Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojedenácté. Nepřekonatelný Jágr má Zlatou hokejku i ve 42 letech

Jaromír Jágr je rekordman, který ještě pořád neřekl poslední slovo. Vyhrát může klidně i za rok | foto: ČTK

21 2014
Nejlepším českým hokejistou sezony 2013/2014 je Jaromír Jágr. Nepřekonatelný útočník porazil ve Zlaté hokejce všechny (mnohdy o generaci mladší) protivníky a v prestižní anketě slaví rekordní jedenácté vítězství.

Že je Jágr mimořádný hokejista, o tom není pochyb. Jeho triumf ve Zlaté hokejce to jenom potvrzuje - zvlášť když na něj dosáhl ve 42 letech.

Kladenský patriot slaví po tříleté přestávce, během níž ho dokázali předehnat Patrik Eliáš a David Krejčí. Tentokrát byl ale opět první a objektivně: ať se to někomu líbí, nebo ne, je to zasloužený výsledek.

Jágr totiž zářil na všech frontách: v NHL byl lídrem New Jersey, ve kterém s přehledem vyhrál bodování, nejlepším Čechem byl i na olympiádě v Soči a na nedávném mistrovství světa v Minsku.

Výsledky Zlaté hokejky 2014

1. Jaromír Jágr - 526 bodů
2. Tomáš Plekanec - 518
3. David Krejčí - 445
4. Vladimír Sobotka - 370
5. Tomáš Hertl - 346
6. Ondřej Palát - 327
7. Marek Židlický - 310
8. Alexander Salák - 248
9. Jan Kovář - 243
10. Jiří Hudler - 191

A i když jeho kralování začíná tak trochu připomínat Karla Gotta ve Zlatém Slavíku, nepochybují o něm ani samotní hráči. Například David Krejčí prohlásil: "Jarda měl výbornou sezonu a sám bych ho dal na první místo." Nebyl jediným, podobně se v Karlových Varech vyjadřovali i ostatní borci z elitní desítky.

V ní Jágr nechyběl už 21 let, i to hovoří o jeho výjimečnosti (například Patrik Eliáš, předloňský vítěz, se do ní letos nedostal a skončil až na 26. místě).

Kde však Jágr chyběl, to bylo sobotní slavnostní vyhlášení ankety, jelikož je v současné době mimo republiku. "Rád bych poděkoval všem, kdo pro mě hlasovali. Je vidět, že hokeji rozumí," vzkázal však ze zámoří s nadsázkou.

Kromě něj se na západ Čech nedostavili ještě Jan Kovář a Jiří Hudler, kteří skončili na devátém, resp. desátém místě.

Překvapivé však je, jak Jágrovi šlapal na paty druhý Tomáš Plekanec, jenž zaostal na druhém místě jen o 8 bodů. "Ale nemrzí mě to, vážím si toho, že jsem vůbec v té desítce. Jardova výkonnost je obdivuhodná. Takovou moc hráčů v jeho věku nemělo a ani mít nebude."

I tak je Jágr nepřekonatelný - vždyť druhý Dominik Hašek má "jen" pět trofejí. Pro budoucí generace bude úspěchem, když překonají jeho, natož Jágra, u kterého je klidně možné, že ještě nějakou sošku v budoucnu přidá. Třeba rovnou příští rok.

Nejlepším juniorem se stal Jakub Vrána, nejlepší střelec na mistrovství světa osmnáctek.Najdete na iDNES.czmobilní verze