Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr na Floridě obživl a na MS zářil. Postačí to na Zlatou hokejku?

Jaromír Jágr předává svůj floridský dres Garymu Trugmanovi, prezidentu auditorské firmy Trugman Valuation. | foto: AP

10 2015
Soutěž o nejlepšího českého hokejistu roku by měla nést jeho jméno. Vždyť od roku 1994 v ní posbíral více triumfů (11), než všichni ostatní hráči dohromady. I letos se Jaromír Jágr umístí vysoko. První půlku sezony sice skomíral, přestup na slunnou Floridu ho však rozehřál k luxusním výkonům. Zápal pak naplno ukázal na šampionátu v Praze.

V pondělí skončilo 3. kolo hlasování, kterého se účastnili hokejoví experti, trenéři i novináři. V seriálu iDNES.cz čtenářům každý všední den postupně představíme všech deset finalistů Zlaté hokejky 2015. Třetím v abecedním pořadí je prošedivělý Jágr.

Zlatá hokejka

V sobotu 20. června bude v Karlových Varech vyhlášena anketa Zlatá hokejka o nejlepšího hráče uplynulé sezony a redakce iDNES.cz před ní postupně představuje všech deset finalistů.

V únoru mu bylo 43 let. O tom, že čas je krutý a neúprosný, však nemudruje. Pravda, občas si posteskne, že brankáři jsou větší a lepší než dřív. A že on už není tak rychlý. Pak ale zas zatne zuby, o půlnoci nandá dvacetikilovou vestu a na potemnělém stadionu do úmoru bombí puky pod víko.

Loňský rok mu však dal zabrat. Až do února se soužil jako už dlouho ne.

V New Jersey, kde působil, to opět nebylo ono. Tým na ledě vypadal neškodně, někdy až zoufale, a občasnou radost fandům přinášel jen výborný brankář Cory Schneider. Mužstvo navíc kosila zranění, dlouho byl mimo hru například Patrik Eliáš.

I Jágr se ztrácel. Jeho bodrá předpověď, že ve druhé sezoně v dresu Devils bude hrát ještě lépe než v té první (kdy vyhrál kanadské bodování klubu), poněkud nevyšla. Tým nezachránil. Měl dost starostí sám se sebou, natož, aby táhl zbědovanou bandu „Ďáblů“.

Patálie New Jersey odnesl trenér. A to byl i Jágrův konec. Nový kouč mu tolik nevěřil, sázel spíše na mladší hráče a Jágra přemístil až do třetí pětky. Zkroušený borec dal jasně najevo, že pro něj i pro klub bude lepší, když bude vyměněn. Manažer Lamoriello jej však zaskočil.

Fotogalerie

Přísný „Lou“ sice Jágra vyměnil, o tom, kam to bude, se s ním ale vůbec nebavil. Dobře věděl, že Čech by rád do silného týmu se šancí na Stanley Cup. Nakonec ho však poslal Panthers na Floridu. Jednoduše proto, že za něj nabídli nejvíc.

Jágr neskrýval zklamání. Šel z bláta do louže. Nebo spíše do moře. Florida je klub, kde hráči obyčejně vyráží na golf či pláž už začátkem dubna. O Stanley Cupu se tu raději moc nemluví. Šance na play-off byla jen o trochu vyšší než v Jersey.

Zároveň to ale byla výzva. A český bohatýr výzvy rád. Dostal důvěru v první lajně vedle „synátorů“ Aleksandera Barkova a Jonathana Huberdeaua. Na Floridě se dostal na 4. místo historického bodování NHL a později si připsal i 1 800. bod v kariéře. Znovu z něj sršela radost a vášeň pro hru. Roli tatíčka si užíval.

Elitní desítka

Pavel Francouz
Jiří Hudler
Jaromír Jágr
Jan Kovář
Ondřej Palát
Ondřej Pavelec
Tomáš Plekanec
Martin Ručinský
Jakub Voráček
Radim Vrbata

Na play-off to sice těsně nestačilo, přesto zanechal skvělý dojem. Získal si fanoušky a nabral sebevědomí. I proto se nakonec nechal přemluvit a přiletěl na šampionát do Prahy.

O Jágrově vystoupení na mistrovství by se dala napsat bakalářská práce. Tak snad jen pár postřehů. Ve skupině se několikrát zastal spoluhráčů. Neštítil se šarvátek. Kličkoval jako za mlada. Ve čtvrtfinále dvěma góly pokořil Finy. Byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje...

Jen medaile tomu scházela. Přesto byl jedním hlavních důvodů, proč si Češi domácí šampionát tak užili.

Jarní část sezony Jágrovi zkrátka vyšla báječně. Odmění jej za to porota Zlaté hokejky?

Kdo by podle vás měl získat Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu sezony?

celkem hlasů: 7761

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 19. června 2015. Anketa je uzavřena.

Jakub Voráček 3169
Jaromír Jágr 1598
Pavel Francouz 1142
Jiří Hudler 667
Ondřej Palát 528
Martin Ručinský 284
Jan Kovář 172
Tomáš Plekanec 87
Ondřej Pavelec 57
Radim Vrbata 57
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze