Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Snad Jágr ještě nekončí, byla by to škoda, přeje si hokejista Novotný

Jiří Novotný (s číslem 12) objímá Jaromíra Jágra. Potkají se ještě někdy v reprezentaci? | foto: Reuters

26 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Už potřetí v sezoně zažil velké zklamání. Na olympiádě v Soči byl u pádu ve čtvrtfinále, s pražským Lvem prohrál 7. finále KHL - a na mistrovství světa skončil čtvrtý, bez medaile. "Po téhle sezoně už toho mám plný kecky. Jsem vyšťavený," přiznal Jiří Novotný. Ani jeden z nejplatnějších útočníků Česka k bronzu nepomohl.

Novotný hrál na hokejovém šampionátu tak, jak je u něj zvykem: bojoval, dřel, nevypustil jediný souboj. Ocenil to i kouč Vladimír Růžička, který jej postupně povýšil na prvního centra týmu a dal mu místo vedle Jaromíra Jágra.

"Bohužel se k nám na mistrovství neodrážely puky," povzdechl si Novotný po nepovedeném víkendu - Češi prohráli semifinále s Finy i duel o bronz se Švédy, v obou zápasech nedokázali skórovat. "Hrozně důležité je dát první gól. Soupeř pak zavře střední pásmo, hraje organizovaně v obraně. Pak už to bylo těžké," řekl.

V čem byl podle vás rozdíl oproti turnajům, které končily medailí?
I tehdy to bylo jako na houpačce, ale nerad bych srovnával. Samozřejmě nás to hrozně mrzí. Medaile je nádherná věc a hlavně se někteří kluci připravovali s reprezentací přes dva měsíce, což je hrozně dlouhá doba.

Našel byste i něco kladného?
Musím pochválit mladé kluky v obraně, měli to hrozně těžké. Když hrajete na mistrovství světa, zjistíte, že to je úplně jiný level. Je to příslib do budoucna.

Co naopak Česku nejvíc chybělo?
Gól, který jsme v závěru turnaje nedokázali dát sedm třetin. Když vstřelíte branku, začne tým hrát úplně jinak. Přitom šancí jsme měli hodně.

Obránce Ondřej Němec prohlásil, že jste na šampionátu odehráli jediný dobrý zápas - čtvrtfinále proti Americe. Souhlasíte s takovým názorem?
Myslím, že jsme hráli dobře i ve skupině proti Kanadě, se Švédy o bronz taky. Nebýt posledních pár minut, bylo čtvrtfinále super. Na závěr jsme bojovali a snažili jsme se ze sebe vymáčknout maximum. Bohužel to na medaili nestačilo.

Chtěli jste uspět i proto, že Jaromír Jágr ohlásil reprezentační konec?
Samozřejmě. Já si osobně myslím, že končit nebude, že čeká na šampionát v Praze. Byla by to hrozná škoda, ale je to jeho rozhodnutí. Už to, že hrajete na mistrovství ve 42 letech, je něco neuvěřitelného. Nedovedu si představit sebe nebo kohokoli jiného, že by v takových letech přijel. Musí hokej hrozně milovat.

Snažili jste se s ním promluvit, změnit jeho názor?
Ne, to Jardova věc. Jak jste mohli všichni vidět, patřil k našim nejlepším hráčům na turnaji. A já jenom doufám, že končit nebude, protože by to byla škoda.

Máte vy osobně chuť přijet zase za rok na další šampionát?
Moje hra je někde jinde. Hrozně se na to nadřu, po letošní sezoně toho mám plný kecky. Jsem úplně vyšťavený. Nevím, co bude za rok, jakou budu mít fazonu. A taky jestli mě někdo bude chtít.

Jágra po příletu fanoušci přemlouvali k návratu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze