Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej v Ústí nad Labem má přežít díky mládeži. Spasila ho už v prosinci

Momentka z hokejového derby Ústí - Most. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2014
V záplavě špatných zpráv o finančně vyhladovělém ústeckém hokeji jedna dobrá. A asi ta nejzásadnější: zánik by hrozit neměl. Pokud 1. ligu nebude hrát akciová společnost Slovan Ústí, tak se o to postará občanské sdružení, pod nějž spadá mládež. A které je vlastníkem prvoligové licence.

Aspoň tak se vyjádřil předseda mládeže Jaromír Holík starší. "Já jsem dal akciovce termín, do kdy musí sehnat peníze v hotovosti, aby se uhradily hokejové dluhy. Do konce května přihlásím soutěž, to je moje podpisové právo. Jestli akciovka do 15. srpna nesmaže dluhy a nebude mít peníze na další sezonu, tak jí licenci nepronajmu."

Akciová společnost Slovan Ústí, kterou tíží dluhy zhruba 31 milionů, se stará o A-mužstvo. "Máme sponzory, kteří řekli: Jestliže to bude hrát mládež, my vám budeme peníze dávat. Ale jestliže to bude hrát akciovka, nedostane ani halíř. Takže co z toho vychází?" Holíkův scénář znamená záchranu hokeje. "Chceme ho udržet dál a je jedno, jestli 1. ligu bude hrát nějaká společnost, které licenci pronajmeme, anebo přímo mládež. Což bych ale nerad," uvedl Holík.

Mládež podle něj spasila akciovou společnost už na sklonku roku 2013, tedy v rozehrané sezoně. "My jako občanské sdružení jsme jí půjčili 2,4 milionu a nějaké drobné. Jinak by tady v prosinci skončila 1. liga, protože akciovka už neměla ani halíř. Aby hokej nepadl, aby nebyla ostuda pro Ústí a malér na svazu, tak to platilo občanské sdružení." Navíc mládež měla na výplatní listině i trenéra Skrbka a manažera Evana, kteří áčku také pomáhali. "Tohle ani není vyčíslené."

Holík je dlouholetý člen představenstva klubu, z něhož nedávno vystoupil. Zůstal menšinovým akcionářem a vede mládež. "Máme největší zájem, aby tady hokej fungoval dál. Protože vychováváme děti, k nimž jsme dostali olympijského vítěze Honzu Čalouna, mistra světa Martina Štěpánka a další Ústečáky, kteří dýchají pro ústecký hokej. Já jsem sice původem Brňák, ale jsem tu už od vojny a taky pro klub dýchám," svěřil se Holík.

Úterní valná hromada klubu byla neusnášeníschopná, protože nedorazili všichni akcionáři. Ale vedla se debata, co dál. Klub na pondělí svolal tiskovou konferenci.

"Já se mám v sedmdesáti letech trápit s tím, jestli dluhy někdo uhradí, nebo ne? Já jsem pro, aby se rozklíčovalo, kdo je udělal. A na něm aby se vymáhaly. Pak klidně může akciovka fungovat dál..." On sám ukázal na Jaromíra Šindela, bývalého sportovního manažera klubu a trenéra. Dokonce ho označil za hyenu.

"Řeknu to na rovinu. On je jeden z těch, kdo tyhle dluhy způsobili. Já si se všemi tykám, jen s ním ne. A nikdy nebudu. Protože ten člověk ještě žaluje akciovku o 450 tisíc a dohaduje se o každý halíř. On tady bral výplaty a já to dělal zadarmo celý život. Když potřebuju hokejku pro vnuka, jdu a koupím si ji - přímo tady, aby z toho klub něco měl." Šindel to nekomentoval. "Brzy se vyjádřím a uvedu vše na pravou míru. Na pana Holíka nereaguju, nezajímá mě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze