Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebláznit, zavelel kouč. A znojemští hokejisté dál můžou snít o titulu

PLNÝ DŮM. Fanoušci znojemských hokejistů | foto: Marie Stránská, MAFRA

4 2016
Psal se říjen 2004 a do Znojma dorazilo Kladno v čele s Jaromírem Jágrem. To bylo naposledy, kdy hlasatel na domácím ligovém mači hokejových Orlů oznámil: vyprodáno. Tedy až do neděle. Tentokrát však fandové nepřišli okukovat hvězdu soupeře, ale své vlastní hochy. Ti se ve finále EBEL přetahují se Salcburkem a nedělní slavnostní náladu vyšperkovali báječným příběhem.

Ač v půlce zaostávali o dva góly, nakonec za ohlušujícího rachotu slavili vítězství 5:3, kterým v sérii srovnali krok na 1:1.

„Měl jsem husí kůži. Mám 35 roků, hrál jsem finále za Košice a Vítkovice, ale takovou atmosféru jsem ještě nezažil,“ básnil slovenský útočník Roman Tomas.

Dlouhé roky Znojmo nezažilo takovou hokejovou horečku. Kolem stadionu se to hemžilo příznivci v dresech, finále mezinárodní ligy přitáhlo i zvědavce z Brna či takových destinací jako Vítkovice, České Budějovice nebo Vídeň.

Fotogalerie

Z hráčů a trenérů se ve městě rázem staly celebrity. „Byl jsem strašně překvapen, jak tím lidé žijí. Na ulici vás poznávají, zdraví vás,“ všiml si kouč Jiří Režnar zvláštní pozornosti. „Pokud vám nenadávají, je to fajn,“ usmál se.

Orli se letos chlubí slušnou návštěvností celou sezonu, ale včera to byla jiná úroveň. „Pro Znojmo a celou lokalitu to znamená strašně moc. Podívejte na mě: jsem starej chlap a žiju tím každý den,“ popisoval fanoušek Jiří Klempa. „Tohle finále je nejvíc, co kdy Znojmo v hokeji dosáhlo.“

Na zimák se nakonec vtěsnalo 4 800 diváků, čemuž pomohla i mírná cena vstupného. Lístek na sezení přišel na 260 korun. „Je to poděkování fanouškům za jejich přízeň,“ vysvětluje klubový manažer Petr Veselý.

Chvílemi se zdálo, že na hráčích před takovou kulisou leží až příliš velká tíha. „Ze začátku jsme byli strašně nervózní. Někdy toho chtění bylo až příliš, propadali jsme při napadání,“ sděloval Režnar. „Říkali jsme si, ať neblázníme.“

Orli zvládli svou letovou dráhu vyrovnat právě včas. Přestože jim Salcburk odskočil na 1:3, deset minut před koncem překlopili skóre na svou stranu. „A oni znervózněli,“ poznal Tomas.

Chuďas si troufá na prince. „Zlomíme je,“ věří Znojmo

Zatímco na ledě zuřil boj, mimo něj se oba finalisté nemohou srovnávat. Na první pohled to působí, jako by se potkali princ a chuďas.

Zatímco Znojmo letos hospodaří s 1,2 milionu eur, Salcburk jich díky firmě Red Bull cpe do hokeje kolem deseti. „Když to řeknu hloupě, tak pro ně je to jenom číslo. Pokud budou potřebovat víc, od Red Bullu to dostanou,“ přibližuje manažer Veselý. „Ale jak říká náš pan majitel, umění je dělat to s menším rozpočtem. Každou korunu obracíme dvakrát až třikrát, než ji investujeme.“

Znojemští se ovšem bohatého soka nezalekli. „Možná je mezi námi rozdíl v platech, ale jsou to hráči jako my. A když se dostanou do problémů, taky panikaří,“ ví Tomas.

V neděli už se hosté z potíží nevyhrabali, a finále je tak vyrovnané. „Mají spoustu Kanaďanů, kteří si myslí, že stvořili hokej a jsou nejlepší. Musíme se jim vyrovnat bojovností, hrát do těla a myslím, že je zlomíme,“ velí Tomas. „Teď si pojedeme pro vítězství do Salcburku.“

To Orlům budou přát nejen jejich fanoušci, ale i mnozí rakouští. Salcburk je doma vnímán tak trochu jako obdoba Sparty v Česku, a tak spousta diváků u přímých přenosů ServusTV mačká palce Znojmu. „Někdo zase nemůže překousnout, že se do finále dostal český tým, ale musí se s tím smířit. Letos všechno klape a snad to dotáhneme do vítězného do konce,“ doufá Tomas.

Pro fandy jsou Orli hrdinové už teď. „Něco takového jsme rozhodně nečekali. Bez ohledu na to, jak finále dopadne, jsme každopádně vyhráli,“ má jasno Jiří Klempa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze