Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Emancipace v hokeji: ve Finsku se v mužské lize utkaly dvě brankářky

2 2015
V městečku Tuusula, pár desítek kilometrů severně od Helsinek, sledovalo na místním zimním stadionu utkání třetí finské hokejové ligy pouze 70 diváků. Přesto se tam o víkendu stala přelomová věc - mužům na ledě kryly záda ženy. Poprvé v historii proti sobě nastoupily dvě brankářky.

Ženy se v kdysi čistě mužských povoláních prosazují daleko více. Výjimkou není ani sport.

Hokejová emancipace ve Finsku dospěla až k zajímavému utkání, kdy v utkání mezi domácím KJT a D-Kiekko chytaly dvě brankářky. Výjimečné události si všimli až v zámoří, příběh ze severu Evropy zveřejnil také web magazínu The Hockey News.

Noora Rätyová je jednou z nejlepších gólmanek světa, loni v březnu získala smlouvu v mužské soutěži, nyní ji doplnila Meeri Räisänenová, nástupkyně v ženské reprezentaci.

Kanaďanka chytá mezi muži v SPHL

Kanadská hokejistka Shannon Szabadosová

Podobnou průkopnicí jako Finky Rätyová a Räisänenová je Shannon Szabadosová. Brankářka posledních olympijských vítězek z Kanady si před časem dokonce zatrénovala s hokejisty Edmontonu. Teď už druhou sezonu hraje v americké Southern Professional Hockey League jakožto členka mužského týmu Columbus Cottonmouths. V minulém ročníku vychytala 29letá Kanaďanka 15 výher s 90% úspěšností zásahů a průměrem zhruba 3 góly na zápas. „Pořád se mě lidé ptají, jaké je to hrát s muži. Upřímně - pro mě je to úplně normální,“ říká Szabadosová.

„Je skvělé, že už nejsem sama,“ radovala se v rozhovoru pro finská média slavnější Rätyová, která ze 36 střel pustila dva góly. Kolegyně Räisänenová ze 14 střel inkasovala třikrát, její tým dvakrát dostal gól do prázdné branky, a tak domácí KJT oslavil výhru 5:2.

Ovšem o výsledek tenhle víkend nešlo. Střet dvou dívek skrývajících svou tvář pod maskou měl být především propagací ženského hokeje.

„Teď dvě holky dokázaly, že mohou hrát na takové úrovni. Noora byla první a dodala mi odvahu. Byla to dobrá reklama. Chceme dělat, co nás baví a být příkladem pro ostatní juniorky,“ říkala Räisänenová, 25letá hokejistka, která jinak chytá v ženské lize za tým z Jyväskylä. Mezi muži v nižší kategorii si připsala v této sezoně osm startů.

To o rok starší Rätyová v minulém roce po olympijských hrách v Soči, kde Finsko podlehlo ve čtvrtfinále Švédsku, skončila s ženským hokejem. Tam už zaznamenala spoustu úspěchů - s reprezentací má z let 2008 až 2011 tři bronzové medaile z mistrovství světa, stejný kov vybojovaly Finky na olympiádě ve Vancouveru 2010. Dres národního týmu oblékla už v 15 letech.

Rätyová se prosadila i v zámořské univerzitní soutěži, hrála dokonce v mužské NCAA, kde drží několik rekordů v individuálních ženských statistikách. Od minulé sezony působí v „chlapáckém“ prostředí hokejových profesionálů.

Přesto hvězdná brankářka mohla plán, který zosnovali už bývalí trenéři zmíněných finských klubů, nedobrovolně zhatit. O souboj s Räisänenovou málem přišla kvůli chřipce, ale zmátořila se, nastoupila a vyhrála.

Rätyová chce Totiž neustále posouvat své limity. Teď se stala součástí historie. Jaký bude další hokejový počin blonďaté dámy mezi drsnými pány?Najdete na iDNES.czmobilní verze