Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO ze zákulisí MS: čtyři chlapi perou denně stovky kil prádla

6 2015
Šest metráků pracího prostředku, 250 litrů aviváže, devět profesionálních praček a osm sušiček, které jedou dvacet hodin denně. I takový může být pohled do zákulisí ostravské ČEZ Arény, která hostí jednu ze základních skupin hokejového mistrovství světa.

To, aby osm týmů, které hrají v Ostravě, mělo po každém střetnutí i tréninku všechny propocené věci znovu čisté a voňavé, se stará čtveřice mužů. „V prádelně valíme bomby skoro nepřetržitě. Střídáme se tak, abychom to zvládli,“ povídal Petr Celerin, jinak kustod extraligových Vítkovic.

V prádelně mu teď pomáhají vítkovický kondiční trenér Igor Horyl a také maséři ostravského celku Filip Němec a Tomáš Bajgar. „Od každého týmu dostaneme z každé akce, tedy tréninku nebo zápasu, devadesát kil věcí. Když má někdo dopoledne rozbruslení a večer zápas, je to 180 kil od jednoho týmu za den. Za mistrovství tady vypereme přibližně patnáct až sedmnáct tun,“ přibližoval Celerin.
„Náš prozatímní rekord je 690 ručníků za den, počítali jsme to s Igorem Horylem,“ podotkl vítkovický kustod.

Tréninkové i zápasové dresy, stejně tak i stulpny, spodní prádlo, tím vším plní čtveřice mužů pračky v ČEZ Aréně. „Máme to všechno poctivě rozškatulkované, označujeme každou pračku. Přilípneme na ni magnetem papírek, a když dopere, přendáme věci do sušičky a hned přehodíme i papírek, aby se nám to nepopletlo.“

Ostražití musí být „pradláci“, když se k nim dostanou věci dánské a slovinské reprezentace. „Jeden Dán a jeden Slovinec mají alergii na aviváž. Prosili nás, abychom pro ně prali bez aviváže, takže to hlídáme,“ prozradil Celerin.

Kromě prádla pro hokejisty se mužům v prádelně dostaly do rukou už i další věci. „Včera jsme prali i rozhodčím, už jsme tu měli i obleky maskotů šampionátu Boba a Bobka.“

Práce mají sice hodně, ale nestěžují si. „V prádelně jsem dělal už při mistrovství v roce 2004, věděl jsem, jaká kvanta nás čekají. Domluvili jsme se s Alešem Pavlíkem (viceprezident Českého svazu ledního hokeje a šéf organizačního štábu ostravské části mistrovství – pozn. red.) na pračkách a šel jsem do toho,“ popisoval Petr Celerin.

„Dá se to tak trochu přirovnat k práci u Vítkovic, jen se to musí vynásobit osmi,“ smál se. „Proto doma neperu, pračku nemůžu ani vidět.“

Ostatně vítkovickým hokejistům už v pondělí začala letní příprava. Zatím převážně absolvují testy, na hokej se chodí do ČEZ Arény jen koukat. „Vítkovice zatím neřešíme, kluci si musí vyprat sami doma,“ poznamenal s úsměvem vítkovický kustod. „Ostrá příprava začne později, s mistrovstvím se bude krýt nějaké tři dny. My stejně musíme počkat, až nám Finové uvolní naši šatnu,“ dodal Petr Celerin.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze