Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista Ústí oželel přes 40 tisíc měsíčně: Beru, na co mají

Jihlavský brankář zachraňuje před ústeckým útočníkem Roubíkem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

13 2014
Bouřlivé týdny v ústeckém hokeji. Hráči se museli uskromnit, ale nový klub získal silného spojence.

Když si ústečtí hokejisté utahovali opasky, Jaroslav Roubík jako první nabídl, že si ho upne až na poslední dírku. „Chtěl jsem v Ústí zůstat, protože se mi tady líbí,“ překvapil nejproduktivnější muž Ústeckých Lvů v minulé prvoligové sezoně; ve 48 zápasech základní části zazářil 22 góly a 21 asistencemi.

Útočník patří k hvězdám soutěže, přesto z rozbouřeného Ústí neprchnul za lepším. Byť jeho plat šel skokově dolů. Ve smlouvě s krachujícími Ústeckými Lvy měl domluveno necelých 85 tisíc měsíčně, jak vyplynulo z údajů v insolvenčním řízení se Lvy.

V novém klubu se starým jménem Slovan se vzdal více než poloviny z téhle částky. „Probírali jsme to doma s manželkou, jak můžeme jako rodina fungovat. Ale ve finále jsem loni tak velký plat taky neměl kvůli tomu, kolik peněz nedorazilo. A ještě jsme teď přišli o 50 procent všeho,“ zmínil fakt, že kývl Slovanu na poloviční odpuštění dluhu, který vůči němu měli Ústečtí Lvi.

Likérka vstoupila do hokeje v Ústí. Uklidňuje: 1. liga bude

První hokejová liga z Ústí nezmizí. Myslí si to Pavel Kadlec, generální ředitel výrobce lihovin Granette & Starorežná Distilleries (GSD), tedy spolumajitele nového klubu. „Věříme, že se 1. liga hrát bude. Aby ne, muselo by se stát něco mimořádného, o čem dnes nevím,“ uvedl Kadlec, když likérku coby polovičního vlastníka představoval.

Vstoupila do „eseróčka“ Hokej Ústí nad Labem, které zachraňuje hokej v krajském městě po krachujících Ústeckých Lvech. Slovan musí splatit závazky Lvů vůči hráčům, aby ho svaz do 1. ligy pustil.

Požádal je o odpuštění půlky dluhu, dva z nich však na to nepřistoupili, což podle sportovního ředitele Jana Čalouna projekt ohrožuje. Kadlec o téhle kauze ví, takže by o „něco mimořádného“ jít nemělo. „Pan Čaloun není zodpovědný za ekonomiku. Věříme, že jednatelé seženou peníze na chod klubu.“

Společnost GSD není v ústeckém hokeji nováčkem, podporuje ho miliony korun ročně už 15 let, dříve coby Drinks Union. V minulé, kritické sezoně dokonce nad rámec sponzorské smlouvy zajišťovala třeba bydlení pro hráče, nakoupila výstroj, zaplatila dopravu anebo poskytla osobní automobil.

Že podpoří i nový Slovan, rozhodl akcionář likérky Milan Hagan. Dříve spoluvlastnil Lvy, jenže nikdy neměl rozhodující většinu akcií. „Lidem v novém klubu důvěřujeme, neberou ho jako výdělečný podnik. Jejich projekt se nám zalíbil, proto jsme se ze sponzora stali i vlastníkem,“ řekl Kadlec.

Aby se neopakovalo finanční harakiri z minulosti, GSD do vedení dosadila svého člověka, Pavla Hájka. Veškeré finanční transakce musí posvětit s dalším ze dvou jednatelů. Jeden podpis jako dřív už nestačí.

Výchova hráčů, zvýšení návštěvnosti na 2,5 tisíce lidí, stabilizace finanční i sportovní, získání podpory města - cíle Slovanu. GSD hradí půlku platů hráčů, statisíce měsíčně. „Podporujeme i hokej v Prostějově, kde vyrábíme, ale v tuhle chvíli je pro nás jedničkou Ústí. Máme tu management i sídlo.“

Ve společnosti Hokej Ústí má GSD 50 procent, 40 patří občanskému sdružení Slovan (mládež), po procentu má 10 lidí, podle Kadlece srdcařů. Mezi nimi i Čaloun.

Ze soudních dokumentů vyplývá, že mu nevyplatili 608 tisíc korun, takže 304 tisíc oželel. Pokud do konce srpna Slovan neuhradí hokejové dluhy Lvů, tedy zejména vůči hráčům, svaz ho nepustí do nového ročníku 1. ligy.

Lapálie, jaké si Roubík a jeho spoluhráči prožili, by už si zopakovat nechtěl. „Nejistota je hrozná. Máte všude všechno platit, ale čtyři měsíce vám nepřijdou peníze. Teď chodí a doufejme, že budou i dál. Člověk si bude moct nastavit pravidelné platby,“ přeje si.

Nové vedení zosobněné hlavně olympijským šampionem Janem Čalounem coby sportovním ředitelem se snaží, aby o 1. ligu nepřišlo. „Neslibují hory doly, rvou se, aby peníze vždy k patnáctému měli. Zatím to funguje. Když bude i dál, můžeme jim pogratulovat, že to ustáli. A poděkovat jim na ledě našimi výkony,“ tvrdí Roubík.

Do zákulisí se ale nemotá, jeho prací je led, jeho starostí góly a vedení týmu. „My jako hráči moc nevnímáme, co se děje nahoře v kancelářích. Na přeskupování toho mají strašně moc, pořád lítají za sponzory, abychom mohli hrát. Snad to klapne,“ není ještě úplně v klidu, ačkoli Slovan už si domluvil pronájem arény.

36letý odchovanec pražské Sparty ani neremcá, že se jeho plat smrsknul. „Oni na víc neměli, takže jsem přistoupil na to, co si můžou dovolit. Ty podmínky beztak nejsou špatné,“ neskuhrá zkušený útočník. „Vyrovnali jsme se ne první pětce, ale ostatním prvoligovým klubům od šestého místa níž.“

Éra hojnosti Ústecké Lvy předurčovala k bojům o postup, na špičce 1. ligy se pohybovali dlouhodobě, ale návrat do extraligy nevyšel.

„Když jsme před dvěma lety měli větší platy a lepší hráče, ligu jsme vyhráli o 20 bodů. Kvalita tady byla. Za pár peněz vám sem dobří hráči nepůjdou. Když člověk chtěl něco vyhrát, musel je platit,“ přibližuje Roubík začarovaný kruh, který by možná rozetnul systém přímých postupů a sestupů.

Lvi chtěli vyhrávat, jenže nakonec už neměli čím platit. „Letos mají nejvíc peněz Chomutov, Budějovice, Kladno. Na konci sezony se uvidí, kde budou oni a kde ostatní.“

Ale bude vůbec Slovan v 1. lize? Zdá se, že ano, ač podle sportovního ředitele Čalouna dva hráči nepřistoupili na pokrácení dluhu na polovinu. V krajním případě by Slovanu hrozil krajský přebor. Na internetu se fanoušci rozdělili na dva tábory. Jedni Čalounův nesmlouvavý postup schvalují, druzí mu spílají, že hokejistům upírá, na co mají nárok.

„Každý hráč se nějak chová. Vím, že tohle vedení za dluhy nemohlo, proto jsem šel s penězi dolů. Ale nějaké jsem taky chtěl. Doufám, že ti dva taky ustoupí. I když si ty peníze vybojovali a vyhráli. Je to těžké,“ cítí se Roubík rozpolceně.

„Když už mají plat jinde, je to složité. Být to kluci z Ústí, určitě by se domluvili, protože by se sem chtěli vrátit. Ale oni jsou úplně odjinud,“ podotýká ústecké číslo 41.

Kdyby přece jen projekt Slovan krachnul, záložní variantu Roubík nemá. „Hrozné by bylo, kdyby se muselo 30. srpna naráz udat 20 lidí. A bůhví, komu bychom pak patřili,“ radši nedomýšlí. „Nevím, jak by se to pak dělalo. Snad to dopadne dobře. Chci tým vést na ledě, burcovat. Cítím nový elán a myslím, že i diváci se těší.“

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze