Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté Bostonu trénovali s těžkým srdcem. Chára se bál o rodinu

SMUTEK. Bostonský kapitán Zdeno Chára prožívá stejně jako celé město smutek po tragickém výbuchu v cíli maratonu. | foto: AP

17 2013
Výbuch na Bostonském maratonu s tragickými následky zasáhl také nejslavnější hokejovou ligu světa. Hráči Bostonu Bruins museli odložit utkání NHL s Ottawou. O den později už trénovali ve městě, kde teď vládne smutek, strach a ponurá nálada. Soustrast s obětmi masakru vyjadřují i hráči dalších týmů.

Zpráva o explozi v cíli slavného běžeckého závodu v Bostonu zastihla hokejisty Bruins, za něž nastupují i čeští útočníci Jaromír Jágr a David Krejčí, v pondělí v přípravě na zápas.

Někteří už byli v hale, jiní se teprve chystali do arény vyrazit. Třeba obránce Andrew Ference, který během výluky NHL hrál za České Budějovice, byl doma a zazvonil mu telefon.

Boston s Ottawou bude hrát 28. 4.

Odložený duel se uskuteční až po konci základní části NHL.

"Volala mi manželka, že s dcerami slyšely výbuch. Věděl jsem, že jsou v pořádku, ale manželka byla pochopitelně vyděšená," líčil Ference zámořským novinářům. Maraton běžel i jeho kamarád. Do cíle doběhl chvíli po tragédii a pomáhal zraněným. "Byl hodně rozrušený," řekl bostonský obránce.

Strach o rodinu prožíval i kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára. Obrovitý slovenský bek měl na trati závodu také manželku a dceru, obě však jsou v pořádku. "Z některých lidí je mi zle. RIP všem obětem v Bostonu. Modlíme se za Boston," napsal Chára na svůj twitterový účet po útoku.

V úterý na tréninku v Ristuccia Areně kapitán se spoluhráči přemýšleli, jak co nejlépe vyjádřit soustrast s oběťmi bostonského neštěstí. "Všichni víme, že je to velmi smutný den pro celé město," říkal Chára tichým hlasem. "Musíme se navzájem podporovat. Můžeme hrát pro každého a třeba v těchto těžkých časech zvedneme lidem náladu. Naší hrou můžeme ukázat lidem podporu," dodal slovenský obránce.

NHL se modlí za Boston

MODLITBY ZA BOSTON. Soustrast s obětmi masakru při Bostonském maratonu vyjádřil
PIETA. Hokejisté Phoenixu drží minutu ticha za oběti bombových útoků na

Pondělní tragédie zasáhla i hráče ostatních týmu zámořské NHL. Třeba obránce Phoenixu Keith Yandle si na brusle napsal "Pray for Boston" (Modlitby za Boston). Edmontonský obránce Ryan Whitney, který také z Bostonu pochází, se bál o kamaráda i dva bratry. Všichni se maratonu zúčastnili. Za oběti se před všemi pondělními duely držela minuta ticha.

"Je to jeden z těch dnů, kdy trénujete s těžkým srdcem," prohlásil trenér týmu Claude Julien. "Je to naše práce, ale kluci jsou hrdí na město, které reprezentují. Bylo pro ně těžké vyjít ven, soustředit se na hokej. Teď už je po tréninku a my jsme myšlenkami s oběťmi," dodal bostonský kouč.

Nikdo z "Medvědů" neměl náladu na hokej. Na druhou stranu už ve středu čeká Jágrův tým v nabitém programu zkráceného ročníku další utkání, do Bostonu přijede Buffalo Sabers.

"Vím, že když se něco takového stane, tak je hokej druhotný, je to jen sport. Ale současně musíme vědět, že jsme psychicky připravení hrát. Trénink nás přesvědčil," tvrdil zkušený útočník Patrice Bergeron.

Hokejisté potřebují setřást smutek, oklepat se z šoku a také zahnat případné obavy z dalšího útoku. Středeční duel budou provázet silná bezpečnostní opatření. "Chci svůj život žít naplno a nechci mít starosti s tím, co se bude dít. Nechci, aby jednotlivci nebo skupina lidí zničila náš život tak, abychom žili ve strachu," řekl s jistou dávkou odhodlání bostonský kouč Julien.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze