Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sobotka o odchodu do Ruska: Nebylo jiné východisko. Není to krok zpět

JAKÉ JE TO V OMSKU, JARDO? Český útočník Vladimír Sobotka odešel z NHL do Omsku, kde hrál kdysi i Jágr. | foto: ČTK

11 2014
Pro spoustu hokejových fanoušků to bylo velké překvapení. Český útočník Vladimír Sobotka vzdal boj o novou smlouvu v St. Louis a odešel do sibiřského Omsku. Proč? „Nebylo jiné východisko,“ tvrdí Sobotka. Zámořský klub nesplnil jeho požadavky, nechtěl ho vyměnit a hnal k arbitráži.

Když se zpráva o Sobotkově odchodu z NHL do Ruska objevila, vypadalo to trochu jako špatný vtip. Zvlášť když několik hokejistů v poslední době zvolilo opačný směr. A když si český reprezentant pochvaloval, jak je v St. Louis spokojený.

Jenže ve skutečnosti to je celé trochu složitější. „Dá se říct, že jsem se ocitl zamčený,“ vysvětlil Sobotka. „Nemohli jsme se domluvit na smlouvě. Vyměnit mě taky nechtěli. Mysleli si, že budu čekat na arbitráž, to jsem nechtěl a bohužel se stalo to, že přišla nabídka z Omsku.“

Čtěte v sobotním MF DNES: Rozhovor s Vladimírem Sobotkou o odchodu do Omsku i MS 2015 v Praze.

Bohužel? Ano, Sobotka chtěl zůstat v Americe, o tom přece už od začátků ve Slavii snil.

Jenže: „V St. Louis nebyli schopní udělat takovou nabídku, aby byly obě strany spokojené.“

Přitom šlo „jenom“ o 300 tisíc dolarů. Klub nabízel kontrakt na 2,7 milionu, hráč chtěl smlouvu na jeden rok za tři miliony. „Nejsou to zas takové peníze, které by nemohli dát,“ myslí si Sobotka.

Český útočník cítí, že po vydařené sezoně si odměnu zasloužil. V St. Louis byl čtyři roky a poctivě dřel pro úspěch týmu. Sobotkův přínos bohužel není tolik vidět ve statistikách. Přesto i řada zámořských fanoušků míní, že bude v Blues chybět, třeba na buly.

Sobotkovi vadí, že generální manažer Doug Armstrong využil jeho slov o tom, že nechce odejít do KHL. Mezitím podepsal jiné hráče, kteří jsou výkonnostně srovnatelní se 27letým Čechem. Z toho je Sobotka logicky smutný.

„Chci dokázat to, že mám na víc a půjdu do týmu, kde si mě budou vážit,“ řekl Sobotka o novém angažmá v Omsku. Zopakoval, že absolutní hodnota peněz (ta je v Rusku i vzhledem k daním větší) nehrála takovou roli jako fakt, že dostane víc prostoru na ledě: „Raději bych zůstal v NHL, ale nebylo jiné východisko. Myslím, že odchod do Ruska není krok zpět. Myslím, že mi to pomůže.“Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze