Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej v Brně: téměř bez radosti

2 2001
Brno - Dlouhou dobu mohl jít po Brně krutý hokejový vtip: "Víte, proč je Ytong v první lize předposlední?" "Protože na poslední místo se dostat nemůže, tam je Kometa," zněla odpověď. To už neplatí, po čtvrtině soutěže se Ytong "vydrápal" na dvanáctou pozici, je třetí od konce. "Tahle mizérie má jeden hlavní důvod: tréninkové možnosti v Brně jsou minimální. Je tu jeden zimní stadion, jehož kapacita je přeplněná. To je ten problém," tvrdí Josef Černý, bývalý vynikající brněnský hokejista a v současnosti trenér Komety, který v loňské sezoně pracoval i v Ytongu.

Podle jeho názoru není chyba v lidech, kteří v Brně hokej představují. "Trenérů se u obou týmů vyměnilo dost. A výsledky jsou stejné. Nikdo nemůže říct, že všichni byli špatní," domnívá se. Co letos brněnské kluby svým fanouškům přinesly? Ytong tři výhry, Kometa žádnou. A odvar při vzájemném derby, které sledovaly poloprázdné tribuny.

Diváci se odmítli na hokeji nudit a nepřišli. "Když jedeme do Brna k zápasu, upozorňujeme hráče, že hrát proti Kometě nebo proti Ytongu je v zásadě to stejné. Jen s tím, že Ytong je o něco lepší," řekl chomutovský trenér Ladislav Kolda. Hokej ve městě poznamenávají "žabomyší" spory.

Vloni si například funkcionáři Rosic stěžovali, že je pořadatel odmítl vpustit do haly na zápas Komety, ve středu na to stejné poukazovali lidé z Komety, když chtěli navštívit zápas Ytongu. "Nevadí, že moje kráva nedojí, ale ať sousedovi ta jeho zdechne," charakterizuje situaci jeden z činovníků, který si nepřál být jmenován.

Zápasy v Brně jsou stále méně navštěvované, do hlediště Ronda chodí jen několik set diváků. Víc fanoušků má stále ještě Kometa, její zastánci lpí na tradici. Do internetových diskusí se zapojují i tací, kteří jsou ochotni se za Kometu do krve bít. Zároveň se však ozývají stále silněji i hlasy, vyzývající ke sloučení obou znesvářených klubů a vybudování jednoho úspěšného.

"Zřejmě se domnívají, že ze dvou špatných se jim povede udělat něco jiného než jeden špatný," říká hokejový manažer, sledující dění v Brně. V létě se zdálo, že nemusí být všechno špatně. Lepší výchozí pozici měl Ytong. Zatímco Kometa zápasila s problémy, aby do sezony vůbec vstoupila, její brněnský konkurent si domluvil spolupráci se slovenským Zvolenem a těšil se, že s kvalitními hráči dosáhne dobrých výsledků.

Výsledek? Dva ze Slováků, Pahulák a Brumerčík, už v mužstvu nejsou. A podle Karla Suchánka, trenéra, který Ytongu pomáhal vloni v závěru sezony v baráži, doplatil Ytong i na menší zkušenost funkcionářů.

"Šli do první ligy bez solidního brankáře. Konzultovali jsme situaci a já jim poradil, ať povolají některého z extraligových náhradníků na střídavý start. Vzali si Maláče z Havířova, vyhráli a tým se probudil," podotkl Suchánek. V obou klubech jsou přesvědčeni, že mohou lidem nabídnout víc než boj o přežití v první lize. "Výsledky neodpovídají možnostem hráčů," zaznívá v různých variantách. Do konce soutěže mají Kometa i Ytong ještě čas ukázat, jestli se nemýlí.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze