Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antoš: Po amatérství v Soči nemůže svaz chtít profesionalitu u žáčků

Televizní spolukomentátor Milan Antoš (vlevo) s Robertem Zárubou | foto: Profimedia.cz

26 2014
Trenérský tým u hokejové reprezentace je nutnost. Kromě Jaromíra Jágra to tvrdí i televizní expert a mládežnický kouč Milan Antoš. "Svaz nemůže chtít profesionalitu od trenérů žáčků, když vidí amatérismus na olympiádě."

Jak to myslíte?
Že se svaz zaměřuje na práci s mládeží, což je samozřejmě dobře. Ale zároveň platí, že musí jít příkladem. Nemůže mít vysoké nároky po nižších částech hokejové rodiny, když to na samé špičce nefunguje. Nemůže volat po tom, aby starší dorostenci víc jedli a dělali víc power-skatingu, ale musí být vidět, že se pracuje profesionálně na všech úrovních. I proto souhlasím s Jardou Jágrem, že je potřeba mít u áčka trenérský tým.

Je to možné v našich podmínkách?
Musí to být možné. Od toho tady máme vedení, předsedu a šéftrenéra, aby vybrali takové lidi, kteří budou schopní spolupracovat. To přece musí být možné, pokud chceme, aby se hokej v Česku zlepšil.

Myslel jsem to tak, že někteří trenéři v Česku spolu nemají dobré vztahy.
Dobře, ale musíme si říct jednu základní věc: najděme takového šéftrenéra, který bude ostatní trenéry spojovat, a ne rozpojovat. Musí být schopný komunikovat se všema. Musí se nejenom umět vyjádřit v médiích a tím oslovit fanoušky, protože se blíží MS v Praze a my budeme potřebovat, aby lidi přišli na hokej, ale musí se snést s ostatními a být schopný se domluvit. Když tady bude někdo pořád něco brát jako osobní útok, tak je to prostě chyba.

Zajímavé je, že v Kanadě se všichni dokážou podřídit úspěchu. Čím to je?
Přesně tak, na olympiádě byli čtyři specialisti, čtyři špičkoví odborníci ve svém oboru, kteří pracovali pro svaz, pro Kanadu. To je strašně důležité. Myslím, že i u nás si tohle začínají někteří trenéři uvědomovat a už čím dál víc komunikují. Chtějí se zlepšit, na druhou stranu tady v tom prostředí často vidí, že je to ztráta času. Že je to zbytečné. Proto se tolik soustředí na sebe.

Další věc je, že v souvislosti s nároďákem se mluví jenom o dvou třech jménech. Nemyslíte, že by šanci měli dostat i jiní?
Ale u nás je to špatně myšlené. Tady podepíše trenér smlouvu na čtyři roky a věnuje se jenom reprezentaci. A to prostě není možný. Když tesař nebude čtyři roky každý den řezat pilou, tak nebude mít instinkt a nebude vědět, co dělat. To si musí každý uvědomit. Člověk bez praxe dělá chyby, nebo mu to trvá dýl. My potřebujeme trenéra, který bude pořád v zápřahu, a k tomu bude mít odborníky. Proč nemáme asistenta, který bude objíždět ligy a ten hlavní přijde na zápas a bude mít jasnou taktiku? Hlavní trenér, který netrénuje, není hlavní trenér.

Trošku jste mi utekl z otázky.
Jo, jo, ta jména se omílají. Je to dané i tím, že je pořád propírají novináři. A nevěří se, že by někdo jiný mohl být odborník. Místo toho, aby dostali šanci další, kteří se třeba i neprosadili, protože byli ve špatném klubu. Mělo by se s nima pracovat. Na druhou stranu ale ve finále zjistíte, že tolik odborníků na funkci trenéra nároďáku zase nemáme.Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze