Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisté jsou přetížení, může se stát neštěstí

10 2004
Stockholm, Praha - Nedivte se, pokud za čas na hokeji spatříte děsivou scénu. Bezvládně ležící tělo a marné pokusy o jeho vzkříšení. Na fotbalových hřištích nedávno sklátil srdeční kolaps Kamerunce Foea či Maďara Fehéra. Nepřežili. V průběhu sobotního hokejového utkání Česko - Švédsko ve Stockholmu raději reprezentační trenéři stáhli ze sestavy totálně vyčerpaného obránce Hejdu.

„Nemohl jsem se vydýchat,“ řekl hráč. „Potřebuju odpočinek. Mám toho dost, vždyť to byl můj třiaosmdesátý zápas v sezoně.“

Samo vyčerpání nezabíjí
Útočník Tomáš Vlasák zase líčil příhodu z angažmá ve Finsku: „V letní přípravě už pár kluků nevydrželo bruslení bez puku. Točila se jim hlava, skoro o sobě nevěděli.“

Mezi mantinely nejspíš hrozí podobné neštěstí jako ve fotbale, především kvůli nedostatečné prevenci a přezíravosti vůči riziku. „Ano, ten strašák tady je. Případ Honzy Hejdy je k zamyšlení,“ prohlásil Slavomír Lener, kouč národního týmu. „Posadili jsme ho i z toho důvodu, abychom ho nedohnali za hranici bezpečí pro jeho zdraví.“

Ve štvanici za medailemi a honoráři se stupňuje námaha. Mohou kvůli ní sportovci zemřít? Vraždí sám sport? „Tomu nevěřím,“ řekl kondiční trenér Marian Jelínek. „Smrt z čiré únavy bych třeba u vrcholových hokejistů vyloučil. Neznám takový případ. Jsou velmi dobře trénovaní.“

Dřina a chřipka? Smrtelná kombinace
Přesto se kdykoliv může přihodit tragédie. A to když se k vyčerpání přidá náchylnost k srdeční chorobě nebo přechozená chřipka. „Však už jsme takové případy zaznamenali,“ tvrdí lékař Jan Nohejl, předseda zdravotní komise hokejového svazu.

Popisuje neštěstí českých chlapců, které zavinili jejich rodiče. Kdysi například nechali hrát třináctiletého syna, třebaže věděli o jeho srdeční vadě. Chtěli z něj mít hvězdu. „Zemřel tak i dorostenec v zápase Kladno - Jihlava,“ řekl Nohejl. „Zanedbával preventivní prohlídky, neboť jeho matka byla zdravotní sestra a hlídala si ho sama.“

Náhlé smrti na ledě se pravděpodobně dá zamezit pravidelnými kontrolami. Jenže k nim se v českých krajích mnohdy přistupuje liknavě. „Ona je totiž neproplácí zdravotní pojišťovna a hradit by je musely kluby nebo jednotlivec sám,“ vysvětluje Nohejl.

Stěží byste asi na zimních stadionech našli přenosné defibrilátory, přístroje, jež mohou člověku zachránit život při zástavě srdce. „Stojí sto padesát tisíc korun a kluby nemají ochotu do nich investovat,“ smutně podotýká Nohejl.

Nastává kritické období
Jak se hokejová sezona kloní k závěru, stupňuje se únava a riziko kolapsu roste. Přichází play-off, čas udatných válečníků. Nastoupit se zraněním či virózou se považuje za hrdinství. Nicméně je to hazard. „Doktor u našich týmů obvykle nemá autoritu. Bohužel,“ řekl Jan Nohejl. „Nebere zdaleka tolik peněz co hráči a často je podle toho respektován.

Otvírá dveře a nosí puky. Rozhoduje trenér a ten potřebuje výsledky.“ Za slávu a přepych by dnes už děti ze základní školy daly moc. Marian Jelínek, jenž pečuje o fyzičku mnoha hráčů NHL, zmínil zámořskou studii, podle níž by víc než polovina mladých sportovců obětovala úspěšné kariéře většinu života.

Jelínek položil stejnou otázku žáčkům na letní hokejové škole Jágr Teamu: Vzal bys tenhle prostředek? Deset let bys vyhrával a pak umřel. „A spousta jich souhlasila!“ žasl Jelínek.

Právě různé potravinové doplňky, kreatin a zejména anabolické steroidy mohou společně s extrémní zátěží zapříčinit kolaps. Experti hokejistům radí: Pozor na stravu, pitný režim a životosprávu vůbec. Odpočívejte. Nepřecházejte virózy, neopomíjejte zdravotní prohlídky.

Jak říká útočník Tomáš Vlasák: „Nemá cenu cokoli podcenit. Stát se nám může leccos. Jsme jenom lidi.“

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze