Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ohnul čepel, upravil stravu. Pucher zase řádí ve Znojmě jako za mlada

Petre Pucher | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

30 2014
Čtyřicítka na krku? Žádný problém pro znojemského útočníka Petera Puchera. Veterán se pohybuje na čele individuálních statistik EBEL, svými výkony navíc táhne hokejové Orly mezi elitní celky soutěže.

Jak vypadá pravý orel? Všude jinde by si lidé vybavili majestátného opeřence, jen ve Znojmě ne. Zejména hokejovým příznivcům by bleskla hlavou zarostlá tvář Petera Puchera. Tamní dres Orlů totiž obléká 40letý útočník už dvanáctou sezonu.

A klubová ikona i letos patří k znojemským oporám. V mezinárodní EBEL nasbíral ve 14 duelech 20 bodů. Tolik jich v celé soutěži dokázal posbírat jen Kanaďan Kozek z Lince a jeho krajan Sterling ze Salzburgu.

Pucherův přínos pro mužstvo nevyjadřují jen body za góly a přihrávky. „Vybírá si výborná místa, kde může dostat puk. Navíc je jednodušší, když člověk vidí, že ho hráč opravdu chce,“ líčí znojemský obránce Jakub Grof.

„Na Peterovi je vidět, že ho hrozně baví hokej, a jsme za to strašně rádi. Svými výkony pozvedá celý tým,“ doplňuje Grof, jenž se mimochodem ve statistikách EBEL řadí naopak k nejproduktivnějším bekům.

Ale zpět k Pucherovi. Co stojí za jeho „druhou mízou“? „Lidi si řeknou: Aha, nasbírá body a podepíše někde jinde dobrou smlouvu. Ve čtyřiceti letech to ale nebude můj případ,“ směje se slovenský forvard.

Pádný argument dodává vzápětí: „ Je to práce celé pětky a hráčů okolo mě. Než jsme si sedli, chvíli to trvalo. Hlavní je, abychom vyhrávali jako celek a body potom skáčou i jednotlivcům,“ říká Pucher, jenž se pohybuje po ledě jako nepolapitelný mladík. „Ale lhal bych, kdybych řekl, že za body nejsem rád.“

Peter Pucher v dresu Znojma v utkání proti Linci.
Znojemský hokejista Peter Pucher při utkání s Klagenfurtem.

Rada od bratrovy přítelkyně

Českému účastníkovi EBEL se vyplácí útočná souhra PodešvaPucher-Havlík. „Kluci jsou šikovní. Peter je zkušený borec a využívá toho,“ podotýká znojemský trenér Jiří Režnar. Orli však profitují z dalších drobných detailů, které matador v životě změnil. Pucher po třinácti sezonách změnil ohyb čepele na hokejce.

„Mám to víc ohnuté. Bekhendem se mi hraje hůř, na druhou stranu se mi líp střílí nahoru, rána je rychlejší,“ vysvětluje útočník, který si na „stará kolena“ usmyslel: Musím víc pálit! „Pokouším se o to. Ale z mé strany to žádná kanonáda není. Pořád jsem víc nahrávač,“ připouští rodák z Prešova.

Právě na Slovensku se odehrála i další změna zapadající do Pucherovy produktivní mozaiky. „Trochu jsem změnil stravu. Poradila mi to bratrova přítelkyně, která mě vyhecovala v létě v Prešově u rodičů. Vysvětlila mi principy dělené stravy. Sice je nedodržuju na sto procent, ale vážně mi to pomáhá,“ usmívá se veterán.

A úprava jídelníčku se projevila i na ledě. „Peter loni v létě hodně shodil a měl s tím trošku problémy. Teď si váhu udržel, zvykl si na ni a na ledě je díky tomu živější,“ poznamenává Režnar. „Cítím se teď výborně,“ přitakává slovenská opora.

Jeho Znojmo – aktuálně šestý celek EBEL – v pátek od 18.30 hostí Villach, v neděli Orli pro změnu přivítají Dornbirn. Poté je čeká reprezentační pauza. „Chceme posbírat čtyři body, aby přestávka byla pohodová,“ doufá nestárnoucí Pucher.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze