Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladý tým USA dál udivuje: Přijeli jsme do Česka vyhrávat

STUDENTI V RÁŽI. Trevor Lewis slaví první gól mladého amerického týmu v utkání proti Rusku. | foto: Reuters

4 2015
Finsku dali nálož 5:1, Nory přehráli 2:1. A teď naprosto zaslouženě porazili i jednoho z největších favoritů mistrovství světa z Ruska. Američtí hokejisté na šampionátu v Ostravě dál udivují parádními výkony a výsledky. Turnaj v Česku má svého černého koně.

Nemají v kádru žádnou hvězdu, povětšinou jde spíš o mladíky, kteří mají všechno před sebou. Tým USA však působí kompaktním dojmem a člověka upoutají především jeho následující vlastnosti: skvělé bruslení, souhra, tah na bránu, šikovní gólmani a sebevědomí.

„Právě to jsme v zápase s Ruskem chtěli využít. Nějaké jsme si nasbírali v předchozích duelech a chceme v tom pokračovat,“ vykládal obránce Torey Krug, autor krásného gólu v přesilovce pět na tři.

Byl to typický gól, která charakterizuje americkou náturu: Krug si drze a bez zaváhání nabruslil od mantinelu až do pravého kruhu, odkud vyslal přesnou ránu k přední tyči. Gólman Bobrovskij se snažil mezírku ucpat, ale bylo to marné. Precizní trefa.

Kdepak, Američané se silného soupeře nezalekli, byť na turnaji zatím předváděl skvělé výkony. „Věděli jsme, že jim nesmíme dát moc příležitostí, protože Rusové jsou vynikající hokejisté. Myslím, že v zápase nenastal moment, kdy bychom ztratili kontrolu nad jeho vývojem. Odvedli jsme dobrou práci.“

Fotogalerie

Ta slova možná znějí nafoukaně, ale jsou naprosto pravdivá. Malkin i Kovalčuk jako by na ledě vůbec nebyli, byli téměř neviditelní. Skoro si neškrtli. „Bavili jsme se před zápasem, že jim nesmíme dát prostor. Oba jsou to hráči světové třídy, hlavně Kovalčuk je nebezpečný střelec. Člověk musí být pořád na pozoru, co udělá a nesmí mu dát příležitost, jinak ji většinou využije,“ říkal bek Justin Faulk.

Tři zápasy, tři výhry, to je snový start, jenže Američané v euforii nelétají. „Nejsem z toho překvapený, přijeli jsme sem vyhrávat. I před zápasem s Rusy jsme doufali, že zvítězíme. Bylo jasné, že budeme muset předvést to nejlepší, co v nás je, abychom uspěli. Ale i souboje s Finskem a Norskem byly z naší strany dobré, jsou to také kvalitní soupeři,“ tvrdí Faulk.

Jeho parťák Krug k tomu dodává: „Chceme zvládnout každé utkání. Samozřejmě se vám to nepovede vždycky, ale tohle je super. Zvlášť když porazíte tým jako Rusko. Pro každého z nás je to výborná zkušenost.“

Američané se po výhře nad Rusy radovali:

Pokud budou Američané takhle pokračovat, mohli by klidně vyhrát ostravskou skupinu, v níž jako jediní neztratili ani bod. Ta pravděpodobnost není malá, vždyť je čekají souboje s relativně slabšími soupeři z Běloruska, Dánska a Slovinska.

Nejdůležitější bude udržet si koncentraci, to platí dvojnásob u mladého mančaftu. Pozitivem pro tým USA je, že má vyrovnanou brankářskou dvojici. Neznámí Connor Hellebuick i Jack Campbell předvádějí přesvědčivé výkony. „Jsou nám oporou, chytají výborně a můžeme se na ně spolehnout. Je příjemné vědět, že za sebou máte jistotu. Ale snažíme se jim pomáhat a blokovat střely,“ usmívá se Krug.

V čem je podle něj kouzlo podceňovaného týmu ze zámoří? „V tom, že jsme jedna parta, držíme při sobě a bojujeme jeden za druhého. Jsme dobrým mixem mladých a starších hráčů a hlavně všichni dodržujeme daný systém a tlačíme se dopředu. Buďte si jisti, že v tom budeme pokračovat.“

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze