Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trable hokejistů Ústí. Odstoupil manažer Evan, dluhy jsou až 30 milionů

Zadumané pohledy hokejistů Ústí nad Labem charakterizují současnou situaci v klubu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

18 2014
Hokejové Ústí musí do konce května podat přihlášku do 1. ligy, ale bude ji mít za co hrát? Došlo ke změnám v představenstvu i managementu klubu, akcionáři schůzují a urychleně řeší, jak se vypořádat s XXLdluhy. Změní už sliby v činy?

Nejistota dál sžírá ústecký hokej, který se pere s dluhy ve výši až astronomických 30 milionů korun! Na funkci manažera prvoligového klubu totiž rezignoval Vladimír Evan, od prosince krizový manažer Ústeckých Lvů. "Musím splnit, co jsem deklaroval. Tedy, že pokud do 15. dubna nedostanu návrh od majitelů, jak budou řešit závazky a plánovat příští sezonu, tak odstoupím," vysvětlil Evan.

"Příslibů, že se nebude dlužit hráčům ani nikomu jinému, že bude sezona zajištěná, bylo letos hodně. Bohužel se splnil jen první pilíř, tedy záchrana soutěže. K oddlužení, které mělo nastat v průběhu dubna, zatím nedošlo." Evana ve funkci manažera klubu nahradil Jiří Zdvořáček, nový šéf představenstva po Josefu Vejlupkovi, který svou pozici opustil teprve nedávno. Chtěl tím dát poslední varování akcionářům.

Sám Zdvořáček prohlásil: "Já se ještě rozhodl tu káru táhnout dál. Z mého hlediska se budu snažit, aby se situace vyřešila. Ale může se stát, že se nevyřeší a já skončím jako pan Evan..." Soud vede s Ústeckými Lvy insolvenční řízení kvůli dluhu bezmála 2,5 milionů korun, jejich závazky jsou ale až o řád vyšší. Mluví se o tom, že dosahují ke 30 milionům! "Uvedená částka není daleko od pravdy," přiznal šéf Zdvořáček. Polovina dluhů je ale vůči majitelům, kteří peníze půjčovali. "Finanční situace klubu je kritická."

Evanův krok předseda představenstva chápe: "Chtěl záruky, nedostal je." Pokud by prvoligový oddíl krachnul, nemuselo by to nutně znamenat konec hokeje v Ústí. Vedle sebe totiž fungují dva subjekty. Akciovka, pod níž je A-tým. A občanské sdružení, které se věnuje mládeži a hlavně drží licenci na 1. ligu.

"Já dál zůstávám manažerem mládeže," ozřejmil Evan, který v roce 2007 jako trenér slavil se Lvy extraligu. "Svým krokem jsem dal akciovce prostor a čas, aby si vyřešila své problémy co se týče závazků nebo návrhu na insolvenci."

Zdvořáček je klubovým akcionářem, ale menšinovým, vlastní jen 2 procenta. Tvrdí, že smlouva o licenci mezi občanským sdružením a akciovkou vyprší 30. dubna. Bude na vedení mládeže, jak s ní naloží.

Sama by zřejmě mohla založit mužstvo dospělých a 1. ligu hrát - od nuly, s čistým štítem. "Já jako ústecký patriot chci zachránit zdejší hokej. A je jedno, zda to bude pod akciovkou, sdružením či jiným subjektem. Ač jsem sám akcionářem, snažím se najít nejlepší řešení," bojuje o osud klubu Zdvořáček.

Na většinové vlastníky je naštvaný: "Rok se slibuje a nestalo se nic. Už se musí přejít k činům. Pořád si myslím, že se to dá zachránit." Ze zdravotních důvodů opustil představenstvo již dříve Václav Hluchý, ve čtvrtek ho následoval také Jaromír Holík. "Jeho odstoupení má zamezit možnému střetu zájmů s občanským sdružením, kterého je předseda," osvětlil tenhle krok předseda Zdvořáček.

Místopředsedou je Zdeněk Kindl, členy představenstva Josef Vejlupek a Martin Vršanský. Podle Evana uvedené změny nesignalizují rozkoly v ústeckém hokeji. "Jsme jeden klub, nejsme rozpolcení. Všichni to chceme stabilizovat, zachovat v Ústí 1. ligu. Musíme na tom pracovat společně."

Ale času už moc není, do konce května se musí podat přihláška na 1. ligu. Lvi naplánovali informativní schůzku s hráči na 24. dubna. "Dozvědí se, jak bude klub dál pokračovat," sdělil Evan.

Dalším důležitým datem je pro Lvy 29. duben, kdy se koná valná hromada akciovky. A ve čtvrtek večer proběhla i schůzka hlavních majitelů Slovanu. Její výstupy klub zatím nezveřejní, budou předneseny až na valné hromadě.

Největšími akcionáři klubu jsou Svarog, LH Profi, Jan Zykmund či město Ústí nad Labem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze