Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté chtějí vyhrát Euro Hockey Tour

3 2003
Praha - Česká hokejová reprezentace zamířila v pondělí po poledni do Helsinek, kde v úterý v Hartwall Areeně předehrává první duel Švédských hokejových her. "Po příletu máme naplánovaný lehký trénink, jen se vybruslit z letadla. Doufám, že nedopadneme jako na Baltice, kde jsme ho museli zrušit," vzpomíná reprezentační kouč Slavomír Lener na nepříjemnou zkušenost z předchozího turnaje. Český tým má velkou šanci vyhrát Euro Hockey Tour, což se podařilo naposledy v sezoně 1997/98. "Chceme uspět," tvrdí kouč.

Tým se sešel až v Helsinkách
Z Česka odletělo jádro mužstva z české extraligy a ruští krajánci. V Helsinkách se připojili nominovaní hráči z finské ligy a Jaroslav Hlinka, který letěl přímo ze Švýcarska.

Na ruzyňském letišti se tým scházel postupně. Předvoj tradičně obstarali maséři, kteří se postarali o odbavení výstroje, následoval omský Pavel Patera a asistent Vladimír Růžička.

Hráči dorazili v poledne. Nejvíc zavazadel si vezl Jiří Hudler, taktak se mu vešly na vozík. "To vezeš z Kazaně prádlo?" žertoval Radim Tesařík, obránce ruské Jaroslavle.

Procházka se porve o šampionát
Po absenci na moskevském turnaji zaviněné zraněním, se do týmu vrací třinecký Libor Procházka. Narozdíl od Richarda Krále, který účast na turnaji odřekl, bojuje o nominaci na mistrovství světa. "Dvakrát se na mistrovství světa dostali jenom dva beci z extraligy. Takže se o místo poperu," říká odhodlaně účastník olympijských her v Naganu.

Jeho výkonnost v Třinci jde opět nahoru a patří ke klíčovým bekům mužstva. "Po baráži ve Varech jsem psychicky silnější," tvrdí důrazný bek, jehož úspěšnou kariéru přibrzdily rok na farmě v zámoří a nevyvedená sezona ve Varech.

Před odletem si Procházka povídal se znojemským Markem Vorlem, univerzálním náhradníkem týmu. Už na třetím turnaji bude zaskakovat, jedinkrát měl nominaci jistou, ale na moskevskou Baltiku nemohl odjet kvůli zranění. Zkusil si centra i obě křídla. "To neřeším, jsem v národním týmu rád," říká hráč, jehož by mohla do konečné nominace na šampionát katapultovat jenom parádní forma v případném play off.

Omluvenky nutí kouče improvizovat
Kouč Slavomír Lener musel opět řešit omluvenky, účast odřekli Král a Bříza. Chybí další zranění hráči. Navíc se rozpadl úspěšný útok Duda - Kucharčík - Beránek, protože kouč Dudu nenominoval kvůli jeho nedávnému prohřešku. "Omluvenky budou vždycky. Budeme zase improvizovat, ale celou sezonu jsem na to zvyklý. Má to i svoje výhody: občas se něco zkusí a zrovna to vyjde," říká Lener.

Mezi víkendovými omluvenkami Krále a Břízy vidí Lener podstatný rozdíl. "Bříza do poslední chvíle snažil odjet, ještě o víkendu přijel do Pardubic, aby ho lékař prohlédl, dá se říct, že jsme mu cestu zakázali. Podobný případ je Marha, který v neděli hrál ve švýcarské lize, ale dohrál se sebezapřením," tvrdí. Naopak Richard Král si účast na šampionátu zkomplikoval. "Šanci má pořád, ale je výrazně menší."

Cesta k úspěchu: agresivní hokej
Reprnezentaci čeká poslední turnaj Euro Hockey Tour "Chceme uspět, máme šanci na celkové vítězství, ale neřekl bych, že je to nějak důležitější vzhledem k tomu, že se blíží mistrovství. Po Švédských hrách máme ještě šest přípravných zápasů," naznačuje Lener, že Švédské hry nemusí být pro účast na šampionátu směrodatné.

"Chceme hrát agresivní, pohledný hokej," plánuje Lener. Na co se hlavně zaměří? "Rádi bychom vyzkoušeli přesilovkové formace, chtěli jsme zkusit čtyři útočníky, ale na to je potřeba mít kádr pohromadě. Navíc před každým turnajem máme jeden a půl tréninku. Takže spíš musíme donutit střílet beky."

Vedle Břízy, Krále a Marhy chybí trenérovi další hráči. Počítal s Michalem Brošem, místo v týmu by měl i Martin Richter a Michal Mikeska, stejně jako Martin Procházka, který teprve začal hrát v Rusku po dlouhodobém zranění. Stejně tak vypadl z hledáčku Procházkův spoluhráč Jiří Šlégr, který laboruje s poraněnými třísly.

Centrů není nikdy dost
V nominaci se objevilo osm centrů, přesto Lener tvrdí, že nebude mít problémy sestavit útočné formace. "Těžší předělat křídlo na centra naž centra na křídlo," objasňuje svou strategii. Navíc na předchozích turnajích hráli například Marha a Kucharčík bránící centry a třeba spolupráce dvou středních útočníků Beránka s Kucharčíkem v jednom útoku fungovala na výbornou.

Po úterním duelu s Finskem v Helsinkách čeká hokejovou reprezentaci další přesun - do dějiště turnaje. Ve stockholmské hale Globen se postuponě utkají s domácím Švédskem (čtvrtek od 19.00), Kanadou (pátek od 19.00) a s Ruskem (neděle od 13.00).
 
Předpokládaná sestava pro zápas s Finskem:
Málek - M. Sýkora, L. Procházka, Kadlec, Kučera, Židlický, Kolařík, Tesařík, Kántor - Vlasák, Patera, Hlinka - Balaštík, Kucharčík, Beránek - Tenkrát, Blažek, Moravec - Michálek, Hudler, Sup - Vorel.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze