Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme jako zboží, lituje Jágr. Ale Florida mi nevadí, je to další výzva

Jaromír Jágr hodnotí svůj přestup na Floridu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

27 2015
V hokejovém životě toho má za sebou Jaromír Jágr hodně. Ale poprvé se mu stalo, že by se ho nikdo dopředu neptal na výměnu do jiného klubu. Jeho přestup v NHL z New Jersey Devils se sice očekával, ale že přijde tak náhle a zrovna na Floridu, tušilo je pár zasvěcených. „Ve čtyři hodiny mi zavolali, že tam jdu. Položil jsem telefon a šel jsem balit,“ popsal výměnu 43letý Jágr. „Co víc na to říct?“

Jágr promluvil s deníkem Sport, ohlasy v zámořských médiích se budou objevovat postupně, až se nejproduktivnější Evropan v dějinách NHL připojí k novému týmu.

Podle prvních slov českého veterána to vypadá, že sám Jágr byl trochu zaskočený. Ačkoliv si stěžoval na menší prostor na ledě a svou nespokojenost v poslední době dával hlasitě najevo.

„Do půl třetí odpoledne jsem byl na zimáku, protože jsem se díval na telefonu na to, jak hraje Kladno. Skončilo prodloužení, oblíknul jsem se a jel domů. Skočil jsem si nakoupit a ve čtyři hodiny mi volá Lou Lamoriello a říká: Udělali jsme výměnu, jdeš na Floridu. A bylo to. Bylo to takhle jednoduché,“ usmál se při popisu čtvrtečních událostí slavný útočník.

Jágr vyrovnal český rekord

Hokejista Jaromír Jágr se často zapisuje do historických tabulek. Překonal řadu rekordů v NHL a dříve byl i reprezentačním rekordmanem. Jeden z nejlepší hráčů v dějinách zámořské soutěže nynějším přestupem na Floridu dorovnal jeden český rekord. V zámořské soutěži bude hrát už za osmý klub. Tolik jich vystřídali už jen Robert Lang, Martin Ručinský (ten Jágra připravil o titul nejstaršího hráče národního týmu) a Radek Dvořák, který shodou okolností strávil nejdelší čas právě na Floridě, za Panthers odehrál 613 utkání - nejvíc v krátké klubové historii.

Ovšem z tohoto vyjádření je cítit ironie, typický Jágrův pokus o žert. Ale ve skutečnosti je Jágr trochu rozhozen. „Není jednoduché se sebrat, všechno sbalit a bez tréninku jít odehrát dva víkendové zápasy ve dvou dnech. Ale v NHL jsme jako zboží, nedá se nic dělat,“ prohlásil.

Potíž je v tom, že při předchozích trejdech (a že jich v poslední době bylo hodně) Jágra kontaktovali zástupci nového klubu. Případně se o situaci bavil se stávajícím šéfem.

„Teď nic. Ani ň“, přiznal. „Myslel jsem, že to dopadne tak, že mi dají šanci vybrat. Počítal jsem s tím. Ale na druhou stranu to není jednoduché, protože těch týmů, které si tě můžou dovolit, fakt není moc. Jako že bych přišel a řekl: Hele, pojďte mě vyměnit tam a tam... Ten klub musí mít zájem, což možná mohlo být ovlivněné tím, že jsem v poslední době moc nehrál, tolik se mi nedařilo. A potom hlavně ten tým musí mít finanční rezervu pod stropem. Což také moc z nich nemá.“

Prvotní nadšení u Jágra sice chybí, ale není to tak, že všechny pocity legendárního útočníka byly negativní. „Nemám problém s tím, že je to Florida. Každý zápas je kritický, hraje se o play-off. Ale i tohle patří k naší práci, beru to zase jako další výzvu,“ podotkl.

Fotogalerie

Jágr zažívá novou situaci také v tom, že do zápasu naskočí bez předchozího tréninku. Půjde hrát „z voleje“, prostor k adaptaci ve floridském týmu bude minimální. Jágr by se měl poprvé v novém dresu představit v sobotním zápase proti Buffalu (začátek 21 hodin SEČ).

„No, uvidíme,“ tuší zkušený český útočník, že ho nečeká nic jednoduchého.

Vedení Panthers si přitom slibuje od Jágra velké věci. V minulosti je 43letý mnohokrát dokázal, třeba se mu to povede znovu.Najdete na iDNES.czmobilní verze