Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté Dukly Jihlava přicházejí o kapitána

Jihlava - Zlín: Bakus - Jihlavský hokejista Oldřich Bakus spěchá za pukem v utkání se Zlínem. | foto: Lumír SchulzMF DNES

29 2008
Hokejisté Dukly Jihlava zřejmě přijdou o svého kapitána. A důvod? Útočník Oldřich Bakus žádal výjimku v přípravě. Jenomže vedení klubu dalo svému nejproduktivnějšímu hráči jasnou odpověď – neexistuje!

"Olda nám oznámil, že nemůže docházet na odpolední tréninky, což my nejsme ochotni akceptovat," uvádí v prohlášení na oficiálních stránkách klubu jednatel Dukly Bedřich Ščerban.

A jeho postoj nezměnil ani fakt, že před rokem se Bakus v létě rovněž neúčastnil odpoledních tréninků, a přitom byl potom v zápasech jednoznačně nejlepším hráčem Jihlavy.

"Ano, on byl produktivní, ale já potřebuju, aby vychovával mladé hráče, aby jim šel příkladem," hřímá šéf jihlavského klubu.

Samotný hokejista se brání tím, že mu úlevu v přípravě přislíbil Josef Augusta.

Bývalý úspěšný forvard a kouč je členem dozorčí rady a zároveň také působí ve sportovní radě, kterou se Ščerban po svém zvolení obklopil.

Právě on Bakusovi předkládal konečnou verzi smlouvy, protože šéf jihlavského klubu odcestoval na oslavu narozenin Vjačeslava Fetisova do Ruska.

"Nevěděl jsem, že si všechno musím nechat zvlášť podepsat, že komunikace mezi radou a Béďou nefunguje. Prostě jsem si myslel, že když se dvě strany na něčem dohodnou, tak to pak taky dodrží," zlobí se Bakus.

V zahraničí není individuální příprava hráčů ničím výjimečným. Nikoho nezajímá, jak ten či onen hokejista trénuje, důležité jsou pro všechny až samotné výkony na ledě.

V Dukle se ale rozhodli vsadit na jinou kartu, na jednotný režim a tmelení party od prvopočátku. I za cenu toho, že se přitom zbaví svého nejlepšího hráče.

"Profesionální hokejista prostě musí dodržovat určitá pravidla. Žádné výjimky udělovat nebudeme," vzkázal dlouholeté ikoně Dukly jednatel Ščerban.

. Bakus: Na internetu jsem si přečetl, že končím

Zhruba před měsícem se jednatel hokejového klubu Dukla Jihlava Bedřich Ščerban chlubil, že se mu podařilo v týmu udržet nejproduktivnějšího hráče.

Fanoušci zajásali: kapitán a ikona jihlavského mužstva Oldřich Bakus zůstává. Jenže jejich radost netrvala dlouho.


Včera oznámil šéf Dukly, že Bakus nechtěl odpoledne trénovat, a proto s ním do další sezony nepočítá.


"Vím o spoustě klubů, kde mají hráči individuální plán. V zahraničí je to naprosto běžné, jen v Jihlavě to najednou nejde," povzdechl si dvaatřicetiletý centr.


Takže v Dukle končíte?
Nechtěl jsem, ale byl jsem k tomu donucen. Pro mě je opravdu nemyslitelné, abych v létě trénoval ještě i odpoledne. Mám firmu a v ní nějakých padesát zaměstnanců, rodinu a rok a půl starou dceru. Nemůžu ji odsunout bokem.

Když jste uzavírali novou smlouvu, tak jste o téhle výjimce nemluvili?
Samozřejmě, že mluvili. Minimálně třikrát jsem panu Augustovi (člen sportovní rady Dukly - pozn. redakce) řekl, že opravdu nebudu chodit na odpolední tréninky. Pokaždé odpověděl, že to není problém. Nenapadlo by mě, že si to mezi sebou neřekli. Měl jsem mít s Béďou schůzku, jenže odjel do Ruska a nechal mi tam smlouvu na stole. Tu mi pak předložil pan Augusta, já ji podepsal a myslel, jsem, že tím je všechno vyřešeno.


Po téhle zkušenosti byste asi teď jeho souhlas hodil na papír a nechal ho podepsat...
Já jsem si myslel, že pokud se s někým na něčem domluvím, tak je naprosto normální, že tu dohodu potom obě strany dodrží.

Možná by někdo mohl argumentovat, že byste vlastně bral plat za poloviční pracovní dobu...
Ale tak to není. Loni jsem byli s Kanim (Petr Kaňkovský, bývalý sportovní manažer - pozn. red.) domluveni, že budu brát přes léto menší plat právě proto, že mi klub odpustí odpolední tréninky.

Jak vám pan Augusta vysvětlil změnu svého postoje?
Nijak, dal si se mnou schůzku na úterý ráno. Prý všechno probereme a najdeme nějaké řešení. Jenže já si dnes na internetu přečetl, že končím.

Co vám v tu chvíli problesklo hlavou?
Myslím si, že jsem za těch sedm let odvedl v Dukle určitou práci. V letošní sezoně jsem navíc přinesl formou sponzorství s Petrem Altrichterem a dalšími firmami dohromady asi 450 tisíc korun. Chtěl jsem Jihlavě pomoct i dál na ledě, ale kvůli třem odpoledním tréninkům v týdnu nemůžu.

Váš odchod z Dukly je tedy definitivní?
Říká se: nikdy neříkej nikdy. Uvidíme, co se zítra (dnes) dozvím od pana Augusty. Já každopádně opakuju – trénovat odpoledne je pro mě nemyslitelné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze