Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Troška pokory by našemu hokeji neškodila, říká kouč mladíků Znojma

Znojemští hokejoví junioři, ilustrační foto | foto: hcorli.cz

21 2015
Nejen dospělí znojemští Orli poletují v mezinárodním teritoriu, se soupeři z Rakouska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska se měří také tamní hokejoví junioři a dorostenci. „Neměli bychom tyto země podceňovat,“ upozorňuje trenér Leoš Zajíc.

Mladíci ve znojemském dresu na sebe umí upozornit mimořádnými kousky. Slovinský brankář juniorů Žan Us v prosinci uhranul vstřeleným gólem, útočník staršího dorostu Jan Bulín se v neděli blýsknul sedmi zásahy v jediném utkání. Šest tref přitom proti maďarskému Miskolci nasbíral už za úvodních 14 minut. „Kluci mi říkali, že už to stačí, že mám jít domů. A samozřejmě se smáli a divili se, co to se mnou dneska je,“ líčil 16letý centr pro klubový web.

Rýpalové mohou namítnout, že proti Maďarům se to skóruje snadno. Jenže ve Znojmě zjišťují, že i na jih od Česka se hraje kvalitní hokej. „My tyhle země pořád hrozně podceňujeme, což bychom neměli. Měli bychom si uvědomit, že troška pokory by nám neškodila,“ míní trenér znojemských juniorů a asistent kouče u dorostenců Leoš Zajíc.

„S výsledky našich mládežnických týmů si teď ani moc vyskakovat nemůžeme. Žijeme pořád ze vzpomínek. Po dlouhé době se sice povedla medaile v osmnáctkách, ale dvacítka uspěla naposledy pod trenérem Holíkem – a od té doby si ani neškrtla.“

Juniorské lize vládnou Maďaři

Hokej v Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku, který je v našich končinách považován za „předpotopní“, okusili nejprve znojemští muži, poté se do lig pod hlavičkou EBEL zapojili také zdejší mládežníci. Junioři působí v Erste Bank Young Stars League (EBYSL) a starší dorostenci v Erste Bank Juniors League (EBJL).

„Soutěže jsou perfektně zorganizované a co se týče podmínek v tamních akademiích, tak se máme hodně co učit,“ sděluje Zajíc, podle něhož nekulhá ani sportovní úroveň. „Jsou tam týmy, které by u nás hrály prostředek první ligy, ale většina soupeřů má extraligovou úroveň. Je pro nás velká výhoda, že tam můžeme hrát.“

V juniorské EBYSL drží Orli v jedné ze dvou skupin 3. příčku, soutěži dominuje celek z maďarského Székesfeherváru. „Jsou tam sesbíraní kluci z celého Maďarska, ale nejlepší hráče z okolí si stahují i v Budapešti a některých rakouských akademiích. Proto jsou tak silní,“ přibližuje Zajíc, který oceňuje i fakt, že v juniorských týmech může působit pět o rok starších hráčů, zatímco v Česku jen tři. „Což u nás způsobuje obrovskou úmrtnost hokejistů.“

Kluci jsou pracovití, těší Zajíce

Vzhledem k plejádě kanadských koučů se na jihu hraje hodně důrazný hokej. „Proti české soutěži je EBJL méně technická, ale zase rychlejší,“ srovnává dorostenec Bulín.

Podle Zajíce je hra založená na fyzické kondici. „Dohrává se každý souboj. Není chvilka, kdy byste si mohli odpočinout.“ V dorostenecké EBJL patří Znojmu kvůli menšímu počtu hráčů až 8. pozice ve své skupině, mezi juniory však dokazuje, že s mládeží umí pracovat velmi zdatně.

Před čtyřmi lety Orli v této kategorii dokonce dobyli český titul a mohou se pyšnit řadou hráčů, které vychovali pro svůj první tým i pro českou extraligu (obránce Martin Pláněk to dotáhl i do reprezentace). „Ve Znojmě jsou velice dobré podmínky. Můžeme použít všechny tréninkové prostory A týmu, vstříc nám vychází i město. Hráči jsou z 60 procent Znojmáci, dalších 40 procent je odjinud, což nám pomáhá zvedat úroveň. A důležité je, že kluci nemají jiný zájem než hokej a jsou hodně pracovití,“ vyzdvihuje Zajíc.

Přes úzkou spolupráci s prvním celkem Orlů funguje znojemská mládež jako samostatný subjekt s ročním rozpočtem zhruba 5,5 milionu korun. „Vychováváme hráče pro áčko a oni nám to oplácejí tím, že nám vytvářejí podmínky,“ vysvětluje předseda občanského sdružení Jan Hamřík. „V některých vyšších kategoriích máme nedostatek hráčů, ale třeba v přípravce se to teď hodně zvedlo,“ doplňuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze