Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plekanec už patří k ikonám Montrealu. Zažil výbornou sezonu

Tomáš Plekanec míří v předvečer semifinále s Kanadou na led. | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2015
Tomáš Plekanec nezklamal. Zkušený útočník a zřejmě nejlepší český centr má za sebou další z řady povedených sezon v zámořské NHL, díky čemu se opět vměstnal do elitní desítky finalistů ankety Zlatá hokejka.

Zkušený útočník v ní nechyběl už dlouhé roky, i to dokazuje jeho výsadní postavení v českém hokeji. Stačí vzpomenout na nedávno skončené mistrovství světa v Praze, kde trenér Vladimír Růžička na Plekancův příjezd toužebně vyčkával.

Dočkal se bohužel až na poslední chvíli, kladenský odchovanec přijel na poslední bitvy, ve kterých se okamžitě postavit do formace k Jaromíru Jágrovi. Bohužel ani on nedokázal Česko dotáhnout k vysněné medaili.

Zlatá hokejka

V sobotu bude v Karlových Varech vyhlášena anketa Zlatá hokejka o nejlepšího hráče uplynulé sezony a redakce iDNES.cz před ní postupně představuje všech deset finalistů.

To však nesnižuje jeho výborné výkony během celé sezony, v níž nechyběl v jediném zápase. I to je mimořádný počin. Plekanec v Montrealu patřil ke klíčovým postavám a po základní části byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu: v 82 utkáních nasbíral 60 bodů za solidních 26 gólů a 34 asistencí.

Jako obvykle byl hodně platný v defenzivní činnosti, výrazně prosadit se ovšem dokázal prosadit i vepředu, o čemž svědčí výše zmiňovaná statistika.

Tomáš Plekanec se kdysi marně dožadoval v Montrealu vážnosti, několik let musel čekat na lukrativní smlouvu. Nakonec se ji dočkal a dnes je v možná nejhokejovějším městě na světě ceněným a respektovaným hráčem.

Na dresu má áčko, posedmé dal v NHL víc než dvacet gólů, což je pomyslná hranice střeleckého úspěchu, byl nejúspěšnější na buly, ale pořád zůstává typicky skromný. „Dřív se mi ani nezdálo o tom, že bych si v Canadiens mohl vybojovat takovou pozici,“ přiznal tichým hlasem.

Elitní desítka

Pavel Francouz
Jiří Hudler
Jaromír Jágr
Jan Kovář
Ondřej Palát
Ondřej Pavelec
Tomáš Plekanec
Martin Ručinský
Jakub Voráček
Radim Vrbata

Úplným favoritem Plekanec v anketě Zlatá hokejka, jejíž slavnostní vyhlášení je na programu v sobotu v Karlových Varech, není, přesto nebude překvapením, když se dostane do první pětky.

Už teď však myslí na příští rok. Pečlivě trénuje v zámoří s kondičním koučem Montrealu, protože tam má nejlepší podmínky. Domů se vrátí až na konci července, kdy vyjede na led s prvoligovým Kladnem.

Chce být co nejlépe připravený, protože má před sebou poslední rok kontraktu, takže jeho výkony rozhodnou o budoucnosti. Nejen o tom, zda bude moci zůstat v milované quebecké metropoli, kde strávil celou svou dosavadní kariéru v NHL, ale také o výši kontraktu.

Kdo by podle vás měl získat Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu sezony?

celkem hlasů: 7761

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 19. června 2015. Anketa je uzavřena.

Jakub Voráček 3169
Jaromír Jágr 1598
Pavel Francouz 1142
Jiří Hudler 667
Ondřej Palát 528
Martin Ručinský 284
Jan Kovář 172
Tomáš Plekanec 87
Ondřej Pavelec 57
Radim Vrbata 57


Najdete na iDNES.czmobilní verze