Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista Tomáš Zelenka je v kritickém stavu

23 2001
J i h l a v a - V kritickém stavu je třebíčský hokejista Tomáš Zelenka po faulu ve včerejším utkání čtvrtfinále první ligy s Jihlavou. Před koncem druhé třetiny ho surově narazil na hrazení jihlavský obránce Marian Morava, který byl vyloučen do konce utkání. "Všichni jsme z toho otřesení, teprve teď jsme se dozvěděli, v jak kritickém stavu je," uvedl třebíčský kouč Milan Chalupa. Mužstvo navíc odmítlo nastoupit ve večerní odvetě. Hráč už byl operován v Úrazové nemocnici v Brně, má poškozenou míchu a roztříštěné obratle.
Záznam faulu na Zelenku naleznete pod ikonkou video

Třebíč hrát nechce, Jihlava ano. Zápas bude možná kontumován ve prospěch Jihlavy
Ředitel třebíčského klubu Karel Čapek odeslal žádost o přeložení utkání zástupcům Jihlavy i hokejovému svazu. "V případě, že nám nevyhoví, jsme připraveni nést následky. Očekáváme ale, že nám vyjdou vstříc," podotkl Čapek. Třebíč je podle jeho slov ochotna hrát v neděli, kdy má série podle rozpisu pokračovat třetím duelem na jejím ledě.

"Jednali jsme o tom a není důvod, abychom zápas přeložili. Je to tragédie, ale soutěž musí pokračovat," uvedl technický ředitel první ligy Stanislav Šampalík. Utkání by se podle jeho slov odložilo pouze v případě, že by se oba kluby domluvily. "Poté bychom jim asi vyhověli. Nevěřím ale, že s tím Jihlava bude souhlasit," podotkl Šampalík. Pokud se tedy oba kluby nedomluví a Třebíč odmítne nastoupit, skončí utkání podle Šampalíka kontumací. "Chápu, že jsou z toho otřesení, ale pravidla jsou jasná."

Jeho slova potvrdil prezident Dukly Pavel Kolařík. "Jednáme, ale zatím trváme na tom, že se zápas odehraje. Uznáváme, že to byl ostrý faul, ale hokej hraje pětadvacet hráčů a ne jeden," řekl Kolařík.

Faul to byl, ale takových je spousta. Nebyl zákeřný, uvedl jihlavský kouč Dvořák
K zákroku došlo na konci druhé třetiny, kdy Morava narazil Zelenku zezadu na mantinel. Hráče museli jihlavští záchranáři po asi dvacetiminutovém ošetření na ledové ploše transportovat do brněnské nemocnice. "Podle videozáznamu se nejednalo o likvidační či úmyslný zákrok," dodal Šampalík.

"Uznávám, že to byl faul. Ale nijak zákeřný, takových je spousta," uvedl Karel Dvořák, trenér Jihlavy. "Možná, že ten zákrok spíše neustál. Video jsem ještě neviděl." Také podle Dvořáka není žádný důvod zápas odkládat. "Je to sice věc manažerů, ale hrát by se mělo."

Zelenka má poškozenou míchu a roztříštěné obratle
Kvůli sněhové kalamitě na Českomoravské vrchovině trvala záchrance cesta téměř tři hodiny. Dálnice byla totiž zablokovaná kolonou vozidel. "Sanita vyrazila v 19:35 a do nemocnice v Brně dorazila ve 22:21," řekl ředitel územního střediska záchranné služby v Jihlavě Jan Sedlák. Zelenkův stav je podle lékařů vážný. "Má poškozenou míchu a roztříštěné obratle," uvedl Čapek. Hráč byl ještě v noci operován.

Rozhodčí odebral Moravovi registrační průkaz
Morava dostal za faul v utkání pětiminutový trest i trest do konce hry. Rozhodčí Nečas mu odebral registrační průkaz a případ bude řešit disciplinární komise hokejového svazu.

Třebíčský útočník Tomáš Zelenka leží u mantinelu poté, co jej fauloval jihlavský Marian Morava.

Jihlavský obránce Marian Morava fauluje Tomáše Zelenku z Třebíče

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze