Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatí hoši chtějí trénovat. Lener: Učí se i od fotbalových koučů

Zlatí hoši se zapojují do trénování. Licenci A si dělá třeba Jiří Dopita (druhý zleva) nebo Pavel Patera, Viktor Ujčík, Václav Varaďa nebo Marek Malík | foto: Profimedia.cz

29 2015
Pavel Patera, Jiří Dopita, Viktor Ujčík nebo třeba i Petr Nedvěd. Tihle všichni slavní hokejisté a povětšinou členové zlaté generace z přelomu tisíciletí se čím dál víc zapojují do trenérského programu. Svaz v čele se Slavomírem Lenerem se jim snaží ulehčit podmínky k tomu, aby získali licenci.

Pane Lenere, není to vůči ostatním nespravedlivé?
Když jsem před pěti lety přišel na svaz a začal dělat šéftrenéra, byl jedním z mých základních cílů zapojit tyhle kluky do trénování. Proto jsem navrhl, abychom založili novou trenérskou licenci, která umožní bývalým špičkovým hráčům udělat si ji, aniž by museli splnit všechny podmínky, které by musel normální člověk splnit. Chci jim ulevit a zohlednit celou jejich dlouholetou praxi.

Co si od toho slibujete?
Propojení bývalých hokejistů, kteří si vším prošli jako špičkoví hráči a reprezentanti s trenéry, kteří vystudovali fakultu tělesné výchovy. S opravdovými odborníky, kteří dělali aktivně sport, ale nedostali se na vrchol. To je podle mě ideální kombinace.

Jakou máte odezvu?
Snažím se kluky pro trenérskou činnost získat. Ze zlaté generace jde třeba o Pavla Pateru, Jirku Dopitu nebo Viktora Ujčíka. Robert Reichel a Patrik Augusta se už zapojili, Roman Hamrlík nám byl vypomáhat, během mistrovství světa jsem hovořil s Josefem Marhou, který by se rád zapojil v Hradci, licenci si chce dělat Michal Broš. Těch hráčů jsou desítky, nerad bych na někoho zapomněl. Navíc zjišťuju, že spousta hráčů, kteří skončili, by chtěli začít trénovat a ani nevědí, že takové možnosti jsou. Přitom automaticky obdrží licenci C a za slušných časových podmínek si mohou udělat i béčko.

Licence A - Josef Beránek, Robert Reichel, Pavel Trnka, příjímačky dělá Jiří Dopita, Pavel Patera, Viktor Ujčík, Václav Varaďa, Marek Malík
Licence B - Libor Procházka, Roman Čechmánek - studují a už mohou trénovat
Další možnosti - Martin Procházka - mluvčí reprezentace, David Moravec - manažer ženské reprezentace, Petr Nedvěd, Roman a Martin Hamrlíkové, Marek Židlický - skill kempy obránců a útočníků

Působil jste ve Švédsku a v zámoří. Berete si v téhle oblasti inspiraci i ze zahraničí?
Pokud jde o školení, tak si vždycky bralo inspiraci zahraničí od nás. Kanaďané i Švédové. My se inspirujeme v novinkách, takže nám zajímá spíš praktická realizace toho, jak do toho kluky zapojit.

Náplň školení máte vlastní?
V tom máme obrovskou tradici od profesora Kostky nebo Luďka Bukače a teď na to navazujeme. Rok jsem pracoval v Hockey Canada a tam se školení pochopitelně dělají, vím, jak to funguje ve Švédsku. Proto zveme zahraniční hosty na přednášky a semináře.

Kteří lektoři v Česku přednáší?
Trenéři z NHL, ze švédské Elitserien, psychologové nebo manažeři anglické fotbalové federace. Abych byl konkrétní, tak uvedu pár jmen: přednášeli nám trenéři jako Claude Julien, Dave King, bývalý kouč fotbalového Liverpoolu Gérard Houllier nebo Steve Yzerman a Jirka Fischer, který pracuje pro Detroit. Mohl bych jich jmenovat desítky. Zkrátka zveme odborníky, kteří mají ve světě veliké renomé a mohou našim trenérům něco přinést.

Zaujalo mě, že jste zmínil fotbalového trenéra. To je zvláštní, proč?
Pod olympijským výborem jsme založili unii trenérů, která sdružuje kouče z hokeje, fotbalu, basketu, házené a volejbalu. Naší vizí je, že chceme propojit zkušenosti a znalosti odborníků z těchto jednotlivých sportů. Jsou totiž témata, která jsou přenosná.

A která například?
Psychologie, výživa, trénink na suchu... To jsou záležitosti, které můžeme sdílet a čerpat inspiraci. Gérard Houllier nám přednášel, jak sestavit mužstvo, jak pracovat s individualitami, jak hráče zapracovávat, jak dlouhodobě pracovat na skladbě mužstva. Michal Ježdík, odborník z basketu, mluvil o kreativitě ve hře, čtení hry nebo jak využít time-outy.

Jste spokojený s počtem hráčů, kteří se do toho zapojili?
Jsem spokojený s tím, že zájem je a chci říct, že mají všichni otevřené dveře. Pokud se objeví další hráči ze zlaté generace, kteří se do projektu budou chtít zapojit, budu jenom rád. Vždycky jim nějaký prostor najdeme, byť ne všichni chtějí trénovat.

Slavomír Lener diskutuje během tréninku na MS 2015 v Praze s Jaromírem Jágrem

Kdo ví, třeba se jednou na trénování dá i Jaromír Jágr, který si už teď sám určuje, jak bude jeho útok hrát. Na snímku během jednoho z tréninku na MS 2015 v Praze diskutuje se Slavomírem Lenerem.

Jaké jsou jiné možnosti?
Někdo chce vypomáhat jenom na dovednostních kempech, kde by se rád objevil třeba Petr Nedvěd. Teď jsme otevřeli kempy pro hru obránců, protože potřebujeme vychovat tvořivé beky. Tady zapojujeme hráče jako jsou třeba bratři Hamrlíkové, zkrátka borce, kteří mají něco za sebou. Marek Židlický nám přednášel a zapojil se i do kempů. Někteří nemají čas, aby dennodenně trénovali, tak je využíváme právě na dovednostní kempy, kde ukazují hráčům, jak to dělají oni: ukazují techniku přihrávek, střelby, bruslení, obraty, jak se zapojovat do útoku.

Naznačoval jste, že hráči nemusí být jen trenéry. Jak se mohou ještě zapojit?
Jsou bývalí hráči, které se snažím využívat jako manažery. U sedmnáctky je Jirka Lála, u osmnáctky byl Milan Hnilička, Martin Hosták bude nově u šestnáctky. Jsou to lidé, kteří za sebou mají něco hráči a jsou schopni zvládnout manažerské záležitosti. Pro představu: přijede se na turnaj čtyř do Švédska - manažer se postará o mužstvo, zajistí dopředu kempy, autobusy, letadla, stravu. A když se to rozběhne, tak může s hráči na led. Chci, aby to nebyli lidi jen z kanceláří, ale aby byli schopni se zapojit i hokejově.

Slyšel jsem, že Luboš Rob dělá kustoda u sedmnáctky.
To je pravda. Jsou kluci, které láká i taková práce. Těch možností je opravdu spousta, někteří si můžou udělat masérský kurz nebo kurz fyzioterapie. Nakonec máme i institut regionálního trenéra, který jezdí po klubech a ukazuje tréninky. To jsme převzali na základě zkušeností ze Švédska. Celkem jde o dvacet koučů, kteří jezdí po celé republice.Najdete na iDNES.czmobilní verze