Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté i trenéři se scházeli zvolna

9 1999
P r a h a - O dochvilnosti by mohla většina hokejových reprezentantů pouze vyprávět. Na sraz národního týmu před turnajem Karjala ve Finsku, druhé akce seriálu Euro Hockey Tour, se hráči trousili pomalu, ve stanovený čas v 17 hodin jich byla v kabinách z osmnácti sotva polovina. Těsně před limitem dorazila do pražské Sportovní haly i čtyřčlenná skupina z Plzně. Tu navigoval do šatny třiatřicetiletý Petr Kořínek, jenž se v reprezentační nominaci objevil po šesti letech.

"Je to trochu paradox, ale myslím, že se dá hrát i ve vyšším věku," řekl, než se začal převlékat do výstroje.

Oholené strniště na tváři a pečlivě učesané dlouhé vlasy dokazovaly, jak si nejlepší nahrávač extraligy nominační pozvánky váží. "Doufal jsem, že si na mě trenéři vzpomenou. Plzni se dařilo loni, úvod nám vyšel i teď, stejně jako mně."
Z mezinárodního hokeje strach nemá. Věří si. "Velký rozdíl proti hře před šesti lety to nebude. Ale určitě to bude o něco náročnější."

Další navrátilec týmu, sparťanský obránce Michal Sýkora, bloumal halou mezi prvními. Mistr světa z Vídně z roku 1996 byl po návratu z NHL blízko startu na loňském Baltika Cupu, ale zranil se. Dočkal se až nyní. "Jako nějaký druhý návrat to rozhodně neberu," bránil se včera. "Ale moc mě těší, že si na mě trenéři vzpomněli. Poslední sezona se mi moc nepovedla."

Zlínský tandem Hamrlík s Čajánkem právě se smíchem probíral poslední novinky s plzeňským Špaňhelem, jejich bývalým spoluhráčem, když se dveřmi šatny začali valit opozdilci z Litvínova a Vsetína, shrbení pod rozložitými brašnami. "Čau," oslovil kamarády Robert Reichel a počínaje třineckým nováčkem Pletkou si s každým potřásl rukou.

Zadýchaní spěchali do haly i trenéři. Asistent Josef Augusta si to namířil rovnou k dveřím trenérské kabiny, několikrát zabušil, ale pak se začal se smutným povzdechem shánět po klíčích. Na chodbě jej alespoň potěšilo, že se potkal s Jindřichem Mickou, generálním sekretářem svazu. "Nabral jsi zpoždění, že jo?" ptal se s úsměvem Micka. "Ani ne," mávl rukou Augusta. "Ale na dálnici pršelo."

Až čtvrt hodiny po Augustovi přikráčel Ivan Hlinka, jenž ještě za chůze ustaraně rovnal v náručí tašku, sešit, propisku a mobilní telefon. Po krátké poradě pak nalepil Augusta v šatně papír s načrtnutými formacemi pro úvodní trénink. Na něm scházeli finští krajánci Čaloun, Vykoukal, Štěpánek, Tenkrát a Vlasák, kteří se k výpravě připojí ve středu večer v Espoo. Finští pořadatelé vyhradili týmu pro trénink devátou hodinu večer. "Jenže nám se nebude chtít, je to dost pozdě," ironicky komentoval asistent Vladimír Martinec.
Národní mužstvo zahájí turnaj ve čtvrtek proti Finům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze