Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dědictví Ústí po roce v extralize: -26 milionů, top plat 3,7 milionu

Tváře ústeckých hokejistů jsou už delší čas zachmuřené... | foto: Karel Pešek, MAFRA

15 2014
Co finančně vyhladovělo hokejové Ústecké Lvy? Podle Jana Dragomira, bývalého šéfa představenstva, hlavně účast v extralize v ročníku 2007/08. "Celý průšvih ústeckého hokeje je, že se spadlo z extraligy. Zájem sponzorů pak upadl," řekl právník Dragomir, jenž zastupoval Oleofin, tehdy majoritního akcionáře.

Oleofin skončil v konkurzu, nyní drží akcie Via Chem (nemá ale většinový podíl) a Dragomir se jeho jménem účastní valné hromady. Nynější dluh prvoligového klubu je zhruba 30 milionů korun, půlka je vůči majitelům. Dragomirovi vadí, že se současná krize hází i na éru jeho, Kyselovu (generální manažer) a Šindelovu (sportovní manažer a nějaký čas i trenér).

"Přitom když jsme v roce 2008 přišli tehdy jako Oleofin, tedy Dragomir, Kysela a spol., přebírali jsme ústecký Slovan se ztrátou 23 milionů korun," zabodl Dragomir prst na cifru z auditu, který MF DNES ukázal. "A to jsem musel ještě doplatit milion korun Mladé Boleslavi za trenéra Votrubu a dva miliony Slavii za obránce Němečka, nasmlouvané ještě v extraligové sezoně. Takže to bylo vlastně 26 milionů minus."

Sezony Ústeckých Lvů

1. liga 2006/07 1., přímý postup
Extral. 2007/08 14., prohra v baráži
1. liga 2008/09 1., prohra v baráži
1. liga 2009/10 2., prohra ve finále
1. liga 2010/11 1., prohra v baráži
1. liga 2011/12 2., prohra ve finále
1. liga 2012/13 3., prohra v semifinále
1. liga 2013/14 10. po play-out

Extraligová éra je spjatá s městem Ústí coby většinovým vlastníkem a s generálním manažerem Davidem Šafferem. K dluhům, které po nejvyšší soutěži v roce 2008 zbyly, nedávno řekl: "Nějaká účetní ztráta byla, ale všechno vůči hráčům, státu a dodavatelům, což je dnes problém klubu, bylo vyrovnané! Dluh, s kterým jsem končil, byl zaviněný především bývalým podnikatelským prostředím a politikou. Byly učiněny dohody, které se pak vůbec neplnily."

Dragomir odtajnil, jaký nejvyšší plat pro sezonu 2008/09 v 1. lize přebíral. Na smlouvě platné od 1. května 2007 do 30. dubna 2010 skryl jméno hráče. Stálo na ní: základní měsíční odměna 260 tisíc korun, k tomu za vítězství 21 tisíc, za remízu 7 tisíc. Podpisový bonus 480 tisíc za každou sezonu, čili vyplacený třikrát. Nejlépe honorovaný hokejista Lvů si tedy v extralize přišel na víc jak 3,7 milionu.

"Automaticky se po sestupu snižovala o 20 procent pouze základní odměna. A to jen u některých hráčů, u dalších to smluvně nešlo," upozornil Dragomir. "Chtěl jsem jen dokreslit, co jsme zdědili. Nevím, jestli tyhle platy jsou na extraligu vysoké, nebo standardní. Já v ní klub neřídil.
Ale přeci jen, jsme v Ústí..."

Dragomir se zastal mužů, které ke Lvům přivedl. "V Ústí se to svádí na Kyslíka. Když ale Robert po sezoně 2011/2012 odcházel, zůstal po něm dluh jen 8 milionů korun. Na to jsou závěrky. A teď si vemte, co jsme hráli za hokej. Museli jsme mít rozpočet 60 milionů, ne jako dneska 19 milionů," srovnal.

Ústecký hokejista Kamil Černý ( vlevo) v souboji s Radimem Kucharczykem z
V bílém olomoucký Pavel Selingr, napadá ho ústecký Milan Vobořil.

Dragomir vydržel na šéfovském křesle ještě další sezonu, opustil ho po ročníku 2012/13. "A já končil zhruba minus 12 milionů. Teď je to minus 30," podotkl. Ještě v uplynulé sezoně v klubu působil Jaromír Šindel, ústeckými fanoušky nenáviděný. Dluhy vyčítají právě jemu. "Jenže on s penězi neměl nic společného, byl sportovní manažer. Stojím si za tím, že Šindel tady žádné dluhy nenasekal. Holé nesmysly," hájí Dragomir bývalého mistra světa.

"Když hráče získal, muselo se to konzultovat s trenéry, s generálním manažerem a s dalšími lidmi. Zloba vůči Šindelovi pochází z minulosti, když byl ještě v Mladé Boleslavi soupeřem Ústí. Já proti němu nemůžu říct nic."

Nynější situace Lvů je kritická, o jejich osudu rozhodne 5. června valná hromada. "Předseda představenstva pan Zdvořáček, který je tu pár měsíců, má velkou snahu, to je evidentní. Ale řeči jeho předchůdců, že za to může minulé vedení... Může, ale tohle," poklepal na desky s extraligovým auditem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze