Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej v televizi: možná bude i Jágr

Jágr s fanoušky po příletu do Omsku - Jaromír Jágr s fanoušky po příletu do Omsku. | foto: www.hawk.ru

5 2008
Zvykli jste si na experta, který ve studiu Buly s elektronickou tužkou rozebírá, jakou chybu udělali extraligoví hokejisté? Zapomeňte. Aspoň načas.

"Buly nerušíme, ale nebudeme ho vysílat od začátku sezony," říká televizní komentátor Robert Záruba. "Tím, že nebude studio, bude místo na další reportáže. Hned do prvního čtvrtka chceme dát reportáž z prvního utkání Jaromíra Jágra v Omsku."

Ke změně musela šéfredakce sportu České televize přistoupit poté, co zakoupila práva na hokejovou Ligu mistrů, již původně neměla v rozpočtu. "V podmínkách soutěže studio je. Navíc Liga mistrů se vysílá v časech, které jsou pro něj vhodnější," říká Záruba.

. Co se také chystá kolem hokeje v televizi


Česká televize :
Čtvrteční utkání už nebudou mít klasické studio Buly, které se objeví znovu zřejmě až na play-off. Přibudou experti a komentátoři.
ČT4 Sport bude vysílat zápasy hokejové Ligy mistrů. Z reprezentačních akcí poběží na ČT mistrovství světa i Euro Hockey Tour, jež bude mít studia.


Jinde

Na internetové stránce www.o2hokej.cz je znovu možné zakoupit vysílání některých zápasů do mobilu a přes internet.


Galaxie (Nova) Sport
NHL: 100 zápasů základní části (vysílá se čtyřikrát týdně), 30 zápasů play-off a finálová série, k tomu týdeník NHL POWERPLAY, denně zpravodajský magazín NHL News, každý týden diskusní pořad NHL POWERPLAY a jednou za měsíc Gól měsíce (NHL vysílají též Sport 1 a NASN). Galaxie Sport jedná rovněž o zakoupení práv na Kontinentální hokejovou ligu, z níž by chtěla vysílat nejméně jedno utkání týdně (42 utkání za sezonu).

Česká televize chystá nové experty, právě na Ligu mistrů bude mít "klubisty". Pro Slavii to bude Milan Antoš, pro Budějovice je jméno zatím tajné. Komentovat hokej částečně začnou také Tomáš Jílek a Ondřej Zamazal.

Větší pozornosti by se mělo dostat i reprezentační Euro Hockey Tour, jež bude mít na rozdíl od extraligy studia. "Je nový kouč, nový vítr, ale bohužel stará soutěž. Chceme pomoct prezentaci nároďáku, který má pořád větší sledovanost než zápasy extraligy," říká Záruba.

Extralize ubírají diváky jiné soutěže. Třeba NHL, kterou vysílají Sport 1, NASN, ale hlavně Galaxie Sport, jež brzy změní jméno na Nova Sport. Ta uvede i zahájení sezony zámořské ligy v Praze, jejíž první zápas bude i na Nově. Galaxie nabídne celkem 100 zápasů základní části, třicítku pak z play-off a finále. K tomu nabízí různé pořady.

Ale to nemusí být vše.

Galaxie jedná o získání práv na vysílání nové Kontinentální hokejové ligy, kde v Omsku působí nejslavnější český útočník Jaromír Jágr.

"Vyjednává se dost těžce. KHL si uvědomuje, že ziskem Jaromíra Jágra a dalších hvězd z NHL nabrala soutěž na atraktivitě," říká Marek Kidnernay, programový ředitel televize.

Rád by zisk práv oznámil světu už příští týden, ale potíž jsou peníze. "Licituje se o cenách, zatím jsou vysoké. Jsou srovnatelné s NHL, což se nám nelíbí, protože KHL takovou popularitu a jména jako NHL nemá," uvedl Kidnernay.

Pokud by to vyšlo, chce televize vysílat aspoň jeden zápas KHL týdně. "KHL je po NHL druhou nejlepší hokejovou ligou na světě. Chceme, aby měl fanoušek zahraničního hokeje komplexní servis," řekl Kidnernay.

. Záruba:Reklamy zaplatí dobré hokejisty, ale není přes ně vidět


Dokonce i na Euro Hockey Tour, často považovanou za zbytečnou soutěž, se v televizi dívá výrazně víc lidí než na extraligu.
Jak na tom bude Liga mistrů? "Myslím, že bude mít větší sledovanost než extraliga," míní televizní komentátor Robert Záruba.


Proč?
Extraliga netáhne tím, jak je roztažená a jak v ní zpočátku o tolik nejde, byť zápasy jsou třeba zajímavé a je to vůči soutěži trochu nespravedlivé. Ale lidé ji začínají sledovat až před koncem základní části. Mohli bychom tam mít roztleskávačky v bikinách, ale sledovanost by se nezvedla.


Čím to je?
Dívá se velice úzká skupina lidí, obecné publikum zasahuje extraliga čím dál tím méně. I proto, že nabídka televizního hokeje je obrovská, od NHL až po extraligu a mezinárodní hokej. Jednoznačně vyhrávají soutěže, které jdou divákovi vstříc.


Co by podle vás musela extraliga udělat, aby se to změnilo?
Určitě by pomohla úprava hracího systému. Zvýšit tlak, aby se na podzim hrálo o něco. Náš letitý návrh zní hrát něco na způsob starého modelu švédské Elitserien.


