Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista zastřelil grizzlyho. Nepatříš do NHL! křičeli před halou

STŘÍLEJ NA BRANKU! Ochránci zvířat protestovali před halou Anaheimu proti obránci Claytonu Stonerovi, který před dvěma lety zastřelil medvěda grizzlyho. | foto: AP

14 2015
Na ledě mu to moc nestřílí - za pět sezon v NHL nasázel pět gólů - zato v lese ukázal pevnou ruku. Obránce Anaheimu Clayton Stoner před dvěma lety skolil v Kanadě velkého samce medvěda grizzlyho, jehož místní pojmenovali láskyplně „Drzoun“, a nyní kvůli ilegálnímu lovu čelí pěti obviněním i nevoli fanoušků.

Před dvěma lety proběhla v médiích fotografie Claytona Stonera, kterak drží za hlavu mrtvého medvěda grizzlyho. Jak sám 30letý bek přiznává - lov je jeho vášní. „Vyrůstal jsem v Britské Kolumbii, lovil a rybařil a stále si užívám, když mohu venku strávit čas s rodinou,“ prohlásil, když spustil skandál „medvědích“ rozměrů.

Mnoho hokejových fanoušků volá po tom, aby ho Anaheim vyhodil z týmu, ochránci zvířat by ho viděli nejraději za mřížemi. V pondělí při utkání proti Vancouveru se jich malá skupina sešla před stadionem a hlasitě se dožadovala, aby místo medvěda tentokrát padla hlava Stonera.

„Zabíjení není sport! Hraj opravdový sport!“ křičeli protestující unisono. “Hanba Ducks!“ Organizátorka protestu Judie Mancuso tvrdí, že většina hokejových příznivců by obránce potrestala taktéž: „Celý svět je nyní proti trofejovému lovu.“

Případ vzbudil pobouření ze tří důvodů: Stoner lovil grizzlyho, který je ohroženým druhem. Bylo to na chráněném území, kde se lovit nesmí. A navíc se jednalo o známého medvěda oblasti, jehož pojmenovali „Cheeky“ - v překladu Drzoun.

Fotogalerie

Stonera nyní po dvou letech od incidentu čeká soud. V listopadu bude čelit pěti obviněním, která se týkají lovu Drzouna i jednoho dalšího medvěda v Kanadě.

Hokejista se však brání, že měl všechna povolení k lovu v pořádku.

„Zažádal jsem a obdržel jsem licenci v Britské Kolumbii v zimě a zastřelil medvěda s otcem, strýcem a kamarádem v květnu. Miluju lov a rybaření a budu se jim věnovat i nadále,“ prohlásil v jediném vyjádření k celé kauze.

Podle yahoo.sports mu hrozí pokuta do výše čtvrt milionu dolarů a až dva roky vězení. Nejvážnější trable bude mít pravděpodobně s pravidlem, podle nějž může lovit pouze rezident Britské Kolumbie, který tam před žádostí o licenci strávil minimálně půl roku. Stoner přitom tehdy hrál ve Spojených státech za Minnesotu.

Jestli bude usvědčen z trestného činu, může to vážně ohrozit i jeho hokejovou kariéru. Kluby NHL totiž obyčejně velmi dbají o svou značku a pověst a neváhají s hráčem, který porušil zákon, rozvázat kontrakt. Anaheim se dosud k aféře svého obránce nijak nevyjádřil, lov na střelce Stonera však ještě rozhodně není u konce.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze