Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plekanec už může zase útočit. Je to znát na bodech, říká lídr produktivity

Tomáš Plekanec se usmívá nad vstřeleným gólem do branky Philadelphie. | foto: AP

31 2014
V minulé sezoně utápěli jeho talent defenzivními úkoly, což se letos částečně změnilo. A hokejový útočník Tomáš Plekanec rázem sbírá body a je nejproduktivnějším hráčem Montrealu. "Hra dopředu mi samozřejmě sedí mnohem víc. Je to příjemná změna," pochvaluje si v rozhovoru pro iDNES.cz.

Pomohl vám příchod Malhotry, specialisty na oslabení. Jste rád, že sbíráte body?
To nesleduju. Moje role v týmu je pořád podobná. Na přesilovky se dostanu v druhém sledu, na druhou stranu pravidelně, což je na bodech samozřejmě znát.¨Velká změna je, že chodím daleko víc na buly v útočném pásmu.

Vaše řada se ustálila s křídly Galchenyukem a Parenteauem. Jak vám zatím sedí spolupráce?
Nemám si na co stěžovat. Trochu mi to připomíná roky s Kosticynem a Kovaljovem. Galchenyuk je mu hodně podobný: je silný na puku a výborně technicky vybavený s dobrou nahrávkou. Parenteau je na tom technicky taky dobře a má dobrou střelu. Zatím si rozumíme, snad jen trochu vylepšíme ještě hru dozadu.

Nedaří se jen vám, ale celému Montrealu. Je to překvapení, když odešlo tolik hráčů, kteří v dřívějších letech patřili k oporám?
Ani ne, máme hodně talentované mladé hráče, kteří se každým rokem ohromně zlepšují. Přes léto zas udělali pokrok a na ledě je to hodně znát. Třeba Galchenyuk je letos úplně jiný hráč. Má hodně sebevědomí, ale hlavně se zlepšil i ve hře dozadu. Progres mladých hráčů má velký vliv na naše výsledky a na to, že jsme ty odchody dokázali tak rychle zacelit.

Fotogalerie

Máte za sebou jeden z nejlepších startů do sezony v historii klubu. Odpovídá tak vydařený úvod síle týmu?
Odpovídá to naší bojovnosti. Velkou většinu utkání jsme otáčeli za nepříznivého stavu. To se hodně cení. Na druhou stranu je tam pořád hodně věcí na zlepšení. Přesilovky nám vůbec nejdou, navíc ty vstupy do utkání také nemáme, jaké bychom si představovali.

Před sezonou odešla řada zkušených hráčů. Kapitán Gionta, stálice obrany Gorges a specialista na play-off Briere. Cítíte, že se vaše vůdčí role oproti loňsku ještě zvětšila?
Na ledě se vždycky snažím jít příkladem a co se týče kabiny, tam máme kluky, kteří mluví víc. Na druhou stranu: když cítím, že je potřeba něco říct, tak se ozvu. Snažím se víc mluvit k mladším hráčům. Občas s něčím přijdou, tak jim rád poradím, jak určitou situaci na ledě zahrát jinak. To je spíš moje role v týmu.

Jelikož jste do sezony vstoupili bez kapitána, tak se v zápasech často jako hráč s áčkem na dresu dostáváte do konzultace s rozhodčím. Nerozptyluje vás to?
Mě tam vždycky pošle trenér nějak náhodou. (směje se) Někdy je potřeba tam zajet, poptat se, zkontrolovat situaci. Není ale dobrý tam být pořád. Poslední dva zápasy jsme hráli hodně v oslabení, tak jsem u nich býval možná víc než je zdrávo, to je pravda.Najdete na iDNES.czmobilní verze