Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Celá země musí být hrdá, říká kouč Bělorusů. A domácí sní o semifinále

Běloruská branková radost v utkání s Německem | foto: Reuters

22 2014
Dosud jedinkrát v historii velkých hokejových turnajů proniklo Bělorusko do bojů o medaile - na olympiádě v Salt Lake City 2002 zdolalo ve čtvrtfinále senzačně Švédsko. Nyní se píše rok 2014, země žije domácím mistrovstvím světa a v cestě stojí... Ano, znovu Švédové. "Chceme dát lidem ještě víc radosti," říká kanadský kouč týmu Glen Hanlon.

Tehdy se událo něco tak nečekaného, že se běloruský brankář Andrej Mezin vůbec nebál silných slov: "Ano, pro nás je tohle zázrak. Někdy prostě vystřelí i pistole bez nábojů. Právě jsme učinili zápis do historie."

Na olympiádě v Salt Lake City on a další hokejisté Běloruska jistě zničili tisíce sázkařských tiketů. Trpaslík totiž ve čtvrtfinále senzačně zdolal Švédsko 4:3! Navíc je třeba připomenout, že tehdy týmy "druhého sledu" nebyly zdaleka tak dobré, jako třeba v posledních letech Švýcarsko nebo aktuálně Francie.

"Nechápu, jak jsme s nimi mohli prohrát," opakoval zdrceně kapitán Švédů, legendární Mats Sundin. Jiný slavný útočník Markus Näslund dodal: "Tohle je devastující porážka pro celou zemi." O to horší, že památný vítězný gól zavinil švédský brankář Salo, který nepochopitelně pustil střelu od červené čáry...

Fotogalerie

Bělorusové pak skončili čtvrtí, v semifinále dostali od Kanady výprask 1:7 a bez šance byli i v boji o bronz, Rusové je vyučili 7:2. Nehledě na to zůstává tažení v Salt Lake City běloruskou hokejovou událostí číslo jedna.

Ovšem teď, doma v Minsku, cítí tým vedený kanadským koučem Hanlonem šanci na přepisování dějin. "Jsem na hráče opravdu velmi, velmi hrdý. Celá země by měla být hrdá. Všichni na ledě předvádějí spoustu kuráže. Proto se těším na čtvrtfinále se Švédy a věříme, že lidem rozdáme další radost," řekl Glen Hanlon.

Bělorusové skutečně hrdost cítí. Domácí sice prohráli s teoretickými favority z USA (1:6), Finska (0:2) a Ruska (1:2), zbylé čtyři duely však zvládli, což stačilo dokonce na třetí místo ve skupině. A díky němu přichází pikantní duel se Švédy.

V něm se mimochodem Seveřané necítí jako favorit, možná i kvůli trpké historické lekci. "Normálně bychom viděli šance 80 ku 20 pro nás, ale takto jsou zcela vyrovnané. Jednak kvůli davům běloruských fanoušků na tribunách. A pak je tu semknutí týmu kvůli tomu, že šampionát domácí pojímají jako poctu Ruslanu Salejovi, jenž zahynul v letadle Jaroslavle," připomíná švédský list Aftonbladet.

Pro Švédy hraje statistika: pokud se na mistrovství světa od roku 1992 hrálo čtvrtfinále, "Tre Kronor" do něj vždy prošli a z 19 pokusů jich zvládli 16. To je skvělá bilance. Proti číslům však ve čtvrtek bude stát běloruské nadšení.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze