Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista si užívá nejen na pláži

18 2003
Praha - Představte si, že ročně vyděláte třeba padesát milionů korun a dostanete tři měsíce volna. Co byste podnikli o takových prázdninách? Hokejisté z NHL se většinu roku trmácejí po Severní Americe, vstávají ráno na tréninky a ze zápasů se vracejí po půlnoci. Za to si v létě mohou dopřát přepychové zájezdy, svou přítomností zdobí bankety, objevují se na dobročinných podnicích.

Záleží vlastně jen na jejich fantazii. „Po desetiměsíční práci si člověk chce hlavně odpočinout, uvolnit se,“ řekl Patrik Eliáš z New Jersey.

A tak se hráči rekreují na exotických místech. Eliáš na Bahamách, Hejduk na Seychelských ostrovech, Vokoun v Mexiku. Jágra s Havlátem vzala stáj McLaren na závod formule 1 do Monaka.

Většina hokejistů z Ameriky létá domů za příbuznými a přáteli. Například mladík Štefan však tráví volno v zámoří. Zúčastnil se tam honu na kance. Podle magazínu The Hockey News skolil kus vážící 140 kilogramů.

Jeden podniká, druhý rád jí

Jak naložit s letními prázdninami? Hokejisté mají hromadu možností. Co si vybrali někteří z nich?

Martin Straka, podnikatel

Útočník Pittsburghu čeká s přítelkyní Gábinou prvního potomka, těší se z chvilek bez zranění, jež mu dlouho ztrpčovala život. A zároveň se vrhl na byznys. Zvelebuje horský hotel na šumavském Churáňově a připravuje projekt moderního ubytovacího zařízení v rodné Plzni. „Hodně mi na tom záleží, a tak běhám po schůzkách s architekty. Diskutujeme, jak by to mělo vypadat,“ říká. Už dříve se Straka zabýval výrobou hokejových dresů.

Patrik Štefan, lovec

Mladý centr tentokrát prvně nestrávil léto ve vlasti, nýbrž v Atlantě, kde hraje. Pro časopis The Hockey News líčil zážitky z lovu. Střelil při něm divočáka, který vážil asi 140 kilo. „Průvodce nám přednesl tři pravidla. Nehýbejte se, když k vám to prase poběží, chce vás jen postrašit. Pokud se k vám hodně přiblíží, uhněte v poslední chvíli, protože není moc obratné. Jestliže nepřestane útočit, kopněte ho do rypáku, má ho velmi citlivý. Měl jsem dost nahnáno.“

Milan Hejduk, vodák

Král střelců NHL si v pestrém programu užil pobytu na Seychelských ostrovech, autokrosových závodů či rybaření. S Martinem Škoulou, spoluhráčem z Colorada, a dalšími kamarády sjížděli v červenci na kánoích Vltavu. Žádné hotely, upravené postele a švédské stoly k snídani... Nepříliš umně zápolili s jezy, na prostém putování přespávali ve stanech, v kempech stáli frontu u stánků, kde prodávají párky a pivo do kelímků.

Tomáš Vokoun, gurmán

S manželkou a dcerou Adélkou se z Nashvillu, kde chytá, vydal nadějný brankář na jih, do Mexika. Když se ho reportéři ptali, co si odtud odvezl, odpověděl: „Především tři kila navíc!“ V Cancúnu nemohl odolat tamní stravě, chutnalo mu, až si připadal málem jako otesánek. „Mexická kuchyně je fantastická,“ tvrdil. „Já mám moc rád luštěniny i ostrá jídla a tohle všechno se tam mísí.“


„Něco zabíjet? To není moje hobby,“ pronesl Jaromír Jágr. „Ještě tak vyzrát na rybu a pak ji pustit, vrátit jí život. Zvlášť, když je zlatá!“ Jágr by si pozvánkami na všemožné akce mohl vytapetovat dům. Na každý den jich dostane několik.

Kdekdo by se s ním rád potkal. V Moskvě jej přijal starosta Lužkov i hodnostáři pravoslavné církve. „Jenže nejvíc se stejně vždycky těším, až si na Kladně sedneme s kamarády a popovídáme si o zážitcích,“ tvrdí. „Ne o starostech, o těch se chlapi nebaví. A mezi hokejisty už vůbec nemůžu fňukat. Hned by mi to dali sežrat...“

Nikoliv každý volí honosnou dovolenou. Brankář Čechmánek vyrazil se známými do Řecka autem přes Bulharsko. Hejduk se spoluhráčem Škoulou sjeli na loďkách Vltavu. Veterán Reichel si lebedí s dětmi u bazénu na zahradě svého domu v Litvínově.

Hokejisté hromadně propadají golfu, zápolí mezi sebou v tenisových zápasech. Přirozeně neopomíjejí fyzickou přípravu, neboť začátkem září se musí v zaměstnání hlásit v bezvadné formě.

Ačkoliv především vyhledávají zábavu, musí se starat také o svá opotřebovaná těla. Centr Nedorost v Denveru podstoupil operaci obou ramen. Jágr si nechával spravit rozviklané zuby. „A mně z holeně vytahovali kovové součástky, které mi zpevňovaly zlomenou kost,“ řekl Martin Straka. Právě on náleží mezi praktičtější typy, které se věnují podnikání. Vybuduje v Plzni hotel.

Jiní se rozhodli k vážným životním krokům. Playboy Nedvěd se zasnoubil s modelkou Vařekovou. Prstýnek jí navlékl pod hvězdami na Karlově mostě. Za rok se chtějí v Praze vzít. „Je to ta pravá,“ tvrdí Petr Nedvěd. Hejduk zopakoval podzimní „americkou“ svatbu se svou vyvolenou Zlatou i pro české úřady.

Některé aktivity hokejových es by pánové v jejich klubech neviděli rádi. Lyžařské výlety na alpské ledovce nebo i obyčejné fotbálky jsou v hráčských smlouvách zakázané. Jestliže si hokejisté na trávníku ublíží, zpravidla to nepřiznají a vymyslí si jiný důvod. Třeba pád při kondičním běhu.

„Podle dlouhého seznamu v kontraktu nesmím skoro nic,“ řekl vášnivý fotbalista Patrik Eliáš. „Jenže to bych si přes léto nic neužil...“ 

Dále čtěte: Eliáše uchvátil fotbal a zpěvák Williams

Jaromír Jágr si přivádí přítelkyni Andreu Verešovou na vyhlášení Zlaté hokejky v Karlových Varech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze