Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová exotika. V Mladé Boleslavi brání holandská síla

Nizozemský obránce Dax van de Velden v dresu Mladé Boleslavi | foto: bkboleslav.cz

19 2013
V dětství stál na rozcestí. Fotbal, nebo hokej? Holanďan Dax van de Velden zvolil na poměry své země méně populární variantu. Ale litovat nemusí. Hraje v Česku.

Když doma v Amsterdamu zmíní, že hraje hokej, reakce lidí se obvykle shoduje. S vykulenýma očima se ptají: "Cože?" Až Holanďan Dax van de Velden příště dorazí domů, ještě může prestižně připojit: "Hraju hokej v Česku!" Bude to nejdřív v březnu nebo dubnu příštího roku, protože v prvoligové Mladé Boleslavi si posila z hokejově exotické země vysloužila roční kontrakt s opcí.

"Než jsem odjel do Česka, prohlížel jsem si boleslavskou soupisku a rozklikával si statistiky hráčů. Když jsem viděl, co všechno má za sebou třeba David Výborný, řekl jsem si: Wow! Je to tu pro mě super zkušenost," vypráví van de Velden.

V Boleslavi byl před sezonou původně na zkoušce. "Agent Jarda Zídek přišel s tím, jestli bychom Daxe nezkusili. Zanechal dobrý dojem a zapůsobilo na nás, že se chce v hokeji dostat co nejdál. Ani jeho finanční nároky navíc nebyly velké," vysvětluje okolnosti příchodu boleslavský sportovní manažer Luděk Bukač.

Při pohledu na van de Veldena byste mu jedenadvacet let netipovali. Starší ho dělá urostlá postava, ke dvěma metrům mu chybí jen sedm centimetrů. K hokejovým plusům patří i to, že je pravák. Perspektivních obránců s takovými parametry není nikdy dost.

Van de Velden hrál nizozemskou ligu od šestnácti, ale klíčové rozhodnutí učinil už o osm let dříve. "Musel jsem si vybrat, jestli chci dál hrát hokej, nebo fotbal," vzpomíná. "Fotbal je v Holandsku jednička. Všichni znají každý detail. Když řeknete hokej, nevědí nic. Ale je to ten nejlepší sport na světě."

V Česku navazuje na krajana Ronalda Wurma, který před lety hrál za juniorku Slavie, druholigovou Kobru Praha a prvoligový Havlíčkův Brod. Van de Velden je teprve na začátku české cesty. Ostrou premiéru zažil ve druhém kole v Kadani, ale při včerejší boleslavské výhře 7:1 nad Litoměřicemi seděl jen na tribuně.

"Pracuju na sobě. V týmu máme výborné trenéry a chci se zlepšovat. Doufám, že po sezoně ze mě bude lepší hráč," hlásí odhodlaně. Za pár týdnů v Boleslavi už se stihl jasně ztotožnit s klubovými ambicemi. "Vyhrajeme první ligu a postoupíme do extraligy," vyhlašuje.

Holanďan v hokejové extralize, to by byla teprve ta pravá exotika.Najdete na iDNES.czmobilní verze