Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký Nedvěd: Konec kariéry? Tahle sezona ovlivní moje rozhodování

Petr Nedvěd | foto: Ota Bartovský, MAFRA

6 2013
Loni ve svých čtyřiceti letech prožíval sladké okamžiky: vyhrál kanadské bodování extraligy, vrátil se do reprezentace a získal bronz na mistrovství světa. Teď musí kapitán libereckých hokejistů Petr Nedvěd žít se strašákem sestupu o soutěž níž. A klade si otázku, co dál.

Bílí Tygři jsou v extralize předposlední, play-out zahájili prohrou v Karlových Varech a reálně jim hrozí pád do baráže o udržení. "Možnost sestupu děsí každého, nejde to úplně dostat z hlavy, ale my se teď musíme od negativních myšlenek oprostit," velí největší osobnost hokejového Liberce.

Nelitujete, že jste neukončil kariéru po loňské sezoně, která pro vás byla velice úspěšná?
Takové myšlenky v žádném případě nemám. Já jsem rád, že jsem se do Liberce vrátil. Samozřejmě kdybych šel někam pryč, mohl jsem teď třeba prožívat krásnou sezonu s bojem o titul. Ale já se prostě nějak rozhodl a nemá cenu spekulovat. Je to samozřejmě frustrující, protože tuhle sezonu jsem si představoval jinak.

Jak?
Věděl jsem, že budeme bojovat o desítku, na víc jsme neměli, taková je prostě realita. Někdo si možná představoval něco jiného, ale já viděl, s jakým týmem tady pracujeme. Je pro mě zklamání, že jsme se nedostali ani mezi těch deset nejlepších.

Ať tahle sezona skončí jakkoli, bude neúspěšná. Ovlivní to vaše rozhodování, zda pokračovat v hokejové kariéře?
Ano, bude to hrát velkou roli.

SOUBOJ VETERÁNŮ. Třinecký Radek Bonk (vlevo) a vedle něj Petr Nedvěd z Liberce.
Rozhodčí Homola uklidňoval vášně mezi plzeňským Milanem Gulašem (vlevo) a

Nebudete se chtít loučit neúspěchem, nebo naopak učiníte rázný konec?
Zatím to nechci komentovat. Myšlenky na tohle téma se mi samozřejmě vkrádají do hlavy a nelze je ignorovat. Teď ale absolutně není na pořadu dne, aby se řešila moje budoucnost. Na moje rozhodování ovšem tahle sezona bude mít velký vliv.

Jaký?
Fakt se mě na to zeptejte až po sezoně. Nechme to zatím jako takovou malou záhadu.

Dobře. Prožíváte současnou situaci hokejového Liberce o to hůř, že jste se stal spolumajitelem klubu a tudíž nesete větší odpovědnost?
Asi by se to tak dalo podat, ale já se snažím nepřipouštět si to a soustředit se jen na hokej. Samozřejmě všichni si tady uvědomujeme důležitost těchto zápasů a toho, o co hrajeme. Paradoxně když se dostaneš do play-off, tak sice hraješ o titul, ale důležitost utkání je menší než v naší situaci. My teď bohužel hrajeme s tím, že můžeme i sestoupit. O to je to víc svazující a míň zajímavé, ale prostě to tak je.

Dolehla na vás ta tíže okamžiku v úvodním zápase play-out v Karlových Varech?
Ten zápas byl hlavně o tom, že jsme ve třech oslabeních dostali tři góly. Teď jsme na to zase koukali na videu. První třetina byla z naší strany katastrofální, totálně jsme v ní propadli, a to rozhodlo.

V BRANKOVIŠTI. Liberecký kapitán Petr Nedvěd se natlačil za chomutovského

V BRANKOVIŠTI. Liberecký kapitán Petr Nedvěd se natlačil za chomutovského gólmana Matuše Kostúra.

Zmínil jste se o možnosti sestupu. Jak moc vás tahle představa osobně děsí?
Ta děsí každého. Samozřejmě to máme v hlavě a nejde to z ní úplně dostat, ale každý by si s tím měl poradit. Play-out totiž bude hlavně o hlavě a my se od negativních myšlenek musíme oprostit. To by byla velká ruční brzda, kterou teď určitě nepotřebujeme. Všichni ostatní účastníci play-out jsou ale v podobné situaci, tedy možná kromě Brna. A i Varům se teď bude hrát líp, protože se nám vzdálily. Pro nás je to těžké, protože strašák z pokračování sezony je o to větší.

V play-out vám zbývá jen pět zápasů, na Vary přitom ztrácíte už sedm bodů. Je podle vás ještě reálné je předstihnout a vyhnout se baráži o záchranu?
Není to nehratelné, ale teď nemá cenu sledovat Vary nebo si říkat, co by kdyby. Měli jsme to ve vlastních rukou, znali jsme důležitost prvního zápasu ve Varech a věděli jsme, co bude následovat, když prohrajeme. A to se právě teď odehrává, ztrácíme sedm bodů. Musím říct, že absolutně nechápu, proč se v play-out hraje systémem neděle, pátek. Asi je to proto, abychom nemuseli čekat čtrnáct dní, až soutěž pod námi dohraje. To nicméně nic nemění na naší situaci. Moc dobře víme, že můžeme vyhrát v play-out všechny zbylé zápasy a stejně to nemusí nic řešit.

Na tréninku teď srandičky vystřídala tichá, pracovní atmosféra. Je to tak?
Ono to ani jinak nejde. Po prohře v play-off panuje v týmu úplně jiná nálada než teď. Tenhle kalich hořkosti si musíme vypít až do dna. Budeme bojovat až do konce. Bude to ale o to těžší, že tolik zápasů už se hrát nebude a naše ztráta je velká.

Bodování

11

Dominik Kubalík

Plzeň

11

Tomáš Marcinko

Třinec

11

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

8

Dominik Kubalík

Plzeň

8

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 7 4 2 1 0 22:12 17
2. Třinec 7 5 0 1 1 25:15 16
3. Plzeň 7 4 1 1 1 37:17 15
4. Vítkovice 7 3 2 1 1 22:13 14
5. Kometa 6 3 1 1 1 21:14 12
6. Ml. Boleslav 7 2 0 3 2 16:19 9
7. Sparta 5 3 0 0 2 14:17 9
8. Liberec 7 3 0 0 4 12:17 9
9. Hr. Králové 7 2 1 0 4 14:18 8
10. Zlín 7 1 2 0 4 13:18 7
11. Olomouc 7 2 0 1 4 14:25 7
12. Jihlava 7 1 1 1 4 20:26 6
13. Litvínov 6 2 0 0 4 9:16 6
14. Pardubice 7 2 0 0 5 18:30 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze