Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté jdou na Švédy se dvěma změnami

7 2001
Stockholm - S Adamem Svobodou v brance a Danielem Brandou, který na levém křídle čtvrtého útoku nahradí Kamila Brabence, nastoupí hokejisté ve čtvrtek proti Švédsku. "Už se moc těším a doufám, že navážeme na úterní výhru," popřál si Branda, nejproduktivnější hráč pražské Slavie, kterého v zápase Švédských her čeká reprezentační premiéra.

Hokejisté se po úterní výhře přesunuli spolu s finským týmem letecky z Helsink do švédské metropole, která je uvítala slunečným počasím, avšak s teplotou na bodu mrazu. Pobyt na letišti Arlanda ve Stockholmu si nechtěně prodloužil právě brankář Svoboda, který nahradí Trvaje. Pomáhal při nakládání bagáže a autobus se spoluhráči mezitím odjel bez něho. Do hotelu musel dorazit spolu s lékařem výpravy Petrem Kačerem, kustodem Petrem Bílkem a masérem Pavlem Vlašicem taxíkem.

"Najednou se autobus rozjel a než jsme se stačili rozkoukat, byli pryč i Finové. A protože nás řidič náklaďáku nechtěl vzít na korbu, taxík byl jediné řešení," vykládal po tréninku už o poznání klidnější pardubický gólman.

Mezinárodní hokej ho překvapil. "Je to o hodně rychlejší, než jsem čekal. Hlavně při prvním tréninku jsem skoro vůbec nestíhal, teď už je to o něco lepší. Budu se hlavně snažit moc nehýbat, spíš v klidu čekat, jako Jirka Trvaj proti Finům," umiňoval si.

Po krátkém odpočinku po obědě si hokejisté hned vyzkoušeli led v hale Globen, kde se turnaj uskuteční. Trénoval i útočník Martin Procházka, jehož zraněný loket po souboji s Jannem Ojanenem prý bude podle slov samotného českého hráče v pořádku.

"Sice to trochu oteklo a podle doktora se to nedá ovázat, ale asi to půjde," uklidňoval čtyřnásobný mistr světa, olympijský vítěz z Nagana a čerstvá akvizice ruského Omsku. Potěšila ho i zpráva, kterou mu na mobil poslal jeho kamarád a brzy znovu spoluhráč Pavel Patera. "První zápas za Omsk se mu povedl. No, snad se nám tam bude společně dařit," dodal Procházka, který na cestě do Stockholmu dlouho hledal v mapě místo svého nového působiště.

Bez známek nervozity odehrál první duel s Finy mladý třinecký obránce David Nosek, juniorský mistr světa. "Ono to se Švédy asi bude něco jiného, proti Finsku nám totiž ohromně pomohly čtyři rychlé góly. Švédové budou patrně nejsilnějším soupeřem na celém turnaji. Budeme muset defenzívu ještě zlepšit a co nejvíce pomoci našemu brankáři," uvažoval  Nosek nahlas.

Švédský tisk přešel vysoké vítězství českého celku nad Finskem bez povšimnutí. Ze švédského výběru, který ve Zlíně zvítězil nad českým celkem 3:1, má šanci prosadit se na olympijský turnaj do Salt Lake City snad jen kapitán Jörgen Jönsson.

Reprízu semifinále letošního MS v Německu bude řídit jako hlavní finský sudí Jukka Pakaslahti, na čarách mu budou pomáhat švédští rozhodčí Johan Norrman a Per Svensson.

Vítěz Švédských hokejových her obdrží prémii 80 000 švýcarských franků. Tým na druhém místě získá 55 000, na třetím 40 000, na čtvrtém 25 000 a pro posledního pátého účastníka je připraveno 20 000 franků.

Sestava českého mužstva pro zápas se Švédskem
A. Svoboda - M. Sýkora, Kučera, D. Nosek, Gureň, Židlický, Nikolov, Marušák, Philipp - Vůjtek, J. Hlinka, Martin Procházka - Ujčík, Čajánek, Vlasák - Rosa, Kucharčík, Z. Sedlák - Balaštík, Leška, Branda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze