Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná se mi vracet sedm let tvrdé práce, říká objev sezony Sobotka

ČTVRTÝ. Vladimír Sobotka se v roce 2014 umístil ve Zlaté hokejce na čtvrtém místě, cenu mu předává Dominik Hašek | foto: Profimedia.cz

25 2014
Dlouho byl odsunutý na druhou kolej u trenérů i mezi fanoušky. Po letošní sezoně se už ale i z Vladimíra Sobotky stala hokejová hvězda. "Je to fajn pocit, když se vám začíná vracet tvrdá práce," usmívá se útočník, který skončil čtvrtý ve Zlaté hokejce.

Ale trvalo to docela dlouho, co?
No, sedm let.

Věřil jste, že to ještě přijde?
Doufal jsem v to, ale nějak extra jsem nad tím nepřemýšlel. Že bych z toho měl velkou hlavu, to ne. Teď ale nebudu zastírat, že je to hezké být mezi deseti nejlepšími Čechy.

Dá se říct, že letošní sezona pro vás byla zlomová?
Asi jo, protože jsem začal být hodně známý i doma v Česku. V tomhle mi trochu pomohlo mistrovství světa. A podle mě je to i jeden z důvodů, proč jsem se dostal do elitní desítky.

Svou roli sehrály i výkony v NHL. Čím to, že se letos všechno zlomilo?
Asi výkony. Pomohlo mi trošku i nějaké zranění, díky kterému jsem se v St. Louis posunul do první lajny. Ale nejdůležitější byla ta práce na ledě.

Díky které si můžete finančně polepšit, jelikož vám skončila smlouva. Jak vypadá jednání o nové?
Zatím jsme se ještě nedomluvili. Rozhodně bych chtěl zůstat, protože jsem si v St. Louis vybudoval určitou pozici a nebylo by příjemné začínat někde jinde od začátku.

Fotogalerie

Musíte být tvrdý vyjednavač?
Nevím, já nejsem moc náročný, ale nějakou představu mám. Řeší se to, tak uvidíme.

Kde je zádrhel?
Jde o to, jestli bude smlouva na rok, nebo na čtyři. Co bych radši? Záleží, kolik nabídnou. Nemám problém podepsat i na rok, ale záleží, jak si mě tam budou vážit. To znamená, na jakých podmínkách se domluvíme.

Jak vám to v St. Louis sedí?
Neměl jsem si na co stěžovat, hrál jsem v prvních třech lajnách, chodil jsem na oslabení i na přesilovky, takže prostoru jsem dostal hodně. Město mi také vyhovuje, nemám tam žádný problém.

V NHL mívají hráči po sezoně pohovory s trenérem a manažerem. Co vám říkali?
Trenér Ken Hitchock mi říkal, že byl spokojený a že doufá, že se uvidíme příští rok.

To je dobré znamení, ne?
Jo, já doufám, že to vyjde.

Jak vůbec trávíte poslední dny?
Veškerý volný čas jsem s rodinou a kamarády, většinou si večer uděláme grilování a tak. Na dovolenou se teprve chystám a za čtrnáct dní bych chtěl začít trénovat. Doteď to byla taková relaxace.

Ještě ke Zlaté hokejce - řekněte: kdo byl v uplynulé sezoně nejlepší?
Asi Jarda Jágr, protože pořád odvádí suprové výkony na to, kolik mu je. I v NHL je skvělý, hodně si ho tam cení, dává góly... Pro mě je to furt nejlepší hráč.

V NHL teď podepsali smlouvu extraligoví Zámorský s Noskem. Mají šanci se prosadit? Vy to můžete posoudit, jelikož jste si prošel něčím podobným.
Myslím, že šanci určitě mají, je to jenom na nich, jestli si sednou s trenérem a jestli si zvyknou na nový styl, protože NHL je o něčem jiném. Budou muset makat, není to žádná sranda. Ale je krásný, že i kluci z extraligy mají šanci. Je vidět, že se skauti jezdí dívat i do Česka.Najdete na iDNES.czmobilní verze