Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista Hosták má certifikát od Gatese

12 2001
S t o c k h o l m (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V zámořské NHL oblékal dres slavného klubu Philadelphia Flyers, v roce 1994 hrál na olympiádě v Lillehammeru a nyní působí ve švédském týmu Lulea HF. Na právě skončených Švédských hrách přidal útočník Martin Hosták do svého životopisu i roli spolukomentátora hokejových zápasů pro Českou televizi. V této roli by se měl představit rovněž na světovém šampionátu v Německu. Kromě toho se zajímá o internet, baví jej vše o počítačích a dokonce pracuje na částečný úvazek jako správce sítě ve firmě Scania. U profesionálního hokejisty to není zrovna typická cesta osudu.Zde se podívejte na rozsáhlou fotogalerii z celých Švédských her

Jak vlastně došlo k vašemu dočasnému přesunu z ledové plochy do kometátorské kabiny?
"Známe se s Robertem Zárubou už léta a často jsme o této možnosti spolu hovořili. Při letošních Švédských hrách chtěl vylepšit přenos externím komentováním a přizval mě k tomu. Jsem za to moc rád. Je to šance přiučit se něčemu novému. Činnosti, které bych se možná po skončení kariéry rád věnoval."

Je pro hokejistu těžké komentovat hru, které se stále ještě profesionálně věnuje?
"Žádný takový rozpor jsem si neuvědomoval, protože s tímto týmem nejsem nijak spjatý. Možná bych to pociťoval jinak, kdybych posuzoval své spoluhráče. Takhle mám určitý odstup a cítím se v nové roli více komentátorem než hokejistou."

Jaké pocity jste prožíval při své premiéře u mikrofonu?
"Určitě to nebyly nepříjemné pocity. Nebylo to poprvé, co jsem pracoval pro televizi, ale dříve se jednalo o rozbory hry ve studiu, nikoli o spolukomentování. Navíc ani teď vlastně nejsem typickým komentátorem. Popisuji jen situace a rozebírám, co se stalo. Případně glosuji, co o situaci vím a jak znám konkrétní hráče. Není to prostě komentování v pravém slova smyslu, že bych řekl, kdo má puk a jak koho narazil na hrazení."

V čem se liší vaše současná role od představy, kterou jste o ní měl jako divák?
"Je to těžké porovnávat, na to je prostě v kabině málo času. Musím se plně koncentrovat na zápas. Možná by takové srovnání bylo jednodušší, kdybych byl píšící novinář. Samozřejmě vím o svých chybách. Občas něco přejdu, protože se mi to zdá jasné, jindy některou věc opakuji třeba potřetí. Všechno se to dá ale natrénovat."

Kromě zkušeností s televizí suverénně pracujete také s počítačem a vyznáte se v internetu, pojmy jako ICQ, e-mail nebo Windows pro vás nejsou žádnou neznámou. Jak jste se dostal k tomuto oboru?
"Když jsem v roce 1986 přišel do Prahy a začal hrát za Spartu, studoval jsem na ČVUT právě počítače. Od té doby se v oboru samozřejmě hodně věcí změnilo, ale snažím se zůstat v kontaktu s novými trendy. Před časem jsem prošel kursem u firmy Microsoft a mám certifikát od Billa Gatese. Jsem systémový inženýr a pracuji v dceřinné společnosti firmy Scania jako správce sítě."

Jste profesinál a hrát hokej je vaše obživa. Kolik času jste vůbec schopen věnovat práci u počítače?
"Mám ve firmě částečný a hodně malý pracovní úvazek. Pokud hrajeme méně zápasů nebo je volněji v tréninku, věnuji se tomu 10-12 hodin týdně. Je to pro mě především příjemné zpestření. Normálně od trenéra slýchávám, jak jsem zkazil přihrávku, tady mě šéf zase vynadá, že jsem špatně zapojil kabel."

Jak je tato práce pro vás finančně zajímavá?
"Nedělám to úplně zadarmo, ale vydělám si hodně malé peníze. Když sečtu příjmy a výdaje, jsem skoro na nule. Nedělám to vůbec proto, abych si přivydělal k nuznému platu profesionálního hokejisty. To určitě ne. Věnuji se tomu, protože se snažím myslet na budoucnost. A toto je jedna z věcí, kterou bych třeba po skončení kariéry chtěl dělat.

Jak se tváří vedení vašeho klubu na to, že máte vedlejší zaměstnání, která vás vlastně odvádí od hokeje?
"Oni jsou v tomto velmi prozíraví. Funguje tady dobře systém sociálního zabezpečení a oni se snaží, aby si starší hráči hledali zaměstnání, kam by po konci sportovní dráhy mohli přejít. Není v tom žádný problém."

Máte certifikát od Billa Gatesa, ale jako znalec počítačů jistě víte, že výrobky jeho firmy nejsou pro každého zrovna ideálním produktem...
"Firma Microsoft má na trhu dominantní postavení. Musím zdůraznit, že bohužel. Kdo třeba pracoval s jejich Windows Millenium, musel poznat, jak nekvalitní věc to je a že je plná chyb. Plně souhlasím s bonmotem, že kdyby auta fungovala jako operační systému Windows, nikam bychom nedojeli."

Jaký je váš vztah přímo k internetu?
"Mám ho samozřejmě doma. Ve Švédsku je nízký měsíční paušál a nemohu si to vychválit. Začalo to vlastně tím, že jsem při zahraničním angažmá objevil e-mail jako ideální kontakt se známými a příbuznými v Čechách. Telefonování je samozřejmě drahé, navíc tady mohu získat po internetu spoustu informací. Paradoxně mám teď o českém sportu i politice mnohem větší přehled, než když se v létě na čas vrátím domů. V Čechách jsou dobré zpravodajské servery, třeba iDNES je skvělý."

Hokejista Martin Hosták při noční šachové partii se soupeřem s Kolumbie - samozřejmě po internetu

Hokejista Martin Hosták u počítače

Televizní komentátoři Robert Záruba (vlevo) a Martin Hosták

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze