Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přišlo to z voleje, řekl Sekáč o Anaheimu. Těší se na duel s Plekancem

2 2015
České přesuny v NHL před večerní pondělní uzávěrkou přestupů odstartoval na začátku minulého týdne hokejista Jiří Sekáč. Montreal 22letého útočníka poslal nečekaně do Anaheimu. Kladenský odchovanec Sekáč má tak další podobnost s Jaromírem Jágrem. „Asi se chtěl Jarda taky ohřát,“ okomentoval Sekáč pobaveně trejd 43letého reprezentačního spoluhráče pro iDNES.cz.

Sekáč byl zrovna s týmem Canadiens na hotelu v St. Louis, kde čekal na úterní zápas. Ráno se probudil a na mobilu viděl nepřijaté hovory od generálního manažera Marca Bergevina.

„Tak jsem zavolal zpátky a on mi oznámil, že jsem vytrejdovaný do Anaheimu,“ vylíčil Sekáč moment překvapení. „Byl jsem šokovaný, je to moje první výměna v kariéře. Ale když si to člověk přebere, tak zjistí, že to pro něj bude lepší.“

Měl jste aspoň nějaké náznaky?
Vůbec. Přišlo to z voleje. Vůbec jsem netušil, že se něco děje. Bylo to hodně velké překvapení.

Mrzí vás, že jste z Montrealu odešel?
Montreal jsem si vybral, protože jsem tam chtěl hrát. Líbilo se mi město, atmosféra. Ale člověk se musí zaměřit na hokej, nebylo to tam pro mě úplně optimální. Snad to tady bude lepší. Proto jsem, že mě pustili někam jinam, když to tam neklapalo tak, jak by mělo.

Po vašem odchodu psali montrealští fanoušci, že jejich klub byl okraden. Jste rád, že si vás tam tak oblíbili?
Samozřejmě to člověka potěší, že ho lidi měli rádi a že na ním stojí i po výměně.

Bergevin komentoval angažování Devanteho Smithe-Pellyho tím, že Montreal potřebuje někoho, kdo dokáže bojovat o puk v rozích. Co na to říkáte?
Něco jiného je bojovat a u těch mantinelů hrát. My jsme dva úplně rozdílní hráči. Jestli ho Montreal potřeboval... Nevím, jak to oni zamýšlí. Možná je to nějaká dlouhodobější změna. Považovali v tuhle chvíli za důležitější mít tam kluka, který je vyloženě silovej a dá se říct, že hodně bourá a dohrává souboje. Já jsem takový nikdy nebyl, neříkám, že bych se bál, sem tam taky do někoho bouchnu, ale prostě nejsem hráč, který by to dělal celý zápas.

Pomůže Sekáčovi změna čísla?

Ačkoliv český útočník Jiří Sekáč s úsměvem potvrdil, že pověrčivý není, doufá, že mu k lepším výkonům v Anaheimu pomůže i změna čísla. V Montrealu český mladík nosil 26, kterou mu přidělili. „Neměl jsem k němu žádný vztah a teď už nemám ani dobré vzpomínky, tak jsem toho čísla rád zbavil“ řekl Sekáč. Teď si vybral 46, což je náhradní varianta k oblíbené 64, kterou nosil ve Lvu. „Je to tátův ročník narození,“ podotkl Sekáč.

Sekáč senior se v zámoří už taky proslavil, když bouřlivě loni v říjnu oslavil preimérovou trefu syna v NHL. „Rodina mě hodně pomáhá ve špatných i dobrých časech. Nevím, kdy sem za mnou do Anaheimu dorazí. Zatím nemám zařízené ani bydlení. Ale určitě se rádi do kalifornského tepla podívají.“

Sekáč junior v novém týmu ve třech zápasech posbíral dvě asistence a průměrný čas na ledě má kolem 14 minut. Na gól v zámořské soutěži čeká od 29. prosince.

S bývalými spoluhráči jste se nějak stihl rozloučit?
Ne, vůbec. To je prostě hokej, každý to někdy zažil - buď sám, nebo že odešel jeho parťák. Kluci to berou tak, jak to je. Když vás vymění, tak se sbalíte, podáte si se všema ruku a jdete dál.

Ani s krajanem Tomáš Plekancem jste se nebavil? Nebude vám v novém týmu český parťák chybět (rozhovor vznikal předtím, než Anaheim získal z Floridy útočníka Tomáše Fleischmanna - pozn. aut.)?
S Plekym jsem se o tom moc nebavil. Napsal jsem mu, že je to tady bomba, co se týče počasí i dobrého týmu. Neradil mi, co bych teď měl dělat. Ale samozřejmě je to něco jiného, když tady žádný Čech není. Pro mě to nebude zas taková rána, protože anglicky už umím perfektně. Nebude to nic tak hrozného.

Na druhou stranu v Los Angeles žije váš zámořský agent Allan Walsh.
Ví toho hodně i Montrealu, už tam mi hodně pomohl. Teď je to z LA do Anaheimu kousek, takže mi to tady ukáže. Jsem rád, že je blízko.

V novém působišti vás hned uvítal také hvězdný Ryan Getzlaf, že?
Někdo mu to řekl, poznali jsme se na All Star Game (Utkání hvězd), tak ve vedení asi chtěli, aby mě přivítal a abych se já trochu uklidnil, že tam někoho znám. Napsal mi, že když budu něco potřebovat, ať se ozvu.

Prý byste měl dostat větší prostor na ledě, možná budete hrát vedle Getzlafa a Perryho. Co myslíte?
Tohle nikdy člověk neví. V prvním utkání jsem dostával daleko víc času než v Montrealu. Ale to se taky může změnit. Jenže nesmím se na to soustředit, ale musím prostě hrát. Snažím se tady rozkoukat, zvyknout si na jiný styl hokeje. Jakmile se zabydlím, tak uvidíme.

Jak pro vás bylo těžké období, kdy jste v novém roce téměř nebodoval a dvakrát jste v únoru vůbec nebyl v sestavě?
Myslím, že to ani nebylo kvůli těm bodům. Hráč, který je v NHL prvním rokem, tak se od něj nikdy nečekají žádné zázraky. Já jsem nikdy nebyl postavený do situace, že bych musel dělat body. Byl jsem v defenzivní lajně. Na přesilovku jsem se sotva dostal. Tam nebyl problém, jestli boduju nebo ne. Prostě to v Montrealu nesedlo. A když to někde nejde, tak se to musí zkusit jinde.

Fotogalerie

Navíc jdete od jednoho favorita na Stanley Cup ke druhému, že?
Ano, je to pro mě velká příležitost a polepšil jsem si počasím - je tady tepleji o 40 stupňů Celsia.

Teď ve středu vás čeká souboj proti Montrealu. Těšíte se?
Bude to poprvé, co se mi stane, abych hrál proti svému bývalému klubu. Bude to hodně zajímavé. Těším se, až to dám pocítit Plekymu.

Na závěr spíše hypotetická otázka. Pokud by Ducks vypadli z play-off, přijel byste na domácí mistrovství světa?
Já se teď hlavně budu soustředit boje o Stanley Cup tady. Kdyby se to nedejbože nepovedlo a vypadli bychom nějak dřív a pan Růžička by mě pozval, tak bych samozřejmě neodmítl. Kdybych třeba neměl zlomenou nohu nebo tak něco.Najdete na iDNES.czmobilní verze