Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej tu berou jako zábavu, říká obránce Hamr

Česko - Švédsko: (zleva) Pletka, Fabricius, Hamr - Čeští hokejisté Václav Pletka (vlevo) a Radek Hamr v souboji se švédským reprezentantem Karlem Fabriciusem. | foto: David W CernyReuters

7 2008
Kloten (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je jednou z největších hvězd týmu, fanoušci na jeho počest zpívají oslavné chorály. Aby ne, když se třeba minulý týden při výhře 5:1 nad Zugem blýskl dvěma góly a stejným počtem asistencí.

Přesto obránce Radek Hamr zatím neví, zda bude pokračovat příští rok ve švýcarském Klotenu, kde letos načal už třetím sezonu. Smlouvu má i na tu další. Jenže...

„Je to ale opce. Takže pokud bych chtěl náhodou změnit klub, můžu ji zrušit,“ říká 34letý Hamr.

Právě hokejová aréna týmu Kloten Flyers bude jedním ze dvou míst, kde se bude hrát příští rok v dubnu a květnu mistrovství světa.

Při formě, v níž nyní Hamr hraje, by se zde v českém dresu mohl představit i on. Turnaj Karjala Cup však český tým včera začal bez něj.

Co tedy vy a reprezentace? Věříte, že vám dá kouč Růžička šanci?
Tak to nevím. To není na mně. Vždycky rád přijedu, ale v kontaktu teď s nikým nejsem. Nebudu zklamaný, když mě nevezme.

Stojíte před rozhodnutím, zda pokračovat ve Švýcarsku. Jaké jsou tedy vaše hokejové plány?
Nejsem nejmladší, takže přemýšlím i o tom, kde bych chtěl jednou bydlet. Zatím se mi v Klotenu líbí, je tu pohoda, z naší hry mám radost. Hrajeme na špici, tak jak bychom měli. Mám dva měsíce na to, abych se rozhodl, jestli zde pokračovat.

Co jsou další varianty?
Buď zpátky do Švédska, odkud je manželka, nebo zpátky do Čech. Rád bych už zase slyšel v kabině češtinu. Ale teď jsem maximálně spokojený v Klotenu. Je to takový trojúhelník. Snažím se to nejdřív urovnat v hlavě, zatím jsem s žádným mužstvem nejednal.

Přesto, kdybyste se vracel do Česka, bylo by to do Sparty, s níž jste v roce 2002 získal titul?
Byla by to moje první volba. Letos má Sparta hodně kvalitní mužstvo, určitě se člověk dívá i na to, s kým bude hrát. S Petrem Břízou (generálním manažerem) jsem v kontaktu, ale svoje další působení budu řešit až v prosinci.

Proč jste si vlastně zvolil angažmá ve Švýcarsku?
Ve Švédsku jsem byl už osm let. Poslední sezona skončila titulem. Byl jsem rozhodnutý, že to chce změnu. Do Švýcarska jsem chtěl jít vždycky, protože mám rád hory.

Radek Hamr

34letý obránce švýcarského Klotenu, kde působí už třetí sezonu.

Do zámoří vyrazil po mistrovství světa juniorů v roce 1992. V NHL odehrál za Ottawu 11 utkání.

Po návratu do Evropy hrál 8 let ve Färjestadu, s nímž získal švédský titul.

V roce 2002 získal český titul při ročním angažmá ve Spartě.

Za národní tým v roce 2007 hrál na mistrovství světa v Moskvě.

Jak často během sezony do nich stihnete vyrazit?
Docela pravidelně. Vyjedeme třeba lanovkou nahoru a dáme si kafe. Spíš tam jezdíme s rodinou na výlet. Párkrát jsem byl i lyžovat, ale je to nebezpečné. Zakázané to sice nemáme, ale náš manažer mi dopředu říkal: Klidně si lyžuj, ale když se zraníš, nedostaneš zaplaceno.

Proč jste si vlastně vybral Kloten?
Znal jsem tady jednoho hráče, s nímž jsem hrál ve Färjestadu. Druhý důvod byl, že zde trénuje švédský kouč, který mě znal. A já mu důvěřuji víc než nějakému Kanaďanovi, kterých tady dost trénuje.

Jak se žije v Klotenu hokejistovi?
Tady se to tak nebere. Když se bavím s lidmi mimo hokej, tak se mě ptají, co dělám. Řeknu, že hraji hokej. A oni, že jo, ale co mám za práci (smích). Hokej tady berou spíš jako zábavu. Hlavně je zajímá, jaké máte vzdělání. Nikdo to tady nebere, že by hokejisté byli něco víc. Spousta lidí tady má dobrou práci, jsou stejně placení jako hokejisté.

V dubnu se bude v Klotenu hrát mistrovství světa. Úpravy stadionu za 10 milionů švýcarských franků (asi 170 milionů korun) už jsou hotové. Prvních osm zápasů sezony jste kvůli tomu hráli venku. Jak se změny projevily na podobě arény?
Na první pohled v podstatě nijak. O metr a půl se snižoval led, protože se měnilo chladicí zařízení, které je úplně nové. K tomu se měnily mantinely, plexiskla. A dělaly se nové střídačky, ty nové jsou hodně velké.Najdete na iDNES.czmobilní verze