Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek: Pro Slovensko bude těžší a těžší postoupit do čtvrtfinále

12 2015
Bylo to možná naposledy, co jste Vladimíra Vůjtka viděli na střídačce. Zkušený hokejový trenér odkoučoval poslední zápas ve službách Slovenska a chystá se odpočívat. Ještě předtím však zhodnotil výkony svého týmu na mistrovství světa.

Jste smutný, že se loučíte za takových okolností?
Spíš bych řekl, že jsem zklamaný. Před turnajem jsem čekal, že postup do čtvrtfinále zvládneme. Rozhodly už první zápasy.

Už tehdy se turnaj lámal?
Možná ano, ten první zápas s Dánskem leccos ovlivnil. Měli jsme jasnou převahu, vedli 3:2, ale nechali si vyrovnat a ať si říkáme, co chceme, byla to ztráta v úvodu turnaje a do mužstva se trošku dostala nervozita. A ten zápas s Norskem? Je složité hrát čtyři duely nadoraz proti soupeřům, kteří brání.

Není příčina i to, že jste začali předvádět lepší výkony až ke konci?
Neřekl bych, že byly naše výkony nevyrovnané, všechny zápasy jsme hráli natěsno. Se slabšími soupeři jsme o gól vyhrávali - až na Norsko - a se silnými to byly vyrovnané bitvy. Finové nás porazili v posledních devíti minutách a Rusové s Amerikou až v prodloužení.

Mrzí vás, že mužstvo nedotáhlo obrat s Američany k vítězství?
Mrzí, chtěl jsem se rozloučit vítězstvím, bohužel se to nepovedlo. I tak byl zápas kvalitní.

Bude pro Slovensko těžší a těžší postupovat do čtvrtfinále?
Vidíme, že bude. Dvakrát jsme nepostoupili o jedno místo. Slovenský hokej se pohybuje mezi sedmým a desátým místem. Někdy to vyjde - jako před třemi lety v Helsinkách, poslední dva roky to nevyšlo.

Šlo letos udělat něco jinak?
Vždycky jde udělat něco jinak. Ale moc by toho nebylo.

Jak byste celkově zhodnotil vaše působení na slovenské střídačce?
Začalo to výborně, abnormálním úspěchem, který Slovensko možná nezažije dalších deset nebo patnáct let. Hokej se ubírá dopředu, silná mužstva mají velkou hráčskou základnu a ostatní se dotahují. Bude to každý rok boj o postup a občas se povede proskočit až do semifinále.

Jak se vám líbily výkony hráčů?
Nechtěl bych hned po turnaji hodnotit hráče. Byly tam samozřejmě klady, třeba Dravecký překvapil, Jánošík hrál velmi dobře. Brankáři byli také dobří.

Co Tomáš Tatar, od kterého jste si hodně sliboval?
Nechytil se. Přijel po play-off v Detroitu, kde se určitě vyšťavil. Dorazil přímo po posledním zápase. Byl tu ráno a odpoledne už hrál. To je velice složité. On chtěl strašně pomoct, ale bohužel ruce a nohy mu tak nešly.

To se ale dalo říct o víc hráčích, že?
Strašně si vážíme fanoušků, kteří zaplnili každý zápas tribuny do posledního místa. Bylo to perfektní, ale někdy to mužstvo zároveň svazuje. Hlavně na začátku turnaje, kdy kluci nejsou rozehraní. Měli jsme několik hráčů, kteří dorazili na poslední chvíli, vlastně i v průběhu turnaje, takže se těžko hledala ideální sestava. Možná jsme doplatili na to, že jsme zkraje neměli těžké soupeře jako na minulých mistrovstvích. Mužstvo by si sedlo. Rozlosování bylo dané, takže si nemůžeme vybírat a ani se na to vymlouvat.

Co budete dělat v nejbližších dnech?
Ještě nevím. Asi odpočívat, protože psychicky to bylo velice náročné.

V Ostravě jste doma, nemrzí neúspěch o to víc?
Mrzí, no. Chtěl jsem tu uspět, ale nedá se nic dělat. Musíme popřát Bělorusům, kteří udělali 14 bodů, a to je hodně.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze