Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrbatův sporný gól pomohl rozšifrovat i atraktivní záběr od rozhodčího

Radim Vrbata slova o báječné spolupráci s bratry Sedinovými potvrdil hned v prvním utkání NHL. | foto: AP

9 2014
Brali ho, aby se stal hlavním střelcem týmu a aby těžil ze spolupráce s hvězdnými dvojčaty Sedinovými. Hokejový útočník Radim Vrbata nelehkou úlohu zvládá. Už příprava ukázala, že se tenhle krok Vancouveru vyplatil. V úvodním zápase nové sezony Vrbata vstřelil v Calgary dokonce vítězný gól.

Ale byly to trošku nervy, jelikož o jeho platnosti rozhodoval videosudí zhruba deset minut. Vrbata totiž puk dopravil do sítě baseballovým způsobem.

„Pár takových branek už jsem dal, je to hodně o štěstí. Člověk se snaží dostat puk do brány jakýmkoli způsobem, třeba i s obráncem. Jsem rád, že gól nakonec uznali, protože to bylo hodně natěsno,“ uznal 33letý forvard po zápase v rozhovoru pro iDNES.cz.

Při posuzování regulérnosti branky sudím pomohl i záběr z helmy hlavního rozhodčího, který na ni má připevněnou kameru. Fanoušci tak v opakovaných záběrech mohou vidět situaci přesně z jeho pohledu, což je velice zajímavé a atraktivní.

Prohlédněte si Vrbatův gól včetně záběru z helmy rozhodčího


Ani tak však nebylo snadné vynést finální verdikt, protože šlo skutečně o hraniční situaci, což připouští samotný Vrbata. „Věděl jsem, že mám čepel nad břevnem. Ale puk jsem trefil jasně pod ním, což bylo směrodatné. Proto jsem si byl jistý, že ten gól bude platit.“

Nakonec z toho byla trefa vítězná, Vancouver na ledě rivala z Calgary vyhrál 4:2 a potvrdil, že by měl po minulé nepovedené sezoně patřit zase k nejlepším týmům v Západní konferenci a také že by měl být jedním z mála kanadských mančaftů, které mohou uspět i v play-off.

Klub pro to udělal v létě maximum: vyměnil trenéra a přivedl řadu posil. Mezi nimi právě Vrbatu, na něhož se hodně sází. Vedení mu věří, že je schopný na ledě zapadnout k Sedinům, hlavním lídrům, kteří si jen tak s každým nesednou.

O souhře se Sediny

"Hrají podobným stylem jako já, a to je hlavní. Jsou na sebe zvyklí celý život, ale i tak člověk z jejich souhry žasne - někdy je až neskutečná. Nesnaží se obranu překonat jeden na jednoho, nepřetlačují se s obránci, ale naopak si to chtějí přihrát, chytře se uvolnit. To mám rád. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem chtěl do Vancouveru, a ne jinam. Řekl bych, že k nim zapadám."

„Přizpůsobit se jim není jednoduché. Vím to z vlastní zkušenosti ve Phoenixu, kde jsme si s Martinem Hanzalem také výborně rozuměli, ale bylo těžké najít nám levé křídlo,“ popisuje Vrbata. „Myslím, že i Sedinové dlouho někoho hledali. Nechci se nějak vychvalovat, ale myslím, že chtěli někoho, kdo hraje podobným stylem jako oni. Což u mě platí.“

V Calgary to bylo znát, první útok Vancouveru dělal při každém pobytu na ledě soupeři velké problémy a vytvářel si šance. „Řekl bych, že jsme si sedli nejen herně, ale i lidsky. Teď to hlavně přenést do celé sezony.“

Zatím není důvod pochybovat, že by česko-švédská spolupráce neměla fungovat. Vrbatovo sebevědomí navíc vstřelenými góly roste. „Nebudu lhát, že je to pro mě hned lehčí. Zvlášť v novém týmu se člověk chce co nejdřív ukázat. Navíc máme nového trenéra, takže očekávání jak z jeho, tak z mojí strany byla vysoká. Dva body jsou super a jedeme dál.“Najdete na iDNES.czmobilní verze