Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrátit se teď do Doněcku, by byla hovadina, říká hokejista Nedorost

Václav Nedorost trénuje s hokejisty Českých Budějovic. | foto: Marek PodhoraMAFRA

2 2014
Válčení na východě Ukrajiny zasahuje do života mnoha lidem. Vyhrocená situace se dotkla také hokejisty Donbassu Doněck. vedení Kontinentální ligy minimálně na rok vyloučilo ukrajinský klub ze soutěže. Bez práce byl dlouho také český útočník Václav Nedorost.

Českobudějovický odchovanec se připravoval na novou sezonu doma, trénoval s hráči prvoligového Motoru. A v pátek prozradil, že se dohodl na ročním působení ve Slovanu Bratislava, také pak by chtěl pokračovat v KHL.

Možná zase v Doněcku, protože hráčské smlouvy byly pouze na rok zmrazené. „Příští rok by kontrakty měly zase začít platit, ale to nám samozřejmě nikdo nemůže garantovat. Bůh ví, co se tam ještě bude dít a jak dlouho se budou mlátit,“ říká Nedorost v rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz.

Jak jste to celé vnímal?
Nebylo mi to lhostejné, sledoval jsem to. Je mi to samozřejmě líto a mrzí mě to. Doněck by hezké město, ale nevím, jak bude vypadat, až tam skončí boje. V klubu všechno fungovalo, byla dobrá organizace. Byl jsem tam moc spokojený.

O reprezentaci

„V národním týmu se začalo omlazovat, což je dobrý krok, protože mladí by měli dostávat šanci. Trenéři to dělají dobře - mladí vpřed. Mně už je 32 let, takže na reprezentaci nemyslím. Možná kdyby se mi dařilo, tak si toho někdo všimne. Ale nevím, proč by mě oslovovali. Na mistrovství světa v Praze by si chtěl zahrát každý, ale je jenom 25 míst. Je na trenérech, jak to zvolí.“

Napadlo by vás, kam až může vypjatá politická situace dojít?
Začalo to v Kyjevě v únoru. V doněcké oblasti byl klid, pokračoval normální život. Sledovali jsme ty protesty v televizi a nenapadlo by nás, že to dospěje do takové fáze. Ale když jsme byli v Doněcku my, byl klid. I během play-off, kdy nám zakázali hrát doma, se nic nedělo. Jenom na náměstí se o víkendu sešli lidi a pak v týdnu šli do práce. Žadné nebezpečí nehrozilo. Vyhrotilo se to, až když jsme odjeli.

Někteří fotbalisté Šachtaru Doněck se odmítali na Ukrajinu. Bál byste se, kdyby Donbass pokračoval v KHL a vy byste se museli vrátit?
Kdyby nás zavolali do Doněcku, tak bychom tam určitě nejeli, to by byla hovadina, ale do Charkova nebo dál na západ, by mi to nevadilo, nebál bych se. Boje jsou jenom na východě Ukrajiny a třeba v Kyjevě je teď úplný klid.

Nechal jste tam nějaké věci?
Vyklidil jsem byt a asi tři tašky jsem si dal do skladu ke kustodům. Nechtěl jsem to brát domů, protože jsem měl smlouvu ještě na dva roky. Co s tím teď, to nevím. Ale snad hořela jenom střecha, já to měl dole.

Fotogalerie

Domů do Českých Budějovic se vracíte pravidelně, bez ohledu na aktuální dění na Ukrajině, že?
Jak mi skončí v březnu nebo v dubnu liga, tak hned letím domů. Chci být s dětmi, s manželkou co nejdříve. Na Ukrajině se mnou rodina byla asi tři týdny na Vánoce. Ale starší syn tady už hraje hokej a v září jde do školy, takže v této sezoně už by za mnou nikam asi nejeli.

Jak vám prospěly tréninky s týmem Motoru? Dají se srovnat s KHL?
Myslím si, že je to všude už podobné. Každý umí bruslit a každý od dorostence až po nás tomu musí přes léto hodně dát, aby pak mohl kde brát. I v NHL, to je prostě na celém světě stejné. Podívejte se třeba na Hanziho (Martin Hanzal), taky toho má plné „brejle“, takže tady nikdo opravdu nemá vyjímky. Já už také toho mám plné zuby.

Ale po každém tréninku jste si se Zdeňkem Kutlákem přidávali, běhali jste schody v Budvar aréně.
Odpoledne už s klukama na led nechodíme, protože oni pak hrají hokej a nacvičují různé varianty. Takže jsme tady jen ráno, a proto se snažíme odtrénovat co nejvíce. Občas jsme si dali odpoledne ještě lehkou suchou přípravu, ale opravdu toho máme už docela dost.

O fanoušcích

„Všichni viděli, jak seš tady fandí. Doufám, že podpora vydrží. A to se klukům tolik nedařilo. Kdyby se hrálo play-off, tak by byl plný dům. Já když budu mít volno, tak vezmu malého a samozřejmě půjdu taky zafandit Motoru.“

Sledoval jste minulou sezonu výsledky znovuobnoveného českobudějovického týmu v 1. lize?
Na internetu jsem se díval na výsledky, s Alešem Kotalíkem jsme si také párkrát zavolali. Když jsme měli volno, tak jsem viděl asi čtyři zápasy. Jinak Motor sleduji pozorně, klukům jsem pomohl s licencí a teď už věřím klůkům, co to vedou, že udělají dobrou práci.

Může se vrátit do extraligy už příští rok?
Nikdy neříkej nikdy. Vždycky by měly být nejvyšší cíle, ale musíme být realisté. Chce to jít pomalu, teď se něco nastartovalo. Nebude to lousknutím prstu, musí se sehnat finance. Ale věřím, že když se to bude dělat takhle, lidé tomu začnou věřit a najdou se sponzoři. Pak se budou moct koupit větší osobnosti, do extraligy je těžké se dostat. Musí se sehnat kvalitní hráčské jádro. Ale hráči, co sem teď přišli, tak mají svou kvalitu a hlavně mají čas na přípravu, což loni nebylo. Tým si určitě sedne a věřím, že se letošní ročník povede.

Nejvyšší soutěž by mohli Českým Budějovicím pomoct vybojovat slavní odchovanci, mezi které patříte.
Plánujeme to všichni, že se vrátíme za dva tři roky. Může se nás tady sejít hodně. Já mám dvě děti a chybí mi, když jsem od nich daleko a delší dobu. Kluci rostou, malýmu je už šest a chci být u toho, když začíná hrát v Budějovicích hokej. Je mi třicet dva let, takže se plánuju, pokud to půjde, vrátit domů. Ale musím pořád na hokej mít, nebudu tady dělat ze sebe šaška. Musím být zdravý, abycho Motoru pomohl.

Mimochodem, zdraví teď přes léto drží?
Přes léto mě nic netrápilo, před play-off jsem si přetrhl vazy v zápěstí, to se vyléčilo. Ale řeknu to takhle: teď jsem zdravý, ale ještě se nezačalo hrát.Najdete na iDNES.czmobilní verze