaukee, kde nás v neděli čekal další duel, ale někdo se zranil, takže jsem místo toho letěl zpátky do Detroitu. Z letiště jsem se ještě musel stavit pro nějaké věci v Grand Rapids a v pondělí nastoupil proti Buffalu.“

Tomu se říká zkouška charakteru. Nosek jí prošel na výbornou a navíc ve slavné Joe Louis Aréně předvedl výkon, kterým si získal trenéra Jeffa Blashilla.

Opravdu, pardubický odchovanec byl hodně vidět, byť celkově na ledě strávil pouhých 10 minut. Za tu krátkou dobu se prezentoval šesti (!) střelami. Měl několik gólových příležitostí a vyhrál všechna vhazování.

„Hrál slušně. Dobře bruslil, byl schopný tvořit hru a dobrý byl i v defenzivě. Když tohle všechno máte v sobě, pak se můžete dostat na led. Tomáš byl navíc nebezpečný,“ chválil ho kouč, jehož v úvodních dvou třetinách přesvědčil natolik, že ho v té poslední posílal na led mnohem častěji.

„Je to paráda, každý zápas v NHL si snažím užívat,“ vyprávěl Nosek. „Kdykoli vlezu na led, tak se chci předvést. Třeba dobrým bráněním nebo vytvářením šancí. Když cítím, že mi trenér věří, tak je všechno snadnější. Tohle mi samozřejmě pomohlo.“

Čtyřiadvacetiletý forvard si premiéru v NHL odbyl už loni, kdy naskočil do šesti zápasů, ovšem pak zůstal v pozadí. Nepodlehl však zklamání a dál dřel. Jeho osud tak trochu připomínal Andreje Nestrašila, jenž si v Detroitu musel svou šanci také vyčekat.

Udělal dobře, však Vladimír Havlůj, jenž pro Red Wings dlouhá léta pracuje jako skaut, říká: „Jdou na něj výborné reference a klub s ním počítá. V příští sezoně by už měl nastupovat pravidelně.“

Nosek se podle všeho stane jedním z borců, kteří se mají podílet na restartu organizace, jež zažívá krizi a po dlouhých 25 letech poprvé nepostoupí do play-off. Jeho výkony jsou opravdovým příslibem.

Tomáš Nosek (v červeném) v dresu Detroitu během utkání proti Buffalu.

Tomáš Nosek (v červeném) v dresu Detroitu během utkání proti Buffalu.

„Každým rokem jsem sebevědomější, cítím to. Těch šest zápasů loni mi hodně pomohlo. Zvykl jsem si na tempo hokeje v NHL. Je hodně rychlá. První dva roky v Grand Rapids byly dobré, ale teprve až teď se cítím rychlejší,“ říká Nosek.

Ten už mezitím dokonal svůj šílený pětidenní cyklus a po pondělním zápase proti Buffalu odcestoval s týmem v úterý do Montrealu, kde dostal o minutu a čtvrt větší porci času na ledě. Přesto na své první body stále čeká.

Jako centr čtvrté formace však může být spokojený i bez nich. Však ho také chválil slavný Henrik Zetterberg, který prohlásil: „Má šikovné ruce a dobře bruslí. Myslím, že se ukazuje v dobrém světle.“

Slovenský parťák Tomáš Tatar dodal: „Hraje skvěle, je silný na puku a vytváří šance. Každý mladý hráč, který dostane šanci v NHL, se snaží předvést. Musí se ukázat, aby si získal trenéra. Myslím, že se to Tomášovi povedlo.“Najdete na iDNES.czmobilní verze