Což je?
Do Vánoc by čtrnáctka týmů hrála o dvanáctku, od prosince do února dvanáctka o desítku. Desítka by potom hrála play-off, které má dobrý systém. To má extraliga vychytané. Diváci mají rádi napětí, když od začátku jde o body a postup. Je to jeden z posunů, které bude extraliga dřív nebo později muset udělat, pokud bude chtít zasáhnout větší spektrum publika. Kluby dělají pokroky na poli společenské otevřenosti. Ale pořád jsou ve vstřícnosti hráčů velké rezervy.


A spoustě lidem vadí reklamy na ledě.
Reklama je a být musí, což všichni chápeme. Extraligový rozpočet se ze vstupného utáhnout nedá. Ale jak v minulosti dobře poznamenal ředitel jednoho generálního partnera, je to reklamní hřbitov. Reklamy jsou sice vidět, ale zároveň je nikdo nevnímá. A bohužel přes ně není vidět na hokej. Peníze zaplatí dobré hráče, ale jejich hra není vidět.

. Hokejová Liga mistrů pobaví i Kanadu s Afrikou


Nikdy předtím neudělal hokej tak smělý pokus, aby se vyrovnal svému mocnějšímu bratrovi – fotbalu. Až letos. V říjnu začíná ambiciózní Liga mistrů, která má hokeji dopomoci k lesku a bohatství, jaké už díky podobnému projektu poznal i sport na zeleném trávníku.


"Je to nesmírně propracovaná akce. Pokud selže, dalších třicet let se nikdo o nic podobného nepokusí," říká slávistický obchodní ředitel Jan Kratochvíl.


Právě Slavia bude v Lize mistrů zastupovat spolu s Českými Budějovicemi domácí extraligu. O titul nejlepšího týmu Evropy se popasují s dalšími deseti mužstvy. "Začíná cesta za slávou. Vítěz? Může být jen jeden," píše se pateticky na internetové stránce soutěže.


Vlastně to není zase tak přehnané. Šampion vydělá 15 milionů korun, bude si moci napřesrok zahrát o Victoria Cup proti týmu z NHL.


A pověst si notně vylepší už samotným tažením za úspěchem: Přímé přenosy z Ligy mistrů totiž poběží na televizních kanálech ve třech čtvrtinách Evropy, v Kanadě, a dokonce i v severní Africe.


"Poučili jsme se z chyb, které před časem dělala předchozí soutěž Evropská hokejová liga," tvrdí Craig Thompson z firmy, jež se stará o marketing akce.

Co to znamená? Především péči o to, aby kluby na své účasti neprodělávaly. To byl problém neatraktivní Evropské ligy, do níž hokejisté vstupovali bez motivace. Byla z toho jen fiaska jako debakl Sparty s britským Manchesterem. Nyní se potkají skutečně jen elitní výběry. Podmínky jsou nastaveny tak, že i když klub všechno prohraje, bude v hospodaření aspoň na nule. "A od semifinále už je to hodně zajímavé," vysvětluje Kratochvíl.


Už citovaný Thompson je zárukou, že se záměr přiblížit ligu fotbalové obdobě může povést. Právě on ji přece kdysi se společností Ovation Sports pomáhal rozjíždět.

Vzpomínáte? U nultého ročníku byla v sezoně 1991–1992 i Sparta, porazila tenkrát třeba Marseille nebo Barcelonu.


"Bylo to něco fantastického," tvrdí tehdejší útočník Horst Siegl. Věřil tehdy, že se soutěž rozběhne do současné luxusní podoby? "No, my byli hlavně rádi, že se proti těm nejlepším sami rozběhneme na hřišti," žertuje. "Ze začátku to nebyl tak načančaný cirkus jako dneska. To až pak. Každopádně myslím, že se něco podobného může povést vybudovat i v hokeji." Bude to samozřejmě složitější, fotbalový trh je větší než hokejový. Záleží, jak novou akci přijmou diváci.


Chystají se velké propagační akce, rozdávání letáků do škol. Liga představila moderní logo, podobné logu fotbalové sestry. A bude mít i porovnatelnou čtyřicetivteřinovou znělku.


Bude to jako obchod se švýcarskou čokoládou, ruským kaviárem, finskou vodkou, českým pivem a dalšími vybranými produkty najednou.
Zkrátka hokej ve fešáckém balení.


Však už byli organizátoři několikrát na stadionech Slavie a Budějovic na inspekci. Všechno musí být akurátní. Bez kazu. Jen tak se třeba jednou hokej přiblíží fotbalu. Třeba.

HOKEJ 
Ročník: 1.
Začíná: 8. října Finále: 28. ledna

Vítěz získá: v přepočtu 15 milionů korun
Za účast: 4,5 milionu korun
Odměna za výhru: 750 tisíc korun
Hvězdy: Tverdovskij, Radulov (Ufa), Roach (Berlín), Turek (Budějovice), Kajgorodov (Magnitogorsk), J. Davidsson (HV 71), Hlaváč (Linköping)
Maximálně zápasů: 8


FOTBAL 
Ročník: 17.
Začíná: 16. září
Finále: 27. května
Vítěz získá: v přepočtu 206 milionů korun
Za účast: 120 milionů korun
Odměna za výhru: 10,3 milionu korun
Hvězdy: Messi (Barcelona), Lampard (Chelsea), Buffon (Juventus), Raúl (Real), C. Ronaldo (Manchester), Fabregas (Arsenal), Torres (Liverpool)
Maximálně zápasů: 13

LUKÁŠ HRONBodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze