Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špaček: Tahle éra patřila Vokounovi. Straka: Po Hašanovi byl nejlepší

PARŤÁCI. Tomáš Vokoun, Jaroslav Špaček, Martin Straka a Vladimír Růžička na snímku z roku 2004, kdy se fotil tým před domácím MS v Praze. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2014
Už po zlatém šampionátu ve Vídni 2005 o něm prohlásil: "Tomáše hodně lidí podceňovalo, ale on ukázal, co umí. Po éře Dominika Haška jsme neměli lepšího gólmana." Když se Jaroslav Špaček rozpovídá o brankáři Tomáši Vokounovi, jenž nyní ukončil kariéru, chválou nešetří.

V čem byl Vokoun výjimečný?
Tomáš byl výjimečný tím, jaký byl člověk. Vždycky dokázal tým podržet. Prostě se soustředil sám na sebe a věděl, jak mančaft nejvíc pomůže. Potřeboval pro sebe ten klid, který mu všichni hráči rádi dali. Věděli, že se to vyplatí. Pro něj byl hrozně důležitý a díky němu se pak odvděčil výkony. Hlavně na MS 2005 a 2010.

Očima Martina Straky

"Na Tomáše mám jenom ty nejlepší vzpomínky, i když jsem ho zažil jenom ve Vídni na mistrovství, kde nám vychytal titul, a předtím v Praze. To bylo úžasné. Byl to skvělý gólman. V NHL si odpracoval svoje a je jenom škoda, že končí, protože si myslím, že kdyby neměl zdravotní problémy, ještě by byl platný. V bráně byl hodně pohyblivý a hlavně to byl bojovník. Myslím, že hned po Hašanovi byl on."

Proč to na rozdíl od jiných podobně talentovaných gólmanů dotáhl tak daleko?
Kouzlo bylo v zodpovědnosti a pracovitosti, kterou měl v sobě. To bylo podstatný, protože celý mančaft viděl, že se na něj může spolehnout. Vždycky mu dal možnost vyhrát zápas. To bylo strašně důležitý pro psychiku celého týmu.

Kam byste ho zařadil v české historii? Byl druhý nejlepší po Haškovi?
Všichni gólmani jsou specifičtí, takže bych to takhle neřekl. Do špičky patří stoprocentně. Dominik Hašek je každopádně výjimečný gólman a těžko hledat srovnání. Ale byly různé éry gólmanů a tahle patřila Tomáši Vokounovi.

Mohl to dotáhnout dál, nebýt zranění a faktu, že chytal v NHL za horší týmy?
Na tohle je těžké odpovědět. Jsou hráči, kteří vydrželi hrát do 40 let. Někteří měli zase problémy a skončili už ve 22 nebo 23 letech. Myslím, že Tomáš může být rád, že se mu zranění hodně vyhýbala a že končí v krásném hokejovém věku. Může si hrát s dětma, může dělat veškeré sporty, to je hrozně důležitý.Najdete na iDNES.czmobilní verze