Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Weissmann: Gól Lotyšů měl platit. Sudí jsou pod tlakem a neví, co pískat

TAK, A NE JINAK. Trenér Ondřej Weissmann vysvětluje taktické pokyny Jaromíru Jágrovi a zbytku reprezentačního výběru. | foto:  František Vlček, MAFRA

20 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Na hokejové mistrovství světa 2014 se asi bude vzpomínat především jako na mistrovství, které poznamenaly chyby rozhodčích. Jen co se komise arbitrů omluvila českému týmu za jejich předchozí přehmaty, už se řeší další: neuznaný gól Lotyšska proti Bělorusku.

"Byl to jednoznačný gól," myslí si reprezentační asistent Ondřej Weissmann. Lotyšský gól padl po střele, před níž clonil gólmanovi hráč na hraně brankoviště.

Čerstvá chyba

Sotva dodělal redaktor iDNES.cz rozhovor s asistentem Weissmannem o chybách rozhodčích, přišla další. Během duelu mezi Norskem a Kanadou sudí neuznali zámořskému týmu gól kvůli údajnému postavení útočícího hráče v brankovišti. Opakované záběry jasně prokázaly, že to byl omyl.

Právě český tým podal před zmiňovaným duelem stížnost, která se týkala podobných situací. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky inkasovali góly od Švédska a Dánska, kdy stál útočící hráč v brankovišti a navíc atakoval Saláka.

Následovala omluva a jasný příkaz rozhodčím: dávejte si na podobné situace velký pozor. Jak se však zdá, sudí jsou přehnaně opatrní. A pod velkým tlakem ze strany komise i veřejnosti.

"Mají to těžké, protože teď vlastně nevědí, co pískat," myslí si Weissmann. Podobný názor mají i další členové českého výběru. "Teď se budeme hádat o tři centrimetry, jestli hráč stojí, nebo nestojí v brankovišti. Když tam ale evidentně je nebo leží na gólmanovi, tak to necháme."

Weissmann upozorňuje, že nejasnosti v posuzování podobných situací pramení i z toho, že se na šampionátu toleruje například držení či jiné zákroky u papírově slabších týmů. "A pak to dojde až k bráně, kde sudí uznají neregulérní góly. Tohle je vyvrcholení."

Před gólmany se musí chodit

Čeští trenéři nebudou měnit taktiku kvůli momentálním diskuzím a nejasnostem okolo posuzování postavení hráčů v brankovišti. "Gólmani jsou dneska tak kvalitní, že když mají odkrytý výhled, tak všechno pochytají. Všichni se proto snaží postavit hráče před brankáře. Je to trend a my ho budeme využívat dál jako ostatní týmy na mistrovství," říká reprezentační asistent Ondřej Weissmann.

Řešení současného chaosu leží na komisi rozhodčích, která se dostala do složité situace, jelikož se na ni valí stížnosti ze všech stran. "Nevím, jak to budou řešit, ale nějakým způsobem si to musí přebrat. Jasné je, že by se podobné omyly neměly stávat. Měla by měla být možnost jít se podívat na video. Nebo by měl mít rozhodčí alespoň k dispozici obrazovku, aby se podíval. Ne na puk, ale co tomu předcházelo."

Současná pravidla použití videa nepřipouštějí, po mistrovství v Minsku je však možné, že se přehodnotí. "Kdyby sudí viděl gólovou situaci zpětně, tak by trefu Lotyšů musel uznat. Nemyslím, že by se lotyšský hráč provinil. Stál celou dobu před brankářem, nic neudělal. To by tam nemohl stát vůbec," říká Weissmann.

Zavedení videa se zdá být jediné východisko, jelikož sudí nemají v takové rychlosti často ani možnost postřehnout, jak celá situace vypadala. Růžičkův asistent ale vidí provizorní cestu i za současných pravidel.

"S Vláďou jsme si říkali, že by se v takových situacích měli do rozhodování zapojovat i lajnoví rozhodčí. Jsou přece na ledě také a víc očí víc vidí. Navíc je na střídačce připravený další sudí, kdyby se něco stalo, tak je třeba situace konzultovat i s ním. Nemůžeme se vymlouvat na pravidla, když máme k dispozici techniku. Proč ji nevyužít?"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